TURİZM
30 Haziran 2023 12:32

Kruvaziyer turizminde hedef 1.5 milyon ziyaretçi

Camelot Maritime Yönetim Kurulu Başkanı Kaptan Emrah Yılmaz Çavuşoğlu, 2023 yılının ilk 5 ayında ülkemiz limanlarına yanaşan kruvaziyer sayısının yüzde 43'lük artışla 279'a, karaya inen yolcu sayısının ise 300 bine ulaştığı bilgisini paylaştı.

Kruvaziyer turizminde hedef 1.5 milyon ziyaretçi

1 Temmuz Kabotaj Bayramı vesilesiyle açıklamalarda bulunan Camelot Maritime Yönetim Kurulu Başkanı Kaptan Emrah Yılmaz Çavuşoğlu, "Kabotaj Bayramı ülkemiz için çok önemli, milli bir bayramdır. Biz denizciler için kabotajın anlamı çok özeldir ve apayrı bir noktada bulunmaktadır. Bağımsızlığımızın en önemli göstergelerinden olan Kabotaj Bayramı'mız aynı zamanda özgürlüğümüzün de en önemli göstergeleri arasında geliyor" dedi.

Turizmdeki son gelişmelerden de bahseden Çavuşoğlu, ülkemizin Akdeniz Çanağı'nın en önemli deniz turizmi destinasyonlarından biri olduğuna dikkat çekerek, "Türkiye limanları kruvaziyer turizminin yeniden odak noktası olmaya başladı. İlk 5 ayda ülkemiz limanlarına yanaşan kruvaziyer sayısı yüzde 43'lük artışla 279'a, karaya inen yolcu sayısı ise 300 bine ulaştı" diye konuştu.

Türkiye'nin kruvaziyer turizminden çok fazla katma değer elde edebileceğine dikkati çeken Çavuşoğlu, "Pandemi ile beraber sekteye uğrayan kruvaziyer turizminden yine yeni yeniden pay almaya başladık. Başta Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olmak üzere özel sektörün de deniz turizmine yatırım yapması gerekiyor. Yatırımlarla birlikte ülkemizin rakiplerinden çok daha ön plana çıkacağını öngörüyoruz" dedi.

(Camelot Maritime Yönetim Kurulu Başkanı Kaptan Emrah Yılmaz Çavuşoğlu)

KUŞADASI İLK SIRADA

Kruvaziyer turizminde bu yılki son rakamları da paylaşan Çavuşoğlu, "2023 yılının ocak-mayıs döneminde Kuşadası'na 124, İstanbul'a 50, Çeşme'ye 20, Bodrum'a 19, Antalya'ya ise 8 kruvaziyer gemisi demirledi. Aynı dönemde ülkece 299 bin 377 kruvaziyer yolcusu ağırladık. En fazla konuğu ise 157 bin 940 ile Kuşadası ağırladı. Kuşadası'nı 71 bin 16 ile İstanbul, 14 bin 777 ile Antalya, 13 bin 886 ile Bodrum, 8 bin 418 ile Çeşme ve 7 bin 744 ile Çanakkale takip etti. İzmir ve Marmaris limanlarında da 5 binden fazla turist ağırlandı. 2023'te 60 milyon turist ve 56 milyar dolar gelir hedefine, kruvaziyer turizminden de katkı bekleniyor. Ben, burada aslan payının kruvaziyer turizmine ait olacağını öngörüyorum" ifadelerini kullandı.

EN ÇOK OKUNANLAR