EKONOMİ
16 Mart 2021 14:47
AA

Ali Koç: 2 milyar euro yatırım yapacağız

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Ford Otosan Gelecek Vizyon Toplantısı'nda konuşan Ali Koç "2 milyar avroluk Türk otomotiv sektörünün bugüne kadarki en büyük yatırımını gerçekleştireceğiz" dedi.

Ali Koç: 2 milyar euro yatırım yapacağız

Ali Koç, "Ford Otosan Gelecek Vizyon Toplantısı"da yaptığı konuşmada, "2 milyar avroluk Türk otomotiv sektörünün bugüne kadarki en büyük yatırımını gerçekleştireceklerini açıkladı.

Koç, burada yaptığı konuşmada, "Türk otomotiv sektörü açısından büyük önem taşıyan bu toplantıyı, pandemi koşulları olmasaydı Kocaeli Fabrikalarımızda büyük bir coşkuyla yapacaktık. Fakat kısmet değilmiş. Ne güzel bir tesadüftür ki, bu yatırım neticesinde üreteceğimiz ilk aracı inşallah bir aksilik olmazsa Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında banttan indireceğiz. O gün yapacağımız törene sizi (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan) şimdiden davet etmek istiyoruz." ifadelerini kullandı.

7 yıl önce Ford Otosan'ın Yeniköy fabrikasını Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla açtıklarını anımsatan Koç, "O gün yaptığım konuşmada, 'Koç Topluluğu olarak geçmişten bugüne kısa vadeli dalgalanmalar yerine, uzun dönemli hedeflere odaklanmaya özen gösterdik. Tarihimizin en büyük yatırımı ile ülkemizin geleceğine yatırım yapmaya devam ettik ve edeceğiz' demiştim. Sözümüzde durduk ve 2 milyar avroluk Türk otomotiv sektörünün bugüne kadarki en büyük yatırımı ile bir kez daha huzurlarınızdayız. Bu yatırım kararımızı size arz ettiğimiz ilk andan itibaren bize verdiğiniz cesaret ve desteğe minnettarız." diye konuştu.

Ali Koç, "Özellikle belirtmek isterim ki pandeminin yarattığı belirsizlik ortamında ve herkesin yatırımdan uzak durduğu bir dönemde, tarihimizin en büyük otomotiv yatırımını yapıyor olmak Topluluğumuzun ve ortağımızın ülkemize olan inancının en büyük ispatıdır. Bu yatırımla, Kocaeli Fabrikalarımız Türkiye'nin, bataryası dahil ilk ve tek elektrikli araç entegre üretim tesisi haline gelecek. 10 yıl sürecek bu yatırımı ileriye dönük stratejik bir hamle olarak görüyoruz. Ortaya çıkacak büyük katma değerin yanı sıra, oluşturulacak ekosistemle de Memleketimizin otomotivdeki rekabet gücünün önemli ölçüde artmasına hizmet edeceğiz." dedi.

- Uluslararası iş dünyasına yatırım çağrısı

Konuşmasında uluslararası iş dünyasına da bir çağrıda bulunan Koç, sözlerini şöyle tamamladı:

"Türkiye, tarihsel birikimi, yetişmiş insan kaynağı, Ar-Ge kabiliyetleri, ekonomik potansiyel, eşsiz jeostratejik konumu ve teşvik sistemiyle dünyanın önemli fırsatlar sunan ülkelerinden biridir. Türkiye'yi kısa dönemli analizlerle anlamaya çalışmak büyük bir yanılgıdır. Uzun vadede bu ülkeye yatırım yapan herkes kazanır. Ekonomimizin en zor dönemlerinde dahi, bu ülkeye yatırım yapmaktan çekinmeyen Topluluğumuzun ve bize güvenen uluslararası ortaklarımızın başarısı herkese ilham vermelidir. Biz Koç Topluluğu olarak, bu güne kadar olduğu gibi, var olduğumuz müddetçe, ülkemize güvenmeye ve ülkemizle birlikte büyümeye devam edeceğiz."

EN ÇOK OKUNANLAR