ENERJİ
01 Şubat 2021 13:56

Adıyaman’dan Hindistan ve ABD’ye güneş paneli ihraç edecek

Türkiye son yıllarda güneş enerjisi alanında önemli yatırımlara ev sahipliği yapıyor. Sektörün gelişimi için en büyük katkıyı yerli panel üreticileri sağlıyor. Adıyaman’da 2013 yılında kurulan GTC Güneş Sanayi bu alandaki öncü şirketlerin arasında yer alıyor. GTC Güneş Sanayi ve Ticaret A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Çiğdem Besen, "Niğde’deki hücre fabrikamızı yakın zaman önce hizmete açtık. Bu fabrikamızda üreteceğimiz hücrelerle güneş paneli yerlilik oranımızı yüzde 75’e çıkardık. Teknolojisi Tür

Adıyaman’dan Hindistan ve ABD’ye güneş paneli ihraç edecek

Türkiye her geçen yıl güneş enerjisinden daha fazla faydalanmaya başladı. Sektörün önde gelen şirketlerinden GTC, Adıyaman’daki güneş paneli fabrikasının ardından Niğde’deki hücre fabrikasını da hizmete açtı. Niğde’de kurulan güneş hücresi fabrikasında üretilecek hücrelerle şirketin güneş panelindeki yerlilik oranı yüzde 75’e çıkacak.

ÜÇ YIL BOYUNCA AR-GE’YE ODAKLANDIK

GTC’yi bir teknoloji şirketi olarak güneş endüstrisi alanında konumlandırdıklarını ifade eden GTC Güneş Sanayi ve Ticaret A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Çiğdem Besen, “Uzun vadede ise güneş paneli endüstrisinde güçlü bir teknoloji markası olmayı hedefliyoruz. Sektörde faaliyet göstermeye başladıktan sonraki ilk üç yıl, yani 2013- 2016 yılları arasında sadece Ar-Ge çalışmalarına odaklandık ve üreteceğimiz panelleri kendimiz tasarladık. Bu ürünlerin testlerini yaptırarak sertifikalandırdık. Çift taraflı cam güneş panellerimiz, şirketimizin faydalı model altında kendi tasarladığı ve teknolojisinde uzman olduğu bir ürün gamı olarak öne çıkıyor. Bugüne kadar Ar-Ge’ye 2.3 milyon dolarlık yatırım yaptık” dedi.

YERLİLİK ORANI YÜZDE 75’E ÇIKTI

Besen, sözlerine şöyle devam etti: “Güneş enerjisi alanındaki yatırımları ülkemizin geleceği için önemli bir kazanç olarak görüyoruz. Son dönemde çıkarılan çatı yönetmeliği ve hibrit santral izinlerinin etkilerini olumlu yönde görmeye başladık. Önümüzdeki dönemde olumsuz yasal bir mevzuat ile karşı karşıya kalmadığımız takdirde gelecekten ümitliyiz. Niğde’de kurduğumuz güneş hücresi fabrikamızın üretim kapasitesi ilk etapta yıllık 150 MW olacak. Fabrikayı açtık ve deneme sürecimiz sürüyor. Seri üretime ulaşmak zaman alabiliyor. Bu zaman dilimi üç ay kadar sürebiliyor. Kalan dokuz ayı bu üretimi tüm detayları ile optimize etmeye harcamak istiyoruz. Bu konuda Ar-Ge faaliyetleri yapacağız. Yılın ikinci yarısından sonra üzerinde çalışmalarını bitirdiğimiz yeni bir teknolojiyi de ekleyerek fabrikamızı 300 megavat hücre üretir hale getirmek istiyoruz. Bugüne kadar yerlilik oranımız Türkiye’de üretilen yardımcı malzemelerle en fazla yüzde 25 olabiliyordu. Niğde’de kurduğumuz güneş hücresi fabrikamızda üreteceğimiz hücrelerle güneş panelinde yerlilik oranımızı yüzde 75’e çıkıyor. Ayrıca bu yıl ürün ihracatına başlamayı ve 2023 yılında üretimimizin en az yüzde 60’ını yurtdışı pazarlara ihraç etmeyi hedefliyoruz. Hatta yurtdışından ilk siparişlerimizi aldık. 2021 yılında Hindistan'a ihracat yapacağız. Her ay 5 MW olmak üzere bir yılda 60 MW'lik ürün teslimi için anlaştık. Bunun yarısını salt hücre olarak, diğer yarısını ise panele dönüştürülmüş olarak göndereceğiz. ABD ve Almanya ile görüşmelerimiz sürüyor. 2021'de ABD'ye de ihracata başlarız. Ama Almanya biraz zaman alacak. Çünkü onların yeni karbon ayak izi yönetmeliğine uygun üretim yaptığımızı belgelemeleri bir yılı bulur. Beş yıl içinde Türkiye, ABD ve Avrupa da bilinen saygı değer bir güneş markası olmak istiyoruz.”

Teknolojisi Türkiye’de geliştirilen bir üretim modelimiz var. 1.6 milimetreden, 12 milimetreye varan camlarla istenilen güneş panelini yapabilecek durumdayız. Bu deneyim ve bilgi birikimimiz var. O yüzden teknolojik olarak ilerlememiz, içinde kullandığımız hücreyi ne kadar ilerletebileceğimize bağlı.

RE-PİE’DAN YATIRIM DESTEĞİ ALDIK

GTC’yi büyütmek için yatırımcı desteği aldıklarını vurgulayan Besen, “Teknolojimize ve büyüme hedeflerimize inanan Re-Pie Gayrimenkul ve Girişim Sermayesi Portföy Yönetim A.Ş’nin teknoloji fonu bize yüzde 35 ortak oldu. Yerli Fonlara sıcak bakıyoruz. İleri hücre teknolojileri üzerinde çalışıyoruz. İlk etap 11.5 milyon dolarlık hücre yatırımımızı tamamladık ve 2. etap gelişmiş hücre teknolojisi için ek yatırım yapacağız” dedi.

Bölgeyi iyi tanıdıkları için güneş paneli konusundaki ilk yatırımlarına Adıyaman’da başladıklarını ifade eden Besen, “Şu an toplam 105 kişiyi istihdam ediyoruz. Bunun 54 kişisini Ar-Ge çalışanlarımız oluşturuyor. Niğde’deki fabrikamızda 95 kişiyi istihdam edeceğiz. 30 kişi şu anki Ar-Ge ekibimizden katılacak ve 65 yeni işi alım yapacağız. Genç bir ekibimiz var. Şirket politikamız gereği genç ve yeni mühendisleri işe alıyoruz. Kadın mühendislere özel bir pozitif ayrımcılığımız var. Ar-Ge bölümüzdeki çalışanlarımız arasında kadınlar önemli yer tutuyor. Mümkün olduğu kadar kadın çalışanımız olması için değişik konularda gelen kadın mühendisleri işe alıyoruz. Bir okul gibi olarak görüyoruz kendimizi. GTC’yi bir güneş enstitüsü olarak görebilirsiniz. Gerçekten eğitimi yüksek bir kuruluşuz. Ayrıca, güneş alanında çalışmalar yapan üniversitelerden ki bunların çoğu yabancı üniversiteler, onlardan da seminerler aldık. Bu şekilde çalışanlarımızın gelişimini sağladık” dedi.

EN ÇOK OKUNANLAR