USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Girişimcilik

19 Eylül 2023 15:44

Tüpraş Ventures, robotik teknolojiler alanında ilk yatırımını yaptı

Tüpraş Ventures, robotik teknolojiler alanındaki ilk yatırımını robotik muayene ve veri yönetimi alanında faaliyet gösteren Ankara'da yerleşik girişim şirketi AISField ile gerçekleştirdi.

Tüpraş Ventures, robotik teknolojiler alanında ilk yatırımını yaptı

Tüpraş'ın girişim sermayesi şirketi Tüpraş Ventures, robotik teknolojiler alanındaki ilk yatırımını robotik muayene ve veri yönetimi alanında faaliyet gösteren Ankara'da yerleşik girişim şirketi AISField ile gerçekleştirdi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Tüpraş'ın yenilikçi robotik ürün portföyünün genişletilmesi amacıyla yatırım yapan Tüpraş Ventures, şirketin stratejik dönüşüm planı kapsamındaki dört iş kolundan sürdürülebilir rafinaj alanına yönelik dijitalleşme ve robotik uygulamalarını devreye almaya devam ediyor.

Tüpraş'ın müşteri kuruluş olarak yer aldığı TÜBİTAK Siparişe Dayalı Ar-Ge Projeleri için KOBİ destekleme programı altında yürütülen projeyle geliştirilen RUVI OilDiver robotu, akaryakıt tanklarının içi doluyken de taban kontrolünü ve bakımını sağlıyor.

RUVI Diver sualtı dronu, rafineri ve yakıt depolama başta olmak üzere endüstriyel tesislerin su tanklarına görsel ve ultrasonik muayene yapabiliyor. I-Cleaner robotu, su tanklarında kirlilik olması durumunda tank temizleme operasyonunu başarıyla yerine getiriyor.

Geleneksel yöntemlerde olduğu gibi hidrokarbon temizliği yapılmadığı için, atık oluşturma ve atıkların bertaraf edilmesi de ortadan kaldırılıyor, böylece çevresel şartlar da korunmuş oluyor.

"GİRİŞİMCİLİK EKOSİSTEMİ İÇİN DE ÖNEMLİ BİR ÖRNEK OLACAĞINA İNANIYORUZ"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Tüpraş inovasyon, yatırımlar ve planlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Levent Zağra, Tüpraş olarak en temel iş hedefinin emniyet yaklaşımlarını destekleyen teknolojilerden en üst düzeyde faydalanarak güvenli bir iş ortamı hazırlamak olduğunu belirterek, "Bu doğrultuda, rafinerilerimizde tehlikeli, zorlu muayene ve bakım çalışmalarını robotik teknolojiler sayesinde daha emniyetli, hızlı ve detaylı şekilde gerçekleştiriyoruz" ifadelerini kullandı.

Uzaktan pilot kontrollü olarak depolama tankları operasyondayken taban muayenesi yapabilen robotik teknolojisinin Türkiye'de ilk kez Tüpraş OilDiver projesi kapsamında Tüpraş ekiplerinin de yer aldığı multidisipliner çalışma grubunun desteğiyle geliştirildiğinin altını çizen Zağra, "Türkiye'de ilk niteliği taşıyan bu robotik sistemin kullanılmasıyla dolu tanklara muayene yapılabiliyor ve problemler erkenden tespit edilebiliyor" değerlendirmesinde bulundu.

Tüpraş OilDiver projesi sayesinde tahliye ve temizlik aşamalarına gerek kalmadığını, böylece muayene süresinde ve maliyetinde önemli avantajlar sağlandığı vurgulayan Zağra, şunları kaydetti:

"Bu teknoloji depolama tankı devredeyken insansız kapalı alan çalışmasına imkan veriyor. Çevre ve insan sağlığı riskini minimuma indirmesiyle de ayrı bir öneme sahip. Ayrıca, gerçekleştirilen iş birliği ve yatırımın girişimcilik ekosistemi için de önemli bir örnek olacağına inanıyoruz. Girişim-kurum iş birliği projesi olarak başlayan süreçte ortaya çıkan ürün ile operasyonel süreçlerimizi iyileştirme ve stratejik dönüşüm hedeflerimizi desteklemenin yanında, robotik alandaki gelişmeleri yakından takip etme fırsatı yakalayacağız."
EN ÇOK OKUNANLAR