PİYASALAR

Zeren Group uluslararası alanda söz sahibi bir marka oldu

Yarım asra doğru yaklaşan faaliyetleri ile sektörün güven duyulan markaları arasında yer alan Zeren Group, Mustafa Yiğit Zeren önderliğinde uluslararası alanda söz sahibi bir kuruma dönüştü.

Müşavirlik ve danışmanlık hizmeti alanında Zeren Mali Müşavirlik markası ile faaliyetlerini sürdüren şirket, Zeren GYO ve Oji markaları ile de binlerce konuta imza attı. Group bünyesinde yer alan şirketleri ile ülke ekonomisi için ciddi katma değer yaratmaya devam ediyor.

Birlikte çalıştığı kurumlara yasalarda yer alan avantajlardan azami oranda yararlanması, risklerden korunması ve sorunlarının çözümü noktasında yardımcı olan şirketin ikinci kuşak yöneticisi ve Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Yiğit Zeren ile sektörü, Zeren Group’u ve projelerini konuştuk.

Mustafa Bey Zeren Group’un faaliyet alanları ve kuruluş öyküsünden bahseder misiniz?

Zeren Grup 1973 yılında Rıdvan Zeren tarafından kuruldu. Önce serbest ve yeminli mali müşavirlik alanında başladık, daha sonra buna bağımsız denetim eklendi. İşlerin büyümesi ile birlikte inşaat, gayrimenkul, medya ve bilişim alanlarında da yeni şirketler kurarak Zeren Group A.Ş. olarak firmamızı güçlendirdik. İstanbul, Mersin, Adana ve Niğde ofislerimizin yanı sıra Londra’da bir ofisimiz bulunuyor. İstanbul Sabancı Üniversitesi’nde İşletme Bölümü’nde lisans eğitimine tamamladıktan sonra ekonomi üzerine İngiltere’de yüksek lisans yaptım. Uluslar arası mali müşavirim ve 2014 yılından bugüne şirketimizde çalışmaktayım. Şuanda Zeren Group Şirketleri topluluğunda Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalışmalarımı sürdürüyorum.

“Zeren Mali Müşavirlik genelde Türkiye’de şirket kuran yabancı müşterilerle çalışıyor”

Globalleşen dünya, iş hayatına yeni imkânlar ve pazarlar sunar iken değişken ve karmaşık bir vergi ortamı da oluşturmaktadır. Bizde bu ortamda Zeren Group çatısı altında yer alan Zeren Mali Müşavirlik markamızla müşterilerimizin yasalarda yer alan avantajlardan azami oranda yararlanması, risklerden korunması, sorunlarının çözümü için deneyim ve bilgi birikimimizi paylaşıyoruz. Serbest, yeminli mali müşavirlik ve bağımsız denetim faaliyetleri yapıyoruz.  Türkiye genelinde 400 adet mükellefe sahibiz. Genelde yabancı müşterilerle çalışıyoruz. Uluslararası çalışıyor olmamız, birçok dilde hizmet vermemiz ve partnerlerimizin yabancı olması Türkiye’ye gelen yatırımcıların tercihi yapıyor bizi. Yaklaşık 150’e yakın personelin çalıştığı ve en güçlü olduğumuz alanlardan biridir.  Annem ve babamdan dolayı mali müşavirlik ailemizin temel mesleği diyebiliriz. Yıllardır ticaret odası başkanlığı, mali müşavirler odası başkanlığı gibi ticaretin ve maliyenin içerisinde olduğumuzdan dolayı sürekli olarak sektör içerisinde aktifiz.

“Türkiye’de proje yürütmüyoruz”

OJİ markamızla bugüne kadar binlerce konuta imza attık. İstanbul, Adana ve Mersin’de çalışmalar yaptıktan sonra yurt dışına açıldık. Şuanda Türkiye’de proje yürütmüyoruz, projelerimizi yurt dışında yapıyoruz. İngiltere’de ortaklarımız ile birlikte hayata geçirdiğimiz residance ve ofis projelerinden oluşan 3 projemiz var. 2007 yılında kuruluşu gerçekleşen Zeren GYO ise ağırlıklı olarak gayrimenkul sektöründe iş ve proje geliştirme üzerine faaliyetlerini sürdürmektedir. Bugüne kadar ülke genelinde birçok önemli yerli ve yabancı sermaye yatırımına hizmet sağlamıştır.

“3 startup’ın kuruluşundan itibaren yer alıyorum”

MYZ CO, Mustafa Yiğit Zeren’in kısaltması olarak kendimin kurduğu bir firmadır. Başta bilişim ve teknoloji üzerine çalışmalar yapan firmamız şuanda medya alanında çalışmalar yapıyor. Dış alan medya kaplamaları ve kiralamaları yapıyor. Aynı zamanda yine bilişim ve teknolojik alanlarında yatırımlarımız sürüyor. Bireysel olarak ise 2-3 startup’ın kuruluşundan itibaren yer alıyorum ama işlerin yoğunluğundan dolayı sadece finansal destek sağlıyorum. 

Türk-Amerikan İş Adamları Derneği’nin Yönetim Kurulunda yer alıyorsunuz, derneğin çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

Türk-Amerikan İş Adamları Derneğinde yönetim kurulundayım. En son TABA-AmCham ile birlikte ana sponsoru olduğumuz bir iftar düzenledik. Devlet büyüklerimiz ve din adamlarımızın katıldığı iftar yemeğimiz 500 kişilik bir katılım ile gerçekleşti. Bu iftarda din bütünlüğünü, kardeşliği ve barışı simgeledik. Orada da yaptığım konuşmada firmalarımızın tamamen birlik ve beraberlik içerisinde, işlerimizin en temiz şekilde yapılmasını ve insanlar tarafından güzel anılmasını istediğimizi belirttim. Amerika’da Türk yatırım ve organize sanayi bölgeleri oluşturma projemizin çalışmaları sürüyor. Onunda yönetiminde yer alıyorum ve başkanımızla birlikte çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Türk-Amerikan İş Adamları Derneği sayesinde Amerika ile çok ciddi bağlantılar kurarak firmalarımızı evrenselleştirmeye çalışıyoruz. Hem orada iş yapmak isteyen hem de Türkiye’ye yatırım yapmak isteyenlere yüzde yüz faydası oluyor.

Kısa ve uzun dönemdeki hedefleriniz nelerdir?

Şirketlerimizi kendi alanlarında güçlendirmek en büyük hedefimiz. Ülkemiz büyüyor aynı potansiyelde bizimde büyümemiz lazım. Biz ülke olarak büyüdükçe yabancılar bizi daha yakından tanımak istiyor. Son dönemlerde Ortadoğu ve Azerbaycan’dan çok fazla yatırımcı getiriyoruz. Zamanla diğer ülkelerden de taleplerin artacağına inanıyorum.