TURİZM
22 Haziran 2023 13:37

Mavi sağlığın adresi Portonovi

Yeşil ve mavinin buluştuğu Karadağ'daki Portonovi, bilimsel çalışmalarla da kanıtlanan ‘mavi sağlığın' en önemli adreslerinden biri. Yılın 365 günü her yaşam tarzına uygun aktivitelerin sunulduğunu belirten Azmont Investments CEO'su Rashad Aliyev; bölgenin, tatil yapmak isteyenlerin yanı sıra yatırımcıların da oldukça ilgisini çektiğini söyledi.

Mavi sağlığın adresi Portonovi

Son dönemde Karadağ'a hem turistlerin hem de yatırımcıların ilgisi oldukça yoğun. Bunu neye bağlıyorsunuz?

Destinasyon olarak Karadağ; benzersiz konumu, lüks yaşam tarzı, elverişli yasal mevzuatı ve yüksek getirileri sayesinde yatırımlarını güvence altına almak isteyen yatırımcılar için popüler hale geldi. Karadağ Merkez Bankası'nın kayıtlarına göre 2022 yılından itibaren sayısı artmakta olan yabancı yatırımcıların çoğu denize yakın konumdaki 410 milyon Euro'ya ulaşan gayrimenkul satın alımı gerçekleştirmiş. Denize yakın gayrimenkullerin, piyasa dalgalanmaları sırasında bile değerini koruduğu ve zamanla daha da değer kazandığı düşünülürse Portonovi'nin destinasyon olarak popülaritesi gün geçtikçe artıyor. Ek olarak, orta vadede yüksek getirisi olan, sağlam yatırımlar için doğru adres olduğuna inandığımız Portonovi, yatırımcıların mülk sahibi olması ve mevcut portföylerini çeşitlendirmesine imkân tanıyor.

"TERCİHLİ VERGİ ORANLARI YATIRIMLARI DESTEKLİYOR"

* Özellikle gayrimenkule yapılan yatırımlar ne gibi avantajlar sunuyor?

Gayrimenkule yapılan yatırımların ekonomik durgunluk zamanlarında bile yükseliş eğilimi gösterdiği ve daha değişken hisse senetlerine kıyasla uzun vadeli istikrar gösterdiği 2008 krizi sırasında bir kez daha kanıtlandı. Karadağ'ın iş dostu ortamı, minimum devlet müdahalesi ve tercihli vergi oranları yatırımları destekliyor. Karadağ, en iyi vergi teşviklerini sunan ülkeler listesinde üst sıralarda yer alırken, 40'tan fazla ülke ile çifte vergilendirmeyi önlemek amacıyla ucuz vergilerden yararlanmasını kolaylaştıran bir anlaşma imzaladı.

Özellikle son yıllarda büyük altyapı yatırımları yapılan Karadağ, Avrupa'nın önde gelen lüks destinasyonu olarak yerini almaya hazırlanırken, Boka Koyu'nda emsalsiz konumu, turist çeken tarihi şehirlere ve havaalanına yakınlığı nedeniyle emsalsiz Portonovi, Karadağ'ın canlı ve gelecek vaat eden turizm temelli ekonomisinde yatırım fırsatı arayanlar için mükemmel bir seçenek.

* Peki, tercihini Portonovi'den yana kullananları nasıl bir yaşam bekliyor?

Akdeniz Riveyarası'ndaki lüks gayrimenkul ve kaliteli yaşam alanlarının sunulduğu Portonovi, yerli ve yabancı ziyaretçilerin dikkatini çekiyor. Yılın 365 günü deniz kenarında hayatın tadını çıkarmak isteyenler, ihtiyaçları olan her şeyi Portonovi'de bulabilirler. Birinci sınıf restoranlar, kafeler, mağazalar ve barlardan tenis kortlarına, çok sayıda yüzme havuzuna, sağlıklı yaşam merkezlerine kadar...

(Azmont Investments CEO'su Rashad Aliyev)

KONAKLAMA, SPOR VE SANAT SEÇENEKLERİ

* Konaklamada ne gibi seçenekler bulunuyor?

1.8 kilometrelik sahil şeridi boyunca 26 hektarlık bir alana konumlanmış. 218 lüks satılık konutun yanı sıra 105 kiralanabilir lüks villa ve daire bulunan Resort'ta ayrıca deniz kenarında, dünyaca ünlü One&Only zincirinin işletmesini yaptığı 10 adet müstakil villa bulunuyor.

Tek yatak odalı dairelerden dubleks dairelere, özel bahçeli havuzlu villalardan kendi sahili olan çok özel müstakil villalara kadar çeşitlilik gösteren konut şeçenekleri arasından şeçim yapmakta zorlanabilirler. Village Residences, The Marina Apartments, lüks Sky Villa'ları ve One&Only Private Homes gibi bulunduğu konuma ve büyüklüklerine göre sınıflandırılan ev ve villaların her biri farklı ihtiyaca cevap veriyor.

Villa Residences'larda evin bahçesinde havuz başında palmiye ağaçlarının gölgesinde huzurla güneşlenirken, Marina dairelerinde Boka Koyu'ndaki tekneleri ve Kotor Körfezi'ne yol alan gemileri seyredebilirler. Tercih edecekleri ev hangisi olursa olsun, ihtiyaçları ister dinlenmek, sosyalleşmek ister eğlenmek olsun, sunulan sanatla dolu geniş alanlar, restoran ve kafeler, butik mağazalar, spor imkânları ile Portonovi vazgeçilmez oluyor.

* Böylesine huzur dolu bir doğal ortam elbette sağlık açısından da olumlu etkisini gösterecektir...

Çok sayıda bilimsel çalışma, deniz ve okyanusa yakın olmanın, bireylerin fiziksel ve zihinsel sağlığını olumlu etkilediğini kanıtlamıştır. Bu durumu 'mavi' sağlık olarak tanımlamışlardır. Daha fazla negatif iyon içerdiği için serotonin seviyesini yükselten temiz hava ve güneşli gün sayısının fazlalığından dolayı daha yüksek D vitamini konsantrasyonu sayesinde, tüm bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve daha uzun, daha iyi uyku, deniz kenarında uzun yaşamanın faydaları olarak ortaya çıkmaktadır. Portonovi'nin dağlarla çevrili olması havasının daha da temiz olmasını sağlıyor.

Sağlıklı yaşam tutkunları, One&Only Portonovi içinde yer alan bütünsel spa yaklaşımı ve sağlık tedavileriyle tanınan Chenot Espace'da, geleneksel Çin tedavi yöntemleri ve son teknoloji tedavi yöntemlerinin harmanlandığı hizmetlerle toksinlerden kurtulup yenilenebilirler. Doktorlar tarafından geliştirilen programlar ve bilimsel tasarlanmış öncü tedaviler, fiziksel canlılık ve optimum ruhsal gelişim sağlıyor.

İSTEDİĞİNİZ HER YER OFİS

* Aktiviteler konusunda da her yaşa uygun birçok alternatif bulunuyor değil mi?

2019'dan bu yana ev sahipleri, gelenekselden modern lezzetlere uzanan zengin gastronomi seçeneklerinin ve yaz boyunca heyecan verici aktivitelerin tadını çıkartıyorlar. Portonovi'de, denizciliği sevenler için de tam donanımlı bir yat limanı mevcut ve bölgeden denizciler için düzenli olarak yarışlar ve etkinlikler organize ediliyor. Sahilde yüzmek, koşmak, yoga yapmak, tekneyle çevreyi ve sahil kasabalarını gezmek, körfezin yukarısındaki dağlarda yürüyüş yapmak, müzik ve kültür festivalleri... Karadağ sahilinde hayatın sunduğu günlük aktivitelerin listesi uzayıp gidiyor.

* Pandemi ile birlikte yaşam alanları adeta birer ofise de döndü. Bu anlamda konuklar nasıl bir yaşam ile karşılaşıyor?

Bilgisayarınızdan kafanızı kaldırdığınızda gözünüzün göreceği manzaranın, Karadağ'ın yemyeşil dağlarıyla buluşan dingin bir deniz, marinadaki yelkenliler olduğunu düşünün. Buna açık havada çalışabileceğiniz kadar güzel bir hava ekleyin. Keyifle çalışmak ve üretmek için daha güzel bir ortam olabilir mi? Sadece bahçenizi veya terasınızı değil, kafeler ve restoranların açık alanlarını ve marinayı da açık ofis alanlarınız olarak değerlendirebilirsiniz.

Mobil ofisinizi istediğiniz yere taşıyın. Elinizde bir fincan kahve ile Koffein'de kahvaltı yaparken, Square Restoran'da brunch alırken, İtalyan restoranı Romeo&Juliet'te öğle yemeği yerken, Maison du Monde'da içeceğinizi içerken çalışmaya devam edebilirsiniz.

EN ÇOK OKUNANLAR