Platin
PİYASALAR

Şanlıurfa ve Göbeklitepe turuna hazır mısınız?

Platin

Türkiye’nin ilk mobil seyahat uygulaması Piri, dünyanın bilinen en eski tapınaklarına ev sahipliği yapan Göbeklitepe ve Şanlıurfa turlarını kullanıcılarla buluşturuyor.

Piri’nin bu iki yeni sesli turuyla, Göbeklitepe ve Şanlıurfa dünyanın her yerinden keşfedilmeye hazır. 2005 yılında Göbeklitepe ile yolu kesişen araştırmacı yönetmen Ahmet Turgut Yazman’ın sesli anlatımıyla hazırlanan içerikler hem evden dinlenebiliyor hem de yerinde dijital tur şeklinde deneyimlenebiliyor. Yazman, “Piri ekibiyle bir yıl önce tam da Göbeklitepe’de tanıştım. Kültürel mirasları tanıtma ve geleceğe aktarma vizyonları, bunu teknolojiyle birleştirmeleri ve pozitif enerjileri beni çok etkiledi. Ardından Şanlıurfa ve Göbeklitepe dijital turları üzerinde çalışmaya başladık” diyor. Yazman, 2010’da  ‘Dünyanın ilk tapınağı: Göbeklitepe’ belgeselinin de yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlenmişti. Çekimler; iki yıl süren yoğun araştırma ve planlama sonrasında, dört ülkeye toplam 17 bin 500 km’lik yolculuk yapılarak iki yılda tamamlandı. 

ŞANLIURFA ROTASINI EVDEN DİNLEMEK BİR SAAT SÜRÜYOR

Dijital turlar, Şanlıurfa ve Göbeklitepe olarak iki ayrı rota halinde dizayn edildi. Şanlıurfa rotasında, Balıklıgöl, Ayn Zeliha Gölü, Urfa Kalesi, Gümrük Hanı, Klaus Schmidt Anı Evi, Fırfırlı Cami, Harran Kapısı, Eyüp Peygamber Cami gibi 17 farklı durak yer alıyor. Her bir durak ortalama 3-5 dakikalık sesli anlatıma sahip. Bu rotayı dinleyerek gezmek yarım gün alırken evden dinlemek ise bir saat sürüyor. Dijital sesli tur, kentin binlerce yıllık geçmişine dair ilgi çekici hikayeler de barındırıyor. Kral Nemrud’un Hz. İbrahimle arasında geçenler Balıklıgöl, kızı Zeliha ile yaşadıkları Ayn Zeliha Gölü isimli duraklarda anlatılıyor. Şehirde Roma döneminin izlerine ise Haleplibahçe Mozaik Müzesi, Kızılkoyun Nekropoli gibi duraklarda rastlamak mümkün.

T BİÇİMLİ DİKİLİTAŞLAR DİKKAT ÇEKİYOR 

Göbeklitepe rotasında ise 24 durak yer alıyor. Duraklar arasında tapınak bölgeleri ve Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’nde ilgili eserler yer alıyor. Göbeklitepe ile ilgili dikkat çeken çok fazla konu bulunuyor. Bu konulardan biri, tepenin insan eliyle oluşturulmuş olması. 12 bin yıl önce buraya gelen insanlar buradaki tapınakları yapmış, belli bir süre kullanmış ve sonra bu tapınakların içini taş, toprak, kemikle doldurarak onları gömmüşlerdir. Gömdükleri tapınakların etrafına yeni tapınaklar yapmış, sonra onları da gömmüşlerdir. Bu şekilde zemin zaman içinde yükselince bugün Göbeklitepe olarak adlandırılan tepelik alan meydana gelmiştir. Alanla ilgili merak uyandıran bir diğer konu ise tapınakların içine yerleştirilen T biçimli dikilitaşlar. Bu dikilitaşların, insan benzeri stilize varlıkları temsil ettiği düşünülüyor: Yatay parça kafa, dikey parça ise gövde bölümünü oluşturuyor. Arkeolog Klaus Schmidt bu dikilitaşlar için “T biçiminde insan benzeri stilize varlık”ifadesini kullanmıştır. Bu şekilde ifade etmesinin sebebi bölgede birçok insan heykeli kafası ve gövdesinin bulunmuş olmasıdır. Şanlıurfa Yenimahalle’de bulunan Urfa Adamı, aynı dönem insanlarının insan heykeli yapmak istediklerinde yapabildiklerini gösteren güzel bir örnektir. Göbeklitepe’de ise T formu ile soyut bir anlatım söz konusudur. Bu durum, 12 bin yıl öncesinde yüksek bir sanatsal şuurun olabileceğini düşündürmektedir.Piri’deki dijital turların özellikle bu dönemde bir avantajı daha dikkat çekiyor. Dijital turlar, sosyal mesafeye dikkat ederek gezmeye imkan sağlıyor. Kalabalık gruplarla bir araya gelmeden, kendi telefonunuzdan kendi turunuzu yapabilir, kendi kulaklığınızla dinleyerek gezebilirsiniz. Evde kalmayı tercih edenler içinse evden dinleme seçeneği mevcut.

Piri’yi ücretsiz indirmek için: http://piri.to/download