BANKACILIK
20 Eylül 2023 09:51

Dijital bankacılıktaki düzenlemeler sektörün güçlenmesini sağlayacak

Açık bankacılık düzenlemeleriyle birlikte platformların iç içe geçtiği bir dönem de başladı. Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Işıl Akdemir Evlioğlu'na göre bu gelişmeler sektörün büyümesi ve güçlenmesine yardımcı olacak.

Dijital bankacılıktaki düzenlemeler sektörün güçlenmesini sağlayacak

Dijitalleşen bankacılıkla birlikte mobil bankacılık artan bir hızla gelişimini sürdürüyor. Geldiğimiz noktada mobil bankacılık artık ana kanal haline geldi. Hızlı teknolojik gelişmeler ve müşterilerin bu teknolojilere hızlı adaptasyonu mobilin önceliklendirildiği bir dünyaya geçişi zorunlu hale getirdi. Müşterilerin teknolojinin en iyi şekilde kullanıldığı uygulamalardan yararlanmak ve en iyi deneyimi yaşamak istediğini belirten Garanti BBVA GMY Işıl Akdemir Evlioğlu ile dijital bankacılık ve sürdürülebilir finans hedeflerinin yanı sıra yeni nesil bankacılığın nasıl şekillenmesi gerektiğini konuştuk...

* Dijital bankacılık stratejiniz nedir? Özellikle açık bankacılığın gündemde olduğu bu dönemde ne gibi projeler üzerinde çalışıyorsunuz?

Müşteriler teknolojinin en iyi şekilde kullanıldığı uygulamalardan yararlanmak, en iyi deneyimi yaşamak istiyor. Artık böyle bir dünyaya alışmışken biz de müşterilerimize yaşattığımız her deneyimi ya da tasarladığımız her süreci, önce mobil yaklaşımı ile ele alıyoruz. Müşterilerimizin desteğe ihtiyaç duydukları her an dijitale dokunmaları ve burada tüm sorularına hızlıca yanıt bulabilmeleri ana hedeflerimiz arasında. Gidecek çok daha yolumuz olmakla birlikte amacımız müşterilerimiz için bir bankadan fazlası olabilmek. Bunun etrafında müşterilerimizin finansal danışmanı olabilmek ve zihinsel konforu sağladığımız alanı oluşturabilmek istiyoruz.

* Açık bankacılık özelinde hangi hizmetleri devreye aldınız?

Açık bankacılık ile platformların iç içe geçtiği, tüm oyuncuların kendi aralarında etkileşime ve iş birliğine girdiği dinamik bir döneme geçiş yaptık. Açık bankacılık kapsamında farklı şirketler üzerinden ödeme başlatma, farklı kurumlardaki hesapları tek bir noktadan izleyebilmek gibi özellikleri müşterilerimize sunmaya başladık. Birden fazla bankayla çalışan tüzel ve bireysel müşterilerimiz, diğer banka hesap tanımlarını mobil uygulamamız üzerinden yapabiliyor, böylece hesap bakiye ve hareketlerini tek yerden takip edebiliyor. Bu gelişmeyle birlikte yine tüzel müşterilerimiz POS hareketlerini de tek ekrandan takip ederek nakit akışlarını daha kolay yönetebiliyor. Ayrıca açık bankacılık ile müşterilerimize nasıl daha fazla katma değer yaratabileceğimiz üzerine çalışmalar yapıyor, önümüzdeki dönemde diğer finansal ürün ve işlem setleriyle daha geniş bir vizyona doğru ilerlemesini bekliyoruz.

FİNANSAL SAĞLIK'A ODAKLANIYORUZ

* Finansal okuryazarlığı geliştirmek için çalışmalarınız var mı?

Banka olarak çok önem verdiğimiz finansal sağlık yaklaşımımızla da finansal okuryazarlığı artırmak için müşterilerimizi desteklemeye devam ediyoruz. Bankacılık bu denli hızla dijitalleşirken, müşterilerimiz bizden bir anlamda kendileri adına düşünmemizi, bir harcama veya yatırım noktasında doğru tavsiyeler ve alternatifler sunmamızı, onları gerçekten düşündüğümüzü hissetmek istiyor. Biz de müşterilerimizin sadece bankacılık ihtiyaçlarına cevap vermeyi değil, onları anlayarak ihtiyaç duydukları konularda çözüm yolları geliştirmeyi ve danışmanlık rolümüzle finansal açıdan daha özgür olmalarını sağlamayı sorumluluğumuz olarak görüyor, bu nedenle 'Finansal Sağlık'a odaklanıyoruz.

* Sizce Türk bankacılık sektöründe Yeni Nesil Bankacılık nasıl şekillenecek?

Dünyanın birçok yerinde özellikle yeni neslin ihtiyaçlarına kesintisiz çözümler sunabilme amacıyla yola çıkan yeni nesil dijital bankaların, fiziksel şubesi bulunmayan ve hizmetlerini internet üzerinden kullanıcılarına aktaran bankalar olduğunu görüyoruz. Türkiye'de de dijital bankacılık lisansına dair çıkan regülasyon ile dijital bankaların kurulmasının önünün açılması ekosistemin genişlemesi anlamında oldukça değerli... Bu düzenlemeler doğru stratejilerle birlikte sektörün büyümesine ve güçlenmesine önemli katkı sağlayacak.

Dijital bankacılık lisansına ilgi gösteren ve gösterecek olan farklı sektör ve şirketler olacak. Fintek girişimleri, telekom operatörleri, perakende zincirleri, e-ticaret şirketleri gibi dijital bankacılık lisansına ilgi gösteren ve gösterecek olan farklı sektör ve şirketler olacak. Ancak tüm banka dışı oyuncular, dijital banka kurma yoluna gitmeyecekler elbette. Fiziki ağı olmayan bir dijital şirketten bahsetsek de bankacılık altyapısı, bilgi birikimi ve deneyimi ve sermaye gereksinimi gibi konular, mevcut bankaların olmazsa olmaz gereken temel yetkinlikleri olmaya devam edecek. Öte yandan geniş bir müşteri tabanına hizmet veren e-ticaret ve telekomünikasyon şirketlerinin de bankasız kesime erişim anlamında bir güçleri var. Dolayısı ile burada müşteriye daha iyi bir deneyim ve tamamlayıcı finansal servisleri kurmak adına, işbirliklerinin de arttığını görüyor, artmaya devam etmesini bekliyoruz.

"2030 ARA DÖNEM KARBONSUZLAŞMA HEDEFLERİNİ AÇIKLADIK"

Garanti BBVA, 2022'de PACTA (Paris Anlaşması Sermaye Geçişi Değerlendirmesi) metodolojisi ile uyumlu olarak; enerji, otomotiv, çelik ve çimento gibi diğer karbon yoğun sektörlerde 2030 yılı için ara dönem karbonsuzlaşma hedeflerini açıklayan Türkiye'den ilk banka oldu. Evlioğlu, bankanın 2050 net sıfır hedeflerine ulaşılmasında önemli bir aşamayı oluşturan bu hedeflere uyumlu olarak müşterilerin iklim değişikliği ile mücadelesinde bir danışman rolü üstlenmeyi önemsediklerini anlatıyor. Evlioğlu, "Bu amaçla tüm segmentlerdeki müşteriler için öncelikle iklim risklerine dair farkındalığı sağlamayı ve iklim değişikliği ile mücadelelerinde sürekli geliştirdiğimiz sürdürülebilirlik ile bağlantılı ürün portföyümüzden yararlanmalarını amaçlıyoruz. Kendimizi, müşterilerimizin daha sürdürülebilir bir geleceğe geçişlerinde yol arkadaşları olarak görüyoruz" diyor.

EN ÇOK OKUNANLAR