DERGİ
08 Şubat 2021 00:57

Z Kuşağı için zenginliğe giden yol, BTC’den geçiyor

Kripto paralar Z Kuşağı'nın radarında... Gençler bu alanda her türlü bilgiye neredeyse Y Kuşağı'ndan daha çok vakıf. Fakat alım satım işlemlerine Z Kuşağı'nın tam anlamıyla dahil olması için ekosisteme girmeleri bekleniyor

Z Kuşağı için zenginliğe giden yol, BTC’den geçiyor

01-FİNANS SEKTÖRÜ

BTC… Yani Bitcoin. Aslında Bitcoin nezdinde tüm kripto paraları ele almamız gerekiyor. Finansal danışmanlık grubu deVere Group’un da Aralık 2020'de sonuçlarını açıkladığı ve milenyum kuşağı ile yaptığı ankete göre gençlerin 2/3’sinin Bitcoin’i altına tercih etmesi; kripto paraları, Z Kuşağı'nın da ne denli takip ettiğinin bir kanıtı...

BTC ve DEFI TERCİH EDİLİYOR

Bitcoin’in, 2020 yılıyla birlikte kurumlar ve yatırım fonları tarafından da 'değer saklama aracı' olarak kabul görmeye başladığını belirten Kriptomeda Kurucusu Eray Dengiz, öte yandan internetin merkezsizleştirilmesini kendine misyon edinen Ethereum ağında geliştirilen merkezsiz finans (DeFi) uygulamalarının da yüzde 10.000’lerle ifade edilen devasa kârlılık oranlarıyla 2020 yılına damga vurduğunu hatırlatıyor.

REKLAMLAR KRİPTO PARAYA YÖNELTİYOR

Eray Dengiz "Bugün, tüm ulusal kanallarda kripto para pazarına ilişkin reklamlara rastlamak mümkün. Hal böyle olunca buradaki potansiyeli değerlendirmek isteyen gençler, geleceklerini şekillendirmek için yatırım tercihleri arasında kripto paralara yer veriyor" diyor.

GENÇLER ÇOK İLGİLİ, AMA…

Bu noktada değinilmesi gereken ayırt edici bir nokta söz konusu aslında. Dünya genelinde ve Türkiye’de kripto paralarla en çok haşır neşir olan kitle, hiç şüphesiz Z Kuşağı... Fakat işlem yapanların çoğunluğu Y Kuşağı'ndan oluşuyor. Çünkü Z Kuşağı'nın tümü ekosisteme dahil değil. Dolayısıyla buradaki gençlerin kripto paralarla yaptığı al/sat oldukça sınırlı. Bu yüzden, bu borsalardaki işlemlerin daha çok üniversite mezunu, beyaz yakalı Y Kuşağı tarafından yapıldığı gerçeği karşımıza çıkıyor. Z Kuşağı ise Y Kuşağı'ndan daha hevesli dursa da, mevcut ekonomik durumları, şu an için sisteme tam anlamıyla dahil olmalarına çok da izin vermiyor.

BİLGİLER, İNTERNET ARAŞTIRMASI VE YOUTUBE'DAN

• KPMG’nin yaptığı bir araştırmada18-24 yaş aralığındaki Amerikalıların  yüzde 83’ünün kripto paralarla ilgilendiği ortaya konuluyor.

•Paribu & Akademetre Kripto Para Bilinirlik ve Algı Araştırması’na göre ise Türkiye’de kripto para ile işlem yapanların başını yüzde 54,5 ile Y Kuşağı çekiyor. Onu yüzde 43,7 ile X Kuşağı ve yüzde 1,8 ile Z Kuşağı izliyor.

• Aynı araştırmada Z Kuşağı'nın kripto paralar hakkında bilgi kaynağını yüzde 85,7 ile internet araştırmaları, yüzde 14,3 ile de YouTube videoları oluşturuyor.

• Araştırmada son olarak X Kuşağı ile Y Kuşağı'nın kripto paralarla ilgili memnuniyet seviyesi de çok yüksek olarak gösteriliyor.

EN ÇOK OKUNANLAR