YAŞAM
08 Kasım 2019 19:21

Türk kadınını güçlendirme projeksiyonu

Big Chefs’in kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Gamze Cizreli de geçtiğimiz aylarda Birleşmiş Milletler’in evrensel eylem çağrısı olan Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Zirvesi’ndeki İş Forumu’na konuşmacı olarak katıldı.

Türk kadınını güçlendirme projeksiyonu

Konuşmasında sürdürülebilir yaşam için dünyadaki ve Türkiye’deki durumdan bahseden Cizreli, Türk kadının daha güçlenmesi için yapılan ve yapılması gereken çalışmalara da değindi. Tüm dünyanın gündeminde olan zirvede, dünya liderlerinin yanı sıra sürdürülebilirlik çalışmalarıyla dikkat çeken isimler de konuşmacı olarak yer aldı.

ÇARPICI RAKAMLAR

Konuşmasına tüm dünyanın karşı karşıya olduğu küresel ısınma, yoksulluk, açlık gibi temel sorunlara değinerek başlayan Cizreli; gıda atığı, dünyadaki açlığın boyutu ve kadın iş gücü hakkında verdiği rakamlarla da dikkat çekti. Cizreli, dünyada her gece 815 milyon kişinin aç uyuduğunu buna rağmen gelişmekte olan ülkelerde gıda kaybının yüzde 40’ının hasat ve depolama sırasında olduğunun altını çizdi. ‘Toprağın Kadınlarından Sofralara’ projesiyle yerel tarımı ve kadının sosyal hayattaki gücünü desteklemeye yönelik girişimlerinden de bahseden Cizreli, proje kapsamında ürün aldıkları kadınların hayatlarına nasıl dokunduklarına da değindi. Konuşmasını kapatırken ‘gelecek neslin sesine kulak vermek zorundayız’ diyen Cizreli, geçtiğimiz günlerde BM kürsüsünden dünya liderlerine seslenen Greta Thunberg’e karşı kendini sorumlu hissettiği belirtti.

EN ÇOK OKUNANLAR