DÜNYA
25 Şubat 2016 14:30

İsviçreli Stadler Türkiye'ye geliyor

İsviçreli tren ve tramvay üreticisi Stadler Rail Management AG, Türkiye'de temsilcilik arıyor. Dev şirketin Adapazarı'nda yatırım yapacağı belirtildi

İsviçreli Stadler Türkiye'ye geliyor

Türkiye'nin altyapı ve ulaşımda 2003'ten bu yana gerçekleştirdiği yatırımlar, yabancı devlerin iştahını kabarttı. 3-5 Mart tarihlerinde İstanbul'da 6'ncısı düzenlenecek olan Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı Eurasia Rail de bu alanda önemli işbirliklerine tanıklık edecek. Katılımcı listesinde yer alan İsviçreli tren, metro aracı ve tramvay üreticisi Stadler Rail Management AG, Eurasia Rail'de ilk kez boy gösterecek. Firmanın Türkiye'de temsilci aradığı hatta yatırım planladığı belirtiliyor. Fuarı düzenleyen ITE Turkey Nakliye & Lojistik Grup Direktörü Moris Revah, "Bu yılın yıldızı Stadler Rail olacak. Stadler binlerce çalışanı ve milyarlarca euroluk yatırımları olan bir dev. Buraya temsilci bulmaya geliyor. Anlaşma sağlarlarsa Adapazarı'nda fabrika kuracaklar. Tren, metro aracı ve tramvay üretecekler" dedi. 

PASTA ÇOK BÜYÜK

Türkiye'nin 2023'e kadar demiryoluna yapacağı 45 milyar euroluk yatırım potansiyelinin hem yerli hem de yabancılar için büyük bir pasta olduğunu belirten Revah, şöyle konuştu: "Şu anda 7 bin kilometreye yakın hızlı tren hattı inşaatı devam ediyor. 4 bin kilometrenin üzerinde de konvansiyonel hat yapılacak. Metro ve tramvaylar da önemli bir pazar oluşturuyor. 24 ilde fizibilite çalışmaları tamamlandı. Tüm bunlar yerli ve yabancılar için büyük bir pasta demek." 

30 ÜLKEDEN 300 ŞİRKET KATILACAK

Fuarla ilgili bilgiler veren Revah şunları söyledi: "6'ncı Eurasia Rail, 3-5 Mart 2016 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi'nde gerçekleşecek. Avrasya Bölgesi'nde tek, dünyada ise en büyük 3 demiryolu fuarı arasında yer alıyor. Geçen yıl 274 katılımcı firmayı, 68 ülkeden 6 bin 268 profesyonel ziyaretçiyle bir araya getirmiştik. Bu yıl ise 30 ülkeden 300 katılımcı firmayı, 70 ülkeden gelen 10 bin profesyonel ziyaretçiyle buluşturmayı hedefliyoruz. İran'dan da katılım olacak." 

TÜRKLER DE ETKİN

Revah, fuara katılacak firmaların yüzde 51'inin Türk, geri kalanın ise yabancı olduğunu söyledi. Türkler'in bu fuarla birlikte yurtdışında iş bağlantıları gerçekleştirdiğine dikkat çeken Revah, "Türkler artık her türlü üretimi yapıyor. Önemli ihaleler alıyoruz" dedi. Sabah

EN ÇOK OKUNANLAR