TURİZM
23 Kasım 2022 11:00
DHA

2023'te tarihin en yüksek turist sayısı bekleniyor

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, turizmde sektör açısından son derece iyi geçen 2022'nin ardından, 2023 yılı için beklentilerinin tarihin en yüksek turist sayısı ve en yüksek gelirine ulaşılması yönünde olduğunu açıkladı.

2023'te tarihin en yüksek turist sayısı bekleniyor

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, sona ermek üzere olan 2022 yılı turizm sezonu ve İngiltere Fuarı ile başlayan 2023 yılı rezervasyonları ve hedeflere ilişkin değerlendirme yaptı. 2022'nin başındaki Rusya-Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle sektörün son derece tedirgin olduğunu dile getiren Bağlıkaya, "Fakat Türk Hava Yolları'nın Rusya'dan ülkemize uçuşlarla ilgili aldığı önlemler ve charter seferleri sayesinde ciddi bir Rus turisti alma imkanı bulduk. Bunun yanında diğer alternatif pazarlar ve Avrupa'nın her yerinde yaşanan ciddi bir seyahat artışı, bunların hepsini üst üste ekledik ve gerçekten 2019'u da geride bırakabilecek bir sezonu inşallah tamamlıyor olacağız" dedi.

Firuz Bağlıkaya, 2022 turizm sezonunun turizmciler açısından son derece iyi geçtiğini belirtti. Sektörün aynı şekilde, aynı hızla kıştan başlayıp şu anda kayak, golf, sağlık turizmleri gibi tüm segmentler ve tüm hızıyla 2023'e doğru ilerlediğini kaydeden Bağlıkaya, "2023'te de gerçekten tarihin en yüksek hem kişi sayısı hem de döviz girdisi olarak beklentimiz bu yönde. İnşallah bir aksilik olmadan bunu gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

(TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya)

REZERVASYONLAR İNGİLTERE FUARI İLE BAŞLADI

Bağlıkaya, 2023 rezervasyonlarının İngiltere fuarıyla başladığını açıklayarak, "İngiltere pazarı özellikle en erken rezervasyon yapan pazarlardan biri. Fuar, geçen hafta gerçekleşti, son derece hareketliydi ve talep yüksekti. Bundan sonraki fuarlar da mart sonuna kadar devam edecek. Beklentimiz şu ana kadarki gidişat son derece pozitif, inşallah 2023'te herhangi bir aksilik olmaz ise tarihin en yüksek turist sayısı ve en yüksek gelirini elde edecek hem potansiyele, hem ürüne hem de hizmet kalitesine sahibiz" dedi.

EN ÇOK OKUNANLAR