USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Turizm

03 Aralık 2022 15:18
AA

Turizmde 2023 yılında tarihin en yüksek turist sayısı bekleniyor

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, herhangi bir aksilik olmaz ise Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100'üncü yılında tarihin en yüksek turist sayısı ve en yüksek gelirine ulaşılacağını söyledi.

Turizmde 2023 yılında tarihin en yüksek turist sayısı bekleniyor

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanlığı'na yeniden seçilmesinin ardından ilk röportajını AA'ya veren Bağlıkaya, turizm sektöründeki gelişmelere ilişkin değerlendirmede bulundu.

Bağlıkaya, bu yıl 50'nci kuruluş yıl dönümünü kutlayan TÜRSAB'ın, Türkiye'nin köklü turizm meslek kuruluşu konumunda olduğunu belirtti.

Türkiye'nin sahip olduğu doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel zenginlikleri uzun yıllar boyunca dünyanın dört bir yanında tanıtan ve pazarlayan seyahat acentelerinin, ülkenin turizmde bir dünya markası destinasyonuna dönüşmesinde büyük katkı sağladığını ifade eden Bağlıkaya, TÜRSAB üyelerinin teveccühü ile bir kez daha birliği temsil etme görevine layık görülmüş olmanın kendisi için onur verici olduğunu söyledi.

"Küresel ölçekte seyahat çılgınlığının yaşandığı dönemden geçiyoruz"

Firuz Bağlıkaya, 2022 yılına girerken salgın nedeniyle dünya genelinde tatile özlem duyan, seyahat etmeyi dört gözle bekleyen geniş bir kesim ve birikmiş bir talep oluştuğunu anımsatarak, "Bu taleplerin seyahate dönüştüğüne hep birlikte şahitlik ediyoruz. Küresel ölçekte seyahat çılgınlığının yaşandığı bir dönemden geçiyoruz." dedi.

Türk Hava Yolları'nın Rusya'dan Türkiye'ye uçuşlarla ilgili aldığı önlemler, charter seferlerinin yanı sıra diğer alternatif pazarlar ve Avrupa'nın her yerinde yaşanan ciddi bir seyahat artışı sayesinde Türkiye'nin ziyaretçi sayısı bakımından 2022 yılını iyi bir noktada kapatacağını bildiren Bağlıkaya, asıl önemli olanın kişi başı turizm gelirlerini artırmak olduğunu, bu bakımdan hem kişi başı turizm gelirini hem de gecelik kişi başı gelirlerini artıracak bir turizm politikasını baştan kurgulamanın önem arz ettiğini dile getirdi.

Bağlıkaya, seyahat acentelerinden aldıkları bilgilere göre kış döneminin de hareketli geçeceğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Özellikle doğa, termal ve kayak turizmiyle canlanan destinasyonlarımıza iç ve dış pazardan talep yüksek. Geçen yıla göre daha güzel bir kış sezonu geçirmeyi hedefliyoruz. 2023 yılı yaz sezonu için ülkemize yönelik rezervasyon talepleri ise gayet iyi seyrediyor. Kasım ayı başında katıldığımız WTM Londra Fuarı'nda çok olumlu görüşmeler gerçekleştirdik. Diğer pazarlardan da pozitif haberler alıyoruz. Herhangi bir aksilik olmaz ise Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100'üncü yılında tarihin en yüksek turist sayısı ve en yüksek gelirine ulaşmış olacağız."

(TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya)

EN ÇOK OKUNANLAR