USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Girişimcilik

29 Eylül 2023 14:01

Arçelik'ten girişimci kadınlara destek: Arya ile iş birliğine gidildi

Arçelik, Koç Holding'in küresel liderliğini yaptığı BM Kadın Birimi Nesiller Boyu Eşitlik Platformu Action Coalition inisiyatifi taahhütleri kapsamında teknoloji alanındaki girişimci kadınları desteklemek üzere Arya ile önemli bir iş birliğine gitti.

Arçelik'ten girişimci kadınlara destek: Arya ile iş birliğine gidildi

Arçelik, girişimcilik ekosisteminde kadın oranının artırılması hedefine ulaşma yolunda bir adım daha atarak kadın girişimcileri destekleyen yatırım platformu Arya ile güçlerini birleştirdi.

Yeni iş birliği çerçevesinde 'Arya Girişimci Akademisi' ve 'Arçelik Girişimci Atölyeleri' programlarıyla kadınların temel bilgi ve becerilerini geliştirmelerine katkı sağlanarak teknoloji alanında kadınların girişimciliği desteklenecek.

Program kapsamında girişimcilerin işlerinde en sık karşılaştıkları problemleri çözmeye yönelik pratik bilgiler aktarılırken vaka analizleri yapılacak. Girişimciler ve girişimci adayları, 2018 yılından beri 700'ün üzerinde girişimciyi buluşturan programlar, girişimcilik ve teknoloji alanında etkin konuşmacılar ve Türkiye'nin başarılı iş insanları ile bir araya gelerek onların deneyiminden faydalanacak.

"ÖNEMLİ BİR SİNERJİ YARATACAĞIZ"

Arçelik Strateji ve Dijitalden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Utku Barış Pazar, "Arçelik olarak BM Kadın Birimi-UN Women Nesiller Boyu Eşitlik Forumu Action Coalition inisiyatifinin destekçisi olarak 2026 yılına kadar dünya çapında 2500 kadın girişimciyi çeşitli programlar aracılığı ile desteklemeyi taahhüt ediyoruz. Teknoloji alanında girişimi bulunan kadınların sayılarının artırılması için hem finansman hem de mentorluk desteği sağlanması gerekiyor. Bu noktada Arçelik'in teknoloji ve inovasyon vizyonu ile kadın odaklı yatırım platformu olan Arya'yı buluşturarak önemli bir sinerji yaratacağız. Gerçekleştireceğimiz programların teknoloji alanında benzer çalışmalar için bir örnek oluşturacağına ve çarpan etkisiyle girişimci ekosisteminde kadınların varlığını güçlendireceğine inanıyorum" dedi.

"YENİ İŞ BİRLİĞİNİ ÇOK ÖNEMSİYORUZ"

Arya Kurucusu Ahu Serter ise şunları söyledi: "Arçelik ile imzalayacağımız yeni iş birliğini çok önemsiyor ve Türkiye'nin önde gelen inovatif markalarıyla yapabileceklerimize bir örnek oluşturmasını istiyoruz. Yıllar içinde deneyimlediğimiz gibi bir girişimin yatırım almasında iş fikri ve modeli kadar girişimcinin yetkinliği de önemli. Biz bu kapsamda hem Arya Girişimci Akademisi ile en az bir kadın ortağı olan, teknoloji odaklı girişimlerin yatırım almasına aracılık ediyor hem de yatırım turuna hazır değillerse bile onları ekosistemimizden çıkarmayıp ölçeklenebilir yeni işler yaratmalarına ortam hazırlamak istiyoruz."

EN ÇOK OKUNANLAR