USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Fintech

08 Ağustos 2023 19:06

Yılın ilk yarısında büyümesini sürdüren Figopara'dan yurt dışı atılımı

Yeni nesil alacak finansmanı platformu Figopara, 2023 yılının ilk yarısında işlem büyüklüğünü bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık 7 kat artırırken, aracılık ettiği finansmanı da 2 katına taşıdı. Firma, Dubai operasyonuyla yurt dışı pazarında büyümeyi hedefliyor.

Yılın ilk yarısında büyümesini sürdüren Figopara'dan yurt dışı atılımı

Tedarikçi finansmanına aracılık etmenin yanında geliştirdiği çözümlerle KOBİ'lerin, işletmelerin finansmana hızlı erişimini sağlayan yeni nesil alacak finansmanı platformu Figopara, KOBİ Finansmanı ve Tedarikçi Finansmanı hizmetleriyle hızla büyümeye devam ediyor. Türkiye'de finansman şirketlerinin büyüme hızlarında düşüş yaşanan 2023 yılının ilk yarısında bir önceki yıla kıyasla 7 kat büyüyen Figopara, işlem büyüklüğünü KOBİ Finansmanı'nda yaklaşık 7.5 kat, Tedarikçi Finansmanı'nda ise 6 kat artırdı. KOBİ Finansmanı'nda yılın ilk yarısında işlem hacmi geçen yıla kıyasla 4 kat büyürken, Tedarikçi Finansmanı'nda işlem hacmi ise 2 katın üzerinde artış gösterdi. Figopara'nın aracılık ettiği finansman söz konusu dönemde 2 katına çıkarken, platform aracılığıyla en çok finansmana erişen sektörler ise sırasıyla perakende, imalat ve taşımacılık oldu.

"ALTERNATİF FİNANSMAN MODELLERİNE İLGİ ARTIYOR"

Yılın ilk 6 ayına ilişkin verileri değerlendiren Figopara Kurucu Ortağı ve CEO'su Koray Bahar, "Şirketler için tahsilat problemi ve finansmana erişim temel sorun olmaya devam ediyor. Alternatif finansman modelleri tam da bu noktada daha önemli hale gelirken, FinTek'ler önemli bir ihtiyaca çözüm sunuyor. Figopara verileri de bunu gösteriyor. 2023 yılının ilk 6 ayında KOBİ Finansmanı'nda yeni müşteri sayımızda yüzde 76 artış olurken, Tedarikçi Finansmanı'nda yeni alıcı sayımız ise 3 kat arttı." dedi.

"DUBAİ OPERASYONUYLA BİRLİKTE YURT DIŞI PAZARLARDA BÜYÜMEMİZ HIZLANACAK"

Figopara'nın yurt dışı faaliyetlerine de değinen Bahar, yılın ilk yarasında Dubai operasyonunda sözleşmeleri tamamladıklarını ve bu ülkede ilk işlemlerin yılın ikinci yarısında gerçekleşmeye başlayacağını söyledi. Koray Bahar, "Dubai operasyonuyla birlikte yurt dışında büyümemiz hızlanacak" dedi. Figopara'nın organik büyümenin yanı sıra inorganik olarak da büyümeye devam edeceğini vurgulayan Bahar, "Yurt içi ve yurt dışı stratejimiz ve büyüme hedeflerimiz doğrultusunda önümüzdeki dönemde Figopara'yı daha da ileriye taşıyacak satın alımlar gerçekleştiriyoruz. Vizyonumuz doğrultusunda planladığımız ilk satın almanın imzasını tamamladık. Bir diğer satın alma için de imza aşamasındayız. Yıl sonuna kadar gerçekleştirdiğimiz 2 satın almayı KOBİ'lerin Super App'i olma yolculuğumuzda platformumuza eklenen yeni özelliklerle birlikte kamuoyu ile paylaşacağız. değerlendirmesinde bulundu.

EN ÇOK OKUNANLAR