PİYASALAR

"Yüksek profil turisti yeniden Belek bölgesine çekmemiz gerekiyor"

Platin

Cornelia Diamond Golf Resort Spa Genel Müdürü Zafer Alkaya, Rusya pazarındaki yükselişin Turizmin başkenti olan Antalya için olumlu olduğunu ama Lüks Turizm hizmeti sunan Belek bölgesinin, Rusya pazarında 2014’e kıyasla hala istenen noktaya gelemediğini söyledi. Belek bölgesinde ki Lüks villalar ve suitlerin oran olarak en fazla Rusya ve türevi ülkeler tarafından tercih edildiğini belirten Zafer Alkaya, “Turist sayısı kadar turistin profil dağılımı da çok önemli. Antalya’nın Rusya’dan 2014’de olduğu gibi, bölge bölge her gelir grubundan turisti ağırlaması için önlem alınması gerekiyor” dedi.

Cornelia Diamond Golf Resort Spa, bir kez daha “Dünyanın En Donanımlı, En Lüks Oteli” ödülünün sahibi oldu. Cornelia Diamond Golf Resort Spa ve  Cornelia De Luxe Resort Otel, dünya çapında 18 ödül alarak bir rekor kırdı. 2018 yılında Türkiye’den bir otel ilk kez Uluslar arası alanda en önemli turizm kataloğu olan Conde Nast Johansens’e kapak olurken, Londra’da düzenlenen ödül töreninde Cornelia Otellerine turizmcilerin ilgisi büyük oldu.

Antalya’nın lüks turizm hizmeti veren Belek bölgesinin, yaz turizmi kapsamında %80’in üzerinde doluluk yakalamasından duydukları memnuniyeti dile getiren Cornelia Diamond Golf Resort Spa Genel Müdürü Zafer Alkaya, “Antalya için en büyük tehlike, 2014 yılında, turistin kişi başı harcama miktarı 800-900 dolarları yakalamışken, bugün 680 dolara düşmüş olmasıdır. Antalya, Türkiye’nin turizminin çeşitlilik bölgesidir. Dünyanın farklı ülkelerinden, farklı turist profillerini ağırlama kapasitesine sahiptir. Düşük harcama yapan turist de gelmelidir, yüksek harcama yapan turist de. Antalya, farklı tesis yapıları ile buna imkan vermektedir. Şu anda, Rusya başta olmak üzere turist sayısında memnuniyet verici bir artış mevcut ama Antalya’nın lüks villaları, suitleri ve lüks hizmet anlayışı ile konumlanan Belek bölgesi, bu lüks ürünlerin pazarlamasında istediğimiz verime ulaşamamıştır. Rusya ve türevi ülkelerin çok tercih ettiği lüks villalar ve suitlerin hedef kitlesi olan turist maalesef, 2014 sonrası İspanya, Portekiz, Yunanistan gibi ülkelere kaymıştı. Kişi başı harcama oranı 1000 doların üzerinde olan bu yüksek profil turisti yeniden Belek bölgesine çekmemiz gerekiyor” dedi.

Cornelia Otelleri, İngiltere pazarında hiç kayıp yaşamazken, her yıl ortalama %10-12 arasında artış kaydettiğini söyleyen Zafer Alkaya; “Almanya, Belçika, Hollanda, Benelüks ülkeleri gibi Avrupa ülkelerinde 2018 için %20 artış kaydettik. Romanya, Macaristan, Bulgaristan, Moldova, Slovak, Sloven gibi Doğu Avrupa ülkelerine yönelik de uzun süredir tanıtım yapan Cornelia Otelleri, 2018 için bu pazarda 2017’ye göre %30’un üzerinde büyüme gerçekleştirdi” dedi.

Cornelia Otelleri olarak, yaz turizmi dışında, Golf Turizmi, Futbol Turizmi, Tenis Turizmi, Lüks Turizm ürünleri ve SPA Turizmi dahil entegre bir hizmet sunduğunu anlatan Cornelia De Luxe Resort Otel Genel Müdürü Ali Şahin ise;  “Golf Turizminde bu yıl toparlanmayı hissediyoruz. Antalya turizmini değerlendirmek için 2014’ü baz almak gerek. Rus Turist sayısında ki artış memnuniyet verici. Ancak, Rusya pazarında yüksek gelir grubunda ki, villalar ve suitleri tercih eden yüksek profilli turisti geri getirmekte zorlanıyoruz. Lüks Turizm ürünleri ile öne çıkan Belek bölgesinin, kişi başı harcama oranı 1000 doların üzerinde olan bu kesimi yeniden kazanmasını ve 2014’ün de üzerine çıkarmasını hedeflemeliyiz” şeklinde konuştu.

Ali Şahin, şu bilgileri verdi : “2018 yılı , 2016 ve 2017 deki kayıpları tekrar toparlayabilmek için bir fırsat yılı olmuştur. Oluşan eksilerin yerine tekrar konulduğunu söyleyemeyiz. Türk turizimin acilen nitelik açısından arttırılması gerekir. Zira sayı olarak rekor yıl olmasına rağmen gelir olarak maalesef çok gerilerde kalındı. Burada konaklama sektöründe uygulanan indirimlerin yüksekliği  ve tursitlerin otel dışı harcamalarının azlığı maalesef kişi başı 680 USD gibi gelirin oluşmasına sebep oldu. Burada en önemli konu konaklama sektörünün erken rezervasyon indirimlerini makul zamanda bitirmesi  ve sezon içersinde kontrat fiyatı üzerinden satışların yapılmasını sağlamaktır. Cornelia De Luxe Resort olarak, karlılığımız son yılların en iyi yıllarından birisini yaşamıştır”

2019 için kış doluluklarının çok başarılı gittiğini anlatan Cornelia De Luxe Resort Otel Genel Müdürü Ali Şahin, “Yaz sezonunun da aynı şekilde iyi gideceğini düşünüyorum. Biz Cornelia Grubu olarak hizmet ve ürün kalitesinden hiç taviz vermedik, aksine kaliteyi daha yukarıya çekmeye çalıştık. 2019, bu kararlılığımızın meyvelerini alacağımız bir yıl olacak. Golf’de özellikle İskandinav ve Doğu Avrupa pazarı son iki yılda çok ciddi sıçramalar gösterdi. Özellikle Alman pazarının yaşadığı sıkıntıdan dolayı , bu bize ciddi bir avantaj sağladı. Fakat şu an Alman pazarının tekrar geri gelme arzusu var. Futbol da geçtiğimiz iki yıla göre artışlar söz konusu, bu sene Moldovya milli takım, Bate Borisov gibi takımları ağırlama imkanı bulduk. 2019 yılı Turizmin tüm paydaşları için çok güzel bir fırsat yılı olarak gözükmektedir. Tüm paydaşların , misafirlerin mutluluğu ve memnuniyeti için, profesyonelce bir hizmet anlayışı içerisinde çalışması gerekir. Böylelikle gelen her misafir büyük bir memnuniyet ile ülkesine geri döner ve gelmesi için arkadaşlarını ikna eder. Ancak bu şekile 2023 de 70 Milyon turist ve 70 milyar USD gelir hedefine ulaşabiliriz "dedi

ANTALYA’DA 10 BİN KİŞİLİK İLERİ TEKNOLOJİ NEST ULUSLARARASI KONGRE VE FUAR MERKEZİ YATIRIMI

Cornelia Otelleri Grubu, ilk otelini 2002’de Antalya Belek’de Cornelia De Luxe Resort markasıyla, ikinci otelini ise 2008 yılında yine Belek’de Cornelia Diamond Golf Resort Spa markasıyla hizmete açmıştı. Yeni yatırımlarla turizm sektöründe büyümeyi hedefleyen Cornelia Otelleri Grubu, Antalya Belek’de 10 Bin kişilik ileri teknoloji “NEST Uluslararası Kongre ve Fuar Merkezi” yatırımı yapıldı. Ekim ayınnda hizmete açılacak olan NEST Uluslararası Kongre ve Fuar Merkezi tamamlandığında Türkiye’nin en ileri teknoloji ve en büyük Kongre Merkezi olacak. Antalya’yı, dünyanın Kongre Merkezleri arasında ilk 3’e sokmayı hedefleyen NEST Uluslararası Kongre ve Fuar Merkezi için yaklaşık 50 Milyon $ yatırım ön görülüyor.

Havalanına 32 km, Antalya şehir merkezine 45 km uzaklıkta bulunan NEST, 2 katlı dizaynı ile toplam 14.000 m2 iç alana ayrıca 5.000 m2 büyüklüğünde açık hava event alanına sahiptir. Birinci katta 5’e bölünebilen 6.000 m2 büyüklüğündeki ana salon, 10 metre tavan yüksekliğine sahip olup ek olarak 1.500 m2 fuaye alanı bulunmaktadır. Ayrıca giriş katta bulunan 5 mt tavan yüksekliğine sahip 24 adet workshop, toplamda 4.900 m2 büyüklüğünde toplantı salonu ve ek olarak 1.700 m2 fuaye alanı bulunuyor.