EKONOMİ
05 Ocak 2022 14:52
Akşam

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank: Genç mezunu işe alan faiz ödemeyecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, KOSGEB'in gençlerin istihdama katılmalarını kolaylaştıracak destek paketinin ayrıntılarını paylaştı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank: Genç mezunu işe alan faiz ödemeyecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kabine toplantısı sonrası açıkladığı KOSGEB'in gençlerin istihdama katılmalarını kolaylaştıracak destek paketinin ayrıntılarını paylaştı. 'Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı'yla işletmeler, 12 ay çalıştırma taahhüdü verdiği her bir personel için 100 bin liralık geri ödemeli destek alacak. Söz konusu geri ödeme, 24 ay sonra faizsiz ve komisyonsuz olarak yapılacak.

12 AY İSTİHDAM SÖZÜ

Varank, geçen yılın nisan ayında salgından etkilenen 'Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı' başlattıklarını anımsatarak, "Programın yeni fazında imalat sektörünün yanı sıra salgında gelir kaybı nispeten yüksek olan pek çok hizmet ve ticaret sektörünü de programa dahil ettik" dedi. Son 12 aydaki ortalama istihdamını koruyan işletmelerin 12 ay boyunca çalıştırma taahhüdü verdiği her bir personel için 100 bin liralık geri ödemeli destek alacağını belirten Varank, "Mikro işletmeler 2, küçük işletmeler de 5 personele kadar bu fırsattan yararlanabilecek" ifadelerini kullandı. Varank, işletmelerin, desteği aldıktan sonra 24 ay boyunca ödeme yapmayacaklarına işaret ederek, sonraki 24 ayda eşit taksitlerle faizsiz ve komisyonsuz olarak KOSGEB'e ödeme yapılacağına dikkat çekti.

SON BAŞVURU TARİHİ 31 MART

Varank, başvuruları e-Devlet'ten almaya başladıklarını ve son başvuru tarihinin 31 Mart olduğunu aktardı. Genç, yeni mezun ve kadın istihdamını önceliklendiren fazda, işletmeler, 1981 ve sonrası doğumlu, hiç çalışmamış veya son 3 yılda 6 aydan fazla çalışmamış olan yeni personeli istihdam edebilecek. Destekten, üniversite mezununun yanı sıra mesleki ve teknik lise mezunlarını istihdam edenler yararlanabilecek.

EN ÇOK OKUNANLAR