TEKNOLOJİ
18 Haziran 2021 12:23

Türkiye ve Orta Doğu'da mobil uygulama kullanımı arttı

Türkiye'de bu Ramazan ayında genel kurulumlar ve harcamalar arttığı için finans ve oyun endüstrilerinde patlama yaşanıyor.

Türkiye ve Orta Doğu'da mobil uygulama kullanımı arttı

Küresel ilişkilendirme lideri AppsFlyer'ın son verileri, Ramazan ayının Türkiye ve Orta Doğu genelinde mobil uygulama ekonomisi üzerindeki olumlu etkisini vurguladı. Buna, geçen Ramazan ayına kıyasla alışveriş, oyun ve finans uygulamalarının genel yüklemelerinde bir önceki yıla göre artış ve tüketicilerin üç sektörde daha fazla harcama yapması da dahil. Bu veriler, alışveriş, finans ve oyun sektörlerinde 4 bin 60'ın üzerinde uygulamanın 400 milyondan fazla kurulumunun analizinden ortaya çıktı.

AppsFlyer Türkiye ve Orta Doğu Bölge Müdürü Ece İnanç Stepien, "Geçen yıl, Türkiye'deki tüketicilerden mobil deneyimlere yönelik artan bir talep gördük ve bu, her üç sektördeki indirme sayısı ve gelirdeki etkileyici artış ile kendini belli ediyor" dedi. Ece İnanç Stepien, sözlerine şöyle devam etti, "Türkiye mobil oyun sektöründe her zaman güç sahibi olmuştur, ancak bir mobil uygulamaya sahip olmanın artık finans ve alışveriş sektörlerindeki markalar için de önemli bir gelir kaynağı ve rekabet açısından farklılaştırıcı olduğu açık. Hem yeni kullanıcılar kazanmak hem de mevcut kullanıcılarla etkileşim kurmak için stratejileri olan pazarlamacılar kendilerini bu rekabette bir adım önde bulacaklar."

Finans uygulamalarında yüzde 237 artış

Finans uygulamalarının toplam indirme oranı, bu Ramazan ayında artan taleple birlikte yüzde 115 arttı. Türkiye, yüzde 237'lik etkileyici bir artışla ilk sırayı aldı. BAE yüzde 71 ve Suudi Arabistan yüzde 21 artışla Türkiye'yi takip etti.

Bu artışa, BAE'de 357, Türkiye'de yüzde 296 ve Suudi Arabistan'da yüzde 108 oranında artan uygulama içi satın alma gelirleriyle birlikte daha da büyük bir artış eşlik etti.

Organik olmayan indirmeler artmış olsa da finans uygulamalarındaki artış büyük ölçüde organik indirmelerle ilişkilendirilebilir ve bu da bölge genelinde sektörün ne kadar hızlı geliştiğini gösteriyor.

Türk alışveriş uygulamaları, bu Ramazan ayında artan tüketici harcamalarından faydalandı

Genel olarak, alışveriş uygulamalarının indirme sayısı Türkiye ve Orta Doğu'da yıldan yıla arttı. Ancak bu, büyük ölçüde ücretli kullanıcı edinme çabalarının aksine organik indirmelerden kaynaklanıyordu. Bunun yerine, pazarlamacılar yeniden pazarlama kampanyaları aracılığıyla mevcut kullanıcılar ile tekrar etkileşim kurmaya odaklandı ve yeniden pazarlama dönüşümleri Türkiye'de neredeyse iki katı ve Suudi Arabistan'da yüzde 56 artış gösterdi. Tüm bunların uygulama içi satın alma geliri üzerinde olumlu etkisi oldu ve bu oran BAE'de iki katından fazla artış gösterirken, Türkiye'de yüzde 43, Suudi Arabistan'da ise yüzde 20 oranında artış görüldü.

Türkiye, oyun endüstrisinin önünü açıyor

Yeniden pazarlama, özellikle ABD'de en çok indirilen oyunların yüzde 20'sinin geliştirildiğiTürkiye'de olmak üzere oyun endüstrisindeki pazarlamacıların da odak noktasıydı. Yeniden pazarlama dönüşümleri, geçen yılın Ramazan ayına göre yüzde 1202, organik olmayan indirmeler de yüzde 39 arttı. Bununla birlikte, bu çabaların gelir üzerinde çok az bir etkisi oldu, yani büyük ölçüde aynı kaldı.

Buna karşılık, hem organik indirmelerdeki hem de ücretli pazarlama faaliyetlerindeki düşüş nedeniyle BAE'de ve Suudi Arabistan'da oyun uygulamalarının genel indirme oranları azaldı.

EN ÇOK OKUNANLAR