USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN ONS

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

İŞ DÜNYASI

25 Kasım 2022 12:04
AA

Ülker ve Yıldız Teknik Üniversitesi'nden AR-GE alanında iş birliği

Ülker AR-GE Başkan Yardımcısı Ali Sertakan, "Bu anlaşmanın AR-GE ve inovasyon çalışmalarımıza da önemli katkı sağlayacağına ve Ülker'e güç katacağına, gıda sektörünün geleceğine yön vereceğine inanıyoruz" dedi.

Ülker ve Yıldız Teknik Üniversitesi'nden AR-GE alanında iş birliği

Ülker, Yıldız Teknik Üniversitesi'nin (YTÜ) Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) ve Gıda Mühendisliği Bölümü ile AR-GE alanında iş birliği anlaşması imzaladı.

Ülker'den yapılan açıklamaya göre, söz konusu iş birliğiyle akademi ile Ülker arasında köprü kurulması ve önümüzdeki dönem gıda alanındaki AR-GE çalışmalarına ivme kazandırılması amaçlanıyor.

AR-GE çalışmalarını Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından belgelenmiş üç farklı AR-GE Merkezi'nde yürüten Ülker, imzaladığı bu anlaşmayla örnek bir üniversite&sanayi iş birliği modeline de imza atmış oldu.

YTÜ Davutpaşa kampüsünde düzenlenen törene, YTÜ AR-GE'den sorumlu Rektör Yrd. Prof. Dr. Bestami Özkaya, Ülker AR-GE Başkan Yardımcısı Ali Sertakan ve YTÜ Kimya-Metalürji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Sağdıç katıldı. Ayrıca, Kimya Metalürji Fakültesi dekan yardımcıları, bölüm başkanları ve Gıda Mühendisliği öğretim üyeleri de törende hazır bulundu.

Anlaşma kapsamında, Ülker çatısı altında çikolata, unlu mamüller ve sakız şekerleme AR-GE merkezleri, Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Gıda Mühendisliği ve ilgili bölümlerle ortak projeler yürütecek. İhtiyaçlar doğrultusunda ulusal ve uluslararası platformlarda projeler geliştirilmesi, öğrencilerin gelişimi için endüstriyel çalışmalar yürütülmesi gibi birçok planı kapsayan anlaşma, AR-GE kültürünün yaygınlaştırılması için organizasyonlar ve etkinliklerle de desteklenecek.

"Gıda sektörünün geleceğine yatırım yapıyoruz"

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Ülker AR-GE Başkan Yardımcısı Ali Sertakan, şunları kaydetti:

'Yıldız Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (YTTO) ve Yıldız Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümüyle AR-GE alanında iş birliği yapılmasına yönelik önemli bir adım attık. Bu sayede Ülker çatısı altındaki çikolata, unlu mamüller ve sakız şekerleme AR-GE merkezlerimiz; Yıldız Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü ve ilgili diğer bölümler ile ihtiyaç duyulan alanlarda bilimsel danışmanlık desteğinin yanı sıra ulusal ve uluslararası platformlarda yürütülecek ortak AR-GE projeleri geliştirme imkanı da bulacak.

Bugünkü iş birliğimizin en önemli satır başlarından biri de İK alanında. Bu anlaşmamız öğrencilere akademisyen danışmanlığı, projelerinde mühendis uzmanlığı desteği, staj ve yarı zamanlı iş imkanı gibi birçok fırsatı da içinde barındırıyor. YTTO ile imzaladığımız bu anlaşmanın aynı zamanda AR-GE ve inovasyon çalışmalarımıza da önemli katkı sağlayacağına ve Ülker'e güç katacağına, gıda sektörünün geleceğine yön vereceğine inanıyoruz.'

"Anlaşmanın tüm taraflar için güzel çıktılar getirmesini diliyorum"

YTÜ AR-GE'den sorumlu Rektör Yrd. Prof. Dr. Bestami Özkaya ise yapılan iş birliğiyle ilgili olarak şu değerlendirmede bulundu:

'YTÜ, son yıllarda stratejik planlarında AR-GE çalışmalarını ön plana çıkarıyor, yapılan yayın, proje ve girişimcilik çalışmaları ile bir AR-GE üniversitesi performansıyla ulusal ve uluslararası listelerde sıralamanın başlarında yer alıyor. Bu anlayış ile ulusal ve uluslararası ölçekte birçok başarılı projeye imza atan YTÜ, Ülker firmasıyla yapılan AR-GE anlaşmasıyla da sanayi-üniversite iş birliğine bir yenisini ekliyor. Anlaşmanın tüm taraflar için güzel çıktılar getirmesini ve hayırlı olmasını diliyorum."

EN ÇOK OKUNANLAR