GİRİŞİMCİLİK
25 Mayıs 2023 14:20

10 yılda 100'den fazla girişimi portföyüne katmayı hedefliyor

Avrupa'nın en büyük girişim stüdyosu olmayı amaçlayan Vanora Ventures, Techone VC'den ilk yatırımını aldı. Şirket, 10 yıl içerisinde 100'den fazla teknoloji girişimini portföyüne katarak, hem yerli hem de yabancı sermayeler için geniş yelpazede bir teknoloji yatırım alanı oluşturmayı ve ekosisteme katkı sağlamayı amaçlıyor.

10 yılda 100'den fazla girişimi portföyüne katmayı hedefliyor

Programına aldığı girişimlerin teknoloji ortağı olan Vanora Ventures, tecrübeli ve geniş ekibi ile teknoloji girişimlerinin ihtiyacı olan yazılım geliştirme, tasarım, analiz, strateji, araştırma, geliştirme ve proje yönetimi gibi konularda hizmet vererek Avrupa'daki en büyük girişim stüdyosu olmayı hedefliyor. 'VON' ve 'GROVTH' programları ile girişimleri bünyesine katacak olan Vanora, teknoloji ortağı olmanın yanı sıra girişimlere finansal kaynak imkanı da sağlayacak. Venture Studio modeli ile girişimlere yatırım yapan Vanora Ventures, 10 milyon dolar değerleme üzerinden yatırım aldı.

'VON' programı ile fikir ve tohum aşamasındaki girişimler; ekip kurma, iş modeli geliştirme, gelir modeli oluşturma, ürünü hayata geçirme, MVP oluşturma, yazılım geliştirme, büyüme stratejilerinin oluşturulması ve yatırım imkanı gibi önemli noktalarda desteklenecek. Büyüme aşamasındaki girişimler için ise 'GROVTH' programını duyuran Vanora Ventures, katılan girişimlerin teknoloji ortağı olmanın yanı sıra yatırım, büyüme, satış, pazarlama ve tüm dijital alanlarda girişimleri destekleyecek. Ayrıca bu programları tamamlayan girişimlere, finansman arayış süreçlerinde yatırım ekosistemindeki partnerleri aracılığıyla 50 bin dolar sermaye taahhüt edecek.

Deneyimli ekibi ile kaynakların en doğru şekilde kullanımı sağlayarak yalnızca girişimciler için değil, aynı zamanda ölçeklenmiş büyük şirketler için de güvenilir bir partner olmayı hedefleyen şirket, yeni girişimlerin yanı sıra Vigo, Obilet, Momento gibi büyük ölçekli girişimler ve global markaların yeni ürünleri için de bir hizmet sağlayıcısı konumunda. Vanora Ventures'ın Kurucu Ortakları Abdurrahman Beşinci ve Can Üzüm; "Vanora Ventures ile 10 yıl içerisinde 100'den fazla teknoloji girişimini portföyümüze katarak, hem yerli hem de yabancı sermayeler için geniş yelpazede bir teknoloji yatırım alanı oluşturmayı ve ekosisteme katkı sağlamayı amaçlıyoruz" diyor.

ARSLAN: "3 YILDA 31 GİRİŞİME YATIRIM YAPTIK"

TechOne Venture Capital'in teknoloji ve yenilikçi iş modelleri üzerinden küresel rekabet avantajları yakalamayı hedefleyen tohum ve erken aşama teknoloji girişimlerine yatırım yapan İstanbul merkezli bir akıllı sermaye fonu olduğunu kaydeden TechOne VC Yönetici Ortağı Yiğit Arslan, "TechOne VC olarak, Haziran 2020'de gerçekleşen ilk kapanıştan bu yana küresel pazarlarda ölçeklenme potansiyeline sahip erken aşama teknoloji girişimlerine yatırım yapmaktayız. Henüz üçüncü senesinde bir fon olmamıza rağmen toplamda 31 girişime ortalama 500 bin dolar tutarında yatırım gerçekleştirdik. Fonumuz, gerçekleştirdiği yatırımlar sonucunda 2021 ve 2022 yıllarını bölgedeki en aktif girişim sermayesi yatırım fonu olarak başarı ile tamamladı" açıklamasını yaptı.

Vanora Ventures'a yatırım yapmalarına ilişkin açıklamalarda bulunan Yiğit Arslan, "Günümüzde risk sermayesi yatırımcılarının girişim şirketlerine yalnızca nakdi kaynaklarla destek olduklarında yatırımlarından beklenen oranda geri dönüşler alamadıklarını gözlemlemekteyiz. Bu nedenle girişimcilere, ilk günden itibaren uçtan uca destek olacak yeni bakış açıları tartışılıyor. Girişimci ekiplere yazılım geliştirme yanında farklı katma değerler sunan Venture Studio yapılarının, erken aşama girişimlerin hayatta kalma oranlarında önemli farklılıklar yarattığı tüm dünyada kanıtlandı. Vanora Ventures yatırımı, Türkiye'de ve yakın coğrafyalarda tohum öncesi ve tohum aşama yatırımlarda yüksek katma değer ve çarpanlar yakalanabileceğine olan inancımızın bir göstergesi" yorumunda bulunuyor.

ÇOKLU COĞRAFYALARDA HAKİM OYUNCU OLMAYI PLANLIYOR

Vanora Ventures'ın imza attığı işlerin kendilerini heyecanlandırdığını ifade eden Yiğit Arslan, şöyle devam etti: "Global ölçekteki Venture Studio yaklaşımını kendi ekosisteminde uygulayan Vanora Ventures ekibiyle çıktığımız bu yolda, fikir aşamasından itibaren ortaya çıkacak yeni girişimler için şimdiden heyecan duymaktayız. TechOne Venture Capital ekibi olarak, yönettiğimiz farklı fonların gücü ile hem portföy şirketlerine hem de yeni girişimlere başarı yolunda uçtan uca çözümler sunmak adına çeşitli adımlar atmaktayız. Yakın gelecekte çoklu coğrafyalarda fikir aşamasından erken aşamaya kadar hakim oyuncu olmayı planlıyoruz."

2023 yılı ve gelecek dönem için öncelikli hedeflerinin portföy şirketi sayısını artırmak ve potansiyel sinerjileri yakalamaya başlamak olacağını vurgulayan Arslan, "Ne kadar çok hikayeye ve girişimciye ulaşabilirsek sektörümüze de o kadar değer katacağımıza inanıyoruz. 2024 ortasına kadar 20 tane yeni girişimi ekosistemimize kazandırmayı ve toplam 10 milyon dolar değerinde yatırımı girişimcilere emanet etmeyi hedefliyoruz" diyor.

EN ÇOK OKUNANLAR