USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Hazır Giyim

09 Kasım 2022 15:04

Efsane renk 'Edirne Kırmızısı' Kiğılı ile markalaşıyor

Trakya Üniversitesi iş birliğinde hayata geçirdiği proje kapsamında, 'Edirne Kırmızısı' rengini koruyup yaşatmak adına çalışmalarını gerçekleştiren Kiğılı; mevcut koleksiyonunu genişletmek için hasattan elde edilen kök boyayı yağmurluk, hafif mont, yelek, sweatshirt ve tişörtten oluşan parçaların üretiminde değerlendirecek.

Efsane renk 'Edirne Kırmızısı' Kiğılı ile markalaşıyor

Türkiye'nin köklü erkek giyim markası Kiğılı, dünya tekstil sanayisinde önemli bir yere sahip olan 'Edirne Kırmızısı'nın yeniden tanınması için hayata geçirdiği projenin ikinci yılında Hasat Günü Şenliği gerçekleştirdi. Hasat Günü Şenliği'nde projeye dair açıklamalarda bulunan Kiğılı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hilal Suerdem, "Ülkemizin erkek hazır giyim sektörüne 1938 yılından bu yana değer katan ve yeniliklere imza atan bir marka olarak içinde yaşadığımız ülkeye ve kültüre de bir yükümlülüğümüzün olduğuna inanıyoruz. Bu doğrultuda toplumun pek çok farklı konu ve meselesine dair sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiriyoruz. Bu bilinçle Edirne Kırmızısı projesinde yer almamızın en önemli sebebi, bizim için bir renk olmanın çok ötesinde. Şöyle bir düşünürsek ismini bulunduğu şehirden alan kaç renk sayabiliriz? Edirne Kırmızısı da işte bu yüzden büyük bir kültürel değerimiz. Hem kendi coğrafyamızda hem de yanı başımızda" dedi.

(Kiğılı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hilal Suerdem)

YENİ PARÇALARIN ÜRETİMİNDE DE DEĞERLENDİRİLECEK

Geçtiğimiz yıl Trakya Üniversitesi ile iş birliği gerçekleştirerek şal/atkı, kravat ve mendilden oluşan Edirne Kırmızısı özel koleksiyonunu hazırladıklarını belirten Hilal Suerdem, "Hasattan elde edeceğimiz rengimizi de yağmurluk, hafif mont, yelek, sweatshirt ve tişörtten oluşan yeni parçalarımızın üretiminde değerlendireceğiz. Kullanıcılarımız, yeni ürünlere 2023 İlkbahar-Yaz koleksiyonunda ulaşabilecek. Koleksiyonumuz sayesinde modern dünyada kültürel kodlarla örülü renk ve desenler sayesinde rengi kent kimliğine da katarak kültürel mirasımıza sahip çıkmayı amaçlıyoruz. Bize yakışan; yaşadığımız ülkeye ve kültüre sahip çıkmak, gelecek nesillere bu değerleri aktarabilmek... Bu sebeple Türkiye'ye ait birçok değere Kiğılı olarak destek olarak, sahiplenmeye ve yaşatmaya devam edeceğiz" ifadesini kullandı.

"Edirne Kırmızısı projesinde yer almamızın en önemli sebebi, bizim için bir renk olmanın çok ötesinde. Şöyle bir düşünürsek ismini bulunduğu şehirden alan kaç renk sayabiliriz? Edirne Kırmızısı da işte bu yüzden büyük bir kültürel değerimiz. Hem kendi coğrafyamızda hem de yanı başımızda."

KIRBIYIK: "EDİRNE KIRMIZISI'NDA ATILACAK ÇOK ADIM VAR"

Şenliğin açılışında konuşan Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık ise kadim medeniyetin bir göstergesi olan Edirne Kırmızısı'nın derinlemesine yapılan bir akademik çalışma sonucu şehre tekrar kazandırıldığını ifade ederek şöyle devam etti: "Edirne Kırmızısı'nın yüzyıllardan bu yana hayatın pek çok alanında karşımıza çıktığını görebiliriz. Akademik çalışma ve incelemeler sonucu bu rengin şehrimize yeniden kazandırılmasına yönelik çabaları da çok değerli buluyor ve önemsiyoruz. Edirne Kırmızısı rengimiz, inanılmaz geniş bir alanda kullanılıp sergilenebilecek bir marka. Bu noktada Edirne Kırmızısı'nda alanımız geniş ve atılacak çok adım var. Bu başlangıç adımları çok önemli ama bir yerden sonra koşarak gideceğimiz bir döneme girmemiz gerekiyor. Tabii bu süreçte de şehrimizin ticaret ve iş insanlarına da büyük rol düşüyor."

(Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve Kiğılı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hilal Suerdem)

TABAKOĞLU: "BİTKİSEL VE ANTİMİKROBİYAL ÖZELLİKLERE SAHİP"

Edirne Kırmızısı projesinin mimarlarından olan Trakya Üniversitesi Rektörü Profesör Dr. Erhan Tabakoğlu ise yaptığı konuşmada "Giyim sektöründe kullanılan kimyasal boyalar, içeriğinde toksik maddeler ve kurşun içerebiliyor. Edirne Kırmızısı ise bitkisel ve üstelik antimikrobiyal özelliklere sahip. Bir çorabınız veya atkınız olsa ve sizi mikroplardan korusa ne güzel olur. Bir müzik aletinin yanı sıra çocuk oyuncakları da boyanabilir. Çocukların zarar görmeden oynayabilecekleri güzel oyuncakları olur. Edirne Kırmızısı bu yönüyle bize geniş bir pencere açmış oldu ve biz de bunu değerlendiriyoruz" yorumunda bulundu.

TÜRKİYE'NİN İLK CANLI META DEFİLESİ KİĞILI'DAN

Kiğılı, Türkiye'nin ilk canlı meta defilesi ile 2022/23 Sonbahar-Kış koleksiyonunu GoArt Metaverse'te tanıttı. Gerçek mankenlerin Kiğılı için özel olarak tasarlanan bir meta-defile alanında yaptıkları defileyi, katılımcılar kendi yarattıkları avatarları ile takip etti. Meta dünyasında yakın zamanda ilk mağazasını açmaya hazırlanan Kiğılı, sonraki süreçte de kullanıcılara avantajlar sağlayacak özel bir oyunu hayata geçirecek. Geleceği şekillendiren yatırımları sayesinde trendleri kendi çizgileriyle yorumladıklarını belirten Kiğılı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hilal Suerdem, "Web 3.0'a Türkiye'nin ilk giyilebilir NFT'leriyle giriş yapmıştık, şimdi ise meta defilemiz ile devam ediyoruz. Çok yakın zamanda meta dünyasında ilk mağazamızı açacağız ve bu mağazamız, markamızın ürün tanıtımı ve satışı, modaya olan tutkusu, gelecek vizyonu ve sürdürülebilir yaşam misyonunu ortaya koyacak. Bunun yanı sıra ilerleyen süreç içinde kullanıcılara gerçek hayatta çeşitli sürprizler, faydalar ve hediyeler sağlayacak özel bir oyunu hayata geçireceğiz. Bu oyunu konum tabanlı AR oyun olarak kurguluyoruz ve ana odağında ise NFT parçalar olacak" dedi.

EN ÇOK OKUNANLAR