DİJİTAL DÖNÜŞÜM

12 Kasım 2022 13:25
AA

Bakan Karaismailoğlu: Türkiye'yi bilişim sektöründe üreten bir ülkeye dönüştürmek için yoğun çaba sarf ediyoruz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, “Türkiye'yi bilişim sektöründe tasarlayan, üreten, yön veren, bir ülkeye dönüştürmek için yoğun bir çaba sarf ediyoruz. En büyük avantajımız genç ve dinamik nüfusumuz, yerli üretim kabiliyetimizdir” dedi.

Bakan Karaismailoğlu: Türkiye'yi bilişim sektöründe üreten bir ülkeye dönüştürmek için yoğun çaba sarf ediyoruz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi'nin "Dijital Türkiye Blokzincir Hackathonu-DIGIATHON 2022 Yarışması"nın, Türkiye'deki dijital dönüşümde şeffaflık, takip edilebilirlik ve uygulanabilirlik kapasitesini artırmak açısından oldukça anlamlı olduğunu belirterek, "Genç yazılımcı kardeşlerimizin bilgi, birikim ve potansiyellerinin bu konuda değerlendirilmesini takdirle ve heyecanla karşılıyoruz." dedi.

Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından düzenlenen "Dijital Türkiye Blokzincir Hackathonu-DIGIATHON 2022 Yarışması"nın açılışında yaptığı konuşmada, bu programda bulunmaktan heyecan ve mutluluk duyduğunu belirtti.

Bakan Karaismailoğlu, Türkiye'nin dijital dönüşümüne önemli katkılar sağlayacak bu heyecan verici organizasyonun düzenlenmesinde, emeği geçen tüm kamu ve özel sektör temsilcilerine teşekkürlerini iletti.

Dijital çağın adeta ışık hızıyla ilerlediğini, neredeyse her 10 yılda sıçramalara şahit olduklarını ifade eden Karaismailoğlu, "Sektörün literatürü durmaksızın güncelleniyor; her geçen gün blokzincir, metaverse, NFT, kripto para, dijital ikizler gibi kavramlara bir yenisi eklenmekte. Bu hızlı değişim, üretme, istihdam etme, ticaret yapma ile kültür ve sanat üretme şekillerini de kökten değiştirmekte.

Dolayısıyla bankacılık sisteminden lojistik ve tedarik zincirlerine, alışkanlıklarımıza kadar radikal değişim kaçınılmaz bir hal almakta. Ancak bu değişim ölçümleme yöntemlerinin gelişmesine ve böylece işlerimizi çok daha hızlı, verimli, düşük maliyetle ve sağlıklı bir şekilde yürütmemize de imkân sunmakta." diye konuştu.

Karaismailoğlu, Türkiye'nin AK Parti hükümetlerinin öncülük ettiği dijital dönüşüm alanında, dünyadaki lider ülkeler arasında olduğunu aktararak, şunları kaydetti:

"Bu konumumuzu en iyi şekilde değerlendirerek, Türkiye'yi bilişim sektöründe tasarlayan, üreten, yön veren, katma değer oluşturan bir ülkeye dönüştürmek için yoğun bir çaba sarf ediyoruz. Bu husustaki en büyük avantajımız genç ve dinamik nüfusumuzdur, yerli ve millî üretim kabiliyetimizdir. Tam da bu noktada Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisimizin bu etkinliği, ülkemizdeki dijital dönüşümde şeffaflık, takip edilebilirlik ve uygulanabilirlik kapasitesini artırmak açısından oldukça anlamlıdır. Genç yazılımcı kardeşlerimizin bilgi, birikim ve potansiyellerinin bu konuda değerlendirilmesini takdirle ve heyecanla karşılıyoruz."

Türkiye'nin artık eski Türkiye olmadığını vurgulayan Bakan Karaismailoğlu, "Ülke yönetimindeki istikrar, güven ve umut ortamı, ulaşım ve iletişim dâhil her alanda devrim niteliğinde adımlara yol açtı. 100 yıla sığacak atılımların 20 yılda gerçekleşmesini mümkün kıldı. Yani hep birlikte tarihi günler yaşamamıza, tarih yazmamıza vesile oldu. Türkiye Yüzyılı'nın hayata geçmesini sağlayacak altyapıyı da bu sayede hazırladık." şeklinde konuştu.

Karaismailoğlu, son birkaç yılda Siber Vatan ve Uzay Vatan'da attıkları tarihi adımlara ilişkin şunları kaydetti:

"Sayın Cumhurbaşkanımız 'Millî Uzay Programı' ve 'e-insan projemizi' ilan etti, Türksat 5A ve Türksat5B haberleşme uydularımızı aynı yıl uzaya gönderdik, yerli ve millî haberleşme uydumuz Türksat 6A'nın testlerinde önemli aşamaları geçtik. Uydumuzu, Cumhuriyetimizin 100. yılının son çeyreğinde uzaya gönderiyoruz. 5G haberleşme teknolojilerine geçiş için yoğun bir biçimde çalışmaktayız, eşzamanlı olarak 6G'nin çalışmalarını da hızla sürdürüyoruz.

Dijital ortamdaki haberleşmeye ciddi bir hukuki altyapı hazırladık. Siz gençlerin umut ve heyecanlarını, bilim ve teknolojiye yoğunlaştırarak, TEKNOFEST'lerde zirveye taşıdık. Yerli ve millî elektrikli aracımız Togg'un seri üretimine başladık. Yerli ve milli trenimiz yakında raylarda olacak. Bilgi ve iletişim seferberliği ile özellikle savunma sanayisi başta olmak üzere her alanda, yerli ve millî projelere imza atmaktayız."

EN ÇOK OKUNANLAR