BANKACILIK
18 Nisan 2023 15:45
AA

Bankalar, İFM'ye taşınmaya başladı

Açılışı yapılan İstanbul Finans Merkezi'nin Bankalar Etabı'nda hareketlilik başladı.

Bankalar, İFM'ye taşınmaya başladı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İstanbul Finans Merkezi'nin (İFM) 1 milyon 300 bin metrekarelik bir kullanım alanına sahip olduğunu belirtti.

Bakan Nebati, İFM'nin günlük 100 bin insanın faaliyette bulunabileceği ayrıca bir yaşam merkezi olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

"Açılışını yaptığımız bu finans merkezine bankalarımız yavaş yavaş taşınmaya başladılar. Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank taşınmaya başladı. Bu yılın sonuna kadar yaklaşık 85 bin kişilik bir taşıma işlemi gerçekleşmiş olacak. Önümüzdeki yılın sonunda da 100-103 bin kişilik bir yaşam alan oluşmuş olacak. Burada sadece bankalar değil, finansı oluşturan sigortacılık ve katılım gibi alanlar da İFM'de olacak. Ayrıca burası bir taraftan finans merkezi olurken aynı zamanda ticaretin de merkezi haline dönüşecek. Çünkü İstanbul aynı zamanda ticaretin de merkezi."

"YÜZDE 77'Sİ KULLANIMA HAZIR"

İFM'de kiralanabilir alanların yüzde 77'sinin hazır olarak müşterilerin hizmetine sunulduğunu dile getiren Nebati, dolayısıyla da buraya Çinli ICBC ve Uluslararası Finans Kurumu gibi finansal kuruluşların başvuru yaptıklarını anlattı.

EN ÇOK OKUNANLAR