USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Ekonomi Haberleri

21 Kasım 2023 14:15

Rusya – Türkiye ekonomik iş birliklerinin geleceği konuşuldu

5-8 Haziran 2024 tarihlerinde St. Petersburg'da gerçekleştirilecek 'St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu'nun tanıtım oturumu İstanbul'da yapıldı. Rusya ve Türkiye arasında gelecek vaat eden iş birliği yollarının genişletilmesi konuşuldu.

Rusya – Türkiye ekonomik iş birliklerinin geleceği konuşuldu

St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu tanıtım oturumu St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu'nun himayesinde, Roscongress Vakfı temsilcilerinin, hükümet yetkililerinin, sektör derneklerinin ve iş dünyasının temsilcilerinin katılımıyla İstanbul Mandarin Hotel'de düzenlendi. Oturumun ana konusu 'Rusya ve Türkiye arasında gelecek vaat eden iş birliği yollarının genişletilmesi' oldu.

Uzmanlar, küresel değişimlerle Rusya ve Türkiye pazarları arasındaki iş birliğinin genişletilmesi eğilimini değerlendirdi. Katılımcılar, yeni pazarlar oluştururken riskleri nasıl en aza indirecekleri ve modern zorlukları işlerinin gelişimi için karlı fırsatlara nasıl dönüştürecekleri konusundaki seçenekleri değerlendirdi.

İŞ DÜNYASI BİR ARAYA GELDİ

Konuşmacılar arasında Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosu Andrey Buravov, Türkiye-Rusya İş Konseyi Türkiye Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, Roscongress Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Alexander Stuglev, Rusya'nın Türkiye Ticaret Temsilcisi Yardımcısı Evgeny Efremov - Ticaret Misyonu İstanbul Ofisi Başkanı, Dr. Artunç Kocabalkan, Ekonomist, traceCORE CEO'su Alexander Makarov, AR Solutions'ın kurucusu ve CEO'su Alexandr Radkevich, FESCO Türkiye İş Geliştirmeden Sorumlu Ticari Direktör Yardımcısı Nelli Vladimirova, Albayrak Holding Rusya Şubesi Başkanı Cumhur Güzelçiftçi, Zecurion İş Geliştirme Direktörü ve Russoft Türkiye Temsilcisi, Rusya-Türk Diyalog Derneği Bilgi Teknolojileri Komitesi Başkanı, Türkiye Uzmanı Ivan Staarodubtsev yer aldı.

Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosu Andrey Buravov etkinlikte; "Türkiye ve Rusya, stratejik potansiyeli yüksek diplomatik ve ekonomik ilişkileri geliştirmeye devam ediyor. Ülkelerimiz, enerji ve altyapı sektörlerinde başarılı ortak projelerin hayata geçirilmesi konusunda uzun yıllara dayanan işbirliği deneyimine sahiptir. Etkileşim yollarının genişletilmesi sadece devletlerarası ilişkiler üzerinde olumlu bir etkiye sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda karşılıklı yarar sağlayan yatırımlar ve başarılı iş geliştirme fırsatı da sağlıyor" şeklinde konuştu.

Roscongress Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Alexander Stuglev ise "St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu, Rusya-Türk iş ilişkilerinin gelişmesinde kilit rol oynayan bir etkinliktir. Türk iş dünyasının SPIEF'e katılımı sayesinde, küresel dönüşüm koşullarında, mümkün olan en kısa sürede, niteliksel olarak yeni bir karşılıklı yarar sağlayan işbirliği düzeyine ulaşabileceğiz" dedi

(Roscongress Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Alexander Stuglev)

TEKNOLOJİLERİN TÜRKİYE'DE UYGULANMASI TARTIŞILDI

Dünyanın en büyük ve en önemli iş etkinliklerinden biri olan St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu, geçtiğimiz 26 yıl boyunca küresel ekonomik gündemdeki önemli konulara odaklanan, önde gelen uluslararası bir etkinlik olma statüsünü her sene pekiştirdi. Katılımcıların sürdürülebilir kalkınma adına en iyi uygulamaları ve uzmanlıkları paylaşabilecekleri toplantının İstanbul ayağında, Rusya-Türk iş birliği ortamı, etkili bir yatırım yaklaşımının geliştirilmesi, teknolojik gelişimde ortaklık ve yeni ekonomik gelişmelerle yeni lojistik güzergahların inşası ve verimliliği konularına ayrı ayrı vurgu yapıldı. Panel katılımcıları ayrıca Türk pazarını haksız rekabetten korumak, devlet gelirlerini güvence altına almak, vergi kaçakçılığı ve dolandırıcılıkla mücadele etmek için Rus dijital çözümlerinin ve yeni teknolojilerin Türkiye'de uygulanması olanaklarını da tartıştı.

EN ÇOK OKUNANLAR