EKONOMİ
25 Ocak 2023 10:53

Bakan Bilgin'den EYT açıklaması: İlk maaş ne zaman yatırılacak?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesiyle ilgili yeni açıklamalarda bulundu.

Bakan Bilgin'den EYT açıklaması: İlk maaş ne zaman yatırılacak?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, dün katıldığı bir televizyon programında emeklilikte yaşa takılanlar uygulamasına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Bilgin, ilk maaşlarını 1 Mart'ta almalarına imkan sağlayacak bir düzenlemenin Meclis'ten çıkacağını düşündüğünü dile getirdi.

TARİHTE ESNEME OLABİLİR Mİ?

"EYT ile ilgili 9 Eylül 1999 tarihinin geriye doğru esnetilmesi mümkün olur mu?" sorusunu cevaplayan Bilgin, "Olmaz, çünkü EYT dediğimiz şey, 8 Eylül'de geçerli olan yasanın değiştirilerek yaş şartı konulması. Dolayısıyla bu tarihte çalışan olması lazım ki o yaşa takılsın" dedi.

STAJYERLERİN DURUMU

EYT düzenlemesi ile yaş şartının kaldırıldığını belirten Bakan Bilgin, stajyer ve çıraklar konusunda şunları dile getirdi: "Staj yapanlar, iş yerinde çalışma ilişkisi kurmuyorlar, iş akdi gerçekleşmiyor. Dolayısıyla işveren onlar için prim ödemiyor. Yani onlar için geçerli olan bir durum değil. Onlar bir eğitim için gidiyorlar oraya. O eğitim sürecinde başlarına bir şey gelmesin diye devlet onlara sağlık sigortası yatırıyor, koruyucu sigorta düzenlemesi yapıyor. Onunla iş akdini birbirine karıştırmamak lazım. Orada öyle bir karışıklık var. Borçlanma vesaire bunlar söz konusu değil. İşvereniniz kim olacak, kimin adına borçlarınızı yatıracaksınız? Yani iş akdinin gerektirdiği şartların ve standartların hiçbirisi onlarda söz konusu değil

EN ÇOK OKUNANLAR