TEKNOLOJİ
08 Kasım 2022 15:06

Türk Telekom, yeni nesil mobil şebeke teknolojilerinde iş birliği yapıyor

Global ölçekli iş birliklerini sürdüren Türk Telekom, Parallel Wireless ve ABD Ticaret ve Kalkınma Ajansı ile 5G teknolojilerine dair ekosistemin güçlendirilmesinde önemli rol oynayan Open RAN denemeleri konusunda anlaştı.

Türk Telekom, yeni nesil mobil şebeke teknolojilerinde iş birliği yapıyor

Anlaşma ile Juniper Networks'ün, Türk Telekom'un ABD'deki iştiraki Netsia ortaklığıyla ürünleştirdiği mobil ağlara verimlilik ve esneklik sağlayan patentli RIC teknolojisi de test şebekesine entegre edilecek. Türk Telekom, dünyanın önde gelen teknoloji şirketleri ile 5G ve ötesi yeni nesil teknolojilerin ihtiyaç duyduğu dönüşümü sağlamak için çalışıyor. Bu kapsamda Türk Telekom, 5G teknolojilerinde şebeke dönüşümü için büyük öneme sahip Open RAN (Açık Radyo Erişim Ağı) konusunda, mobil şebeke çözümleri geliştiren Parallel Wireless ve ulusların kalkınma projelerine hibe desteği sağlayan ABD Ticaret ve Kalkınma Ajansı (USTDA) ile iş birliği yaptı.

"YERLİ VE YABANCI EKOSİSTEMİN GELİŞMESİNE ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLIYORUZ"

Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, iş birliğine ilişkin şu yorumda bulundu: "5G standartlarını belirlemede etkin rol oynayacak teknoloji üretimi ve geliştirmelerimizi küresel çapta yaptığımız iş birliklerimizle sürdürüyoruz. Open RAN konusunda yaptığımız geliştirmeler, deneme ve ürünleştirme çalışmaları ile yerli ve yabancı ekosistemin gelişmesine önemli katkılar sağlıyoruz. Bu kapsamda, Parallel Wireless ve ABD Ticaret ve Kalkınma Ajansı ile Open RAN çözümünü pilot olarak belirlenen sahalarda test etmek üzere anlaştık. Bu çalışmanın önemli bir adımını RIC teknolojisi oluşturuyor. Open RAN mimarisinin önemli bir parçası olan ve dilimlenmiş mobil ağların bulut üzerinden akıllı denetimine olanak tanıyan, Türk Telekom iştiraki Netsia ve Juniper iş birliğiyle ürünleştirilen RIC ürününü de bu projede kullanıyoruz." Parallel Wireless CEO'su Steve Papa ise şu açıklamaları yaptı: "Parallel Wireless olarak tüm 'G'lere, yani 2G, 3G, 4G ve 5G geniş bant iletişimlerine ve gelişmiş dijital uygulamalara imkân sağlayan öncü, yeni nesil Open RAN yazılım platformumuzu gerçekleştirmek için Türk Telekom ve ABD Ticaret ve Kalkınma Ajansı ile ortaklık yapmaktan gurur duyuyoruz. Parallel Wireless, Open RAN denemesinin bir parçası olarak, Open RAN'a dayalı (RAN ve RIC dahil) esnek çözüm yeteneklerini gösterecek ve çok sayıda radyo birimi sağlayıcısını destekleyen bulut temelli bir yazılım olan platformun performansını sergileyebilecek. Parallel Wireless'ın yazılım platformu, operasyonel maliyetlerde önemli miktarda tasarruf etmek, sahadaki yüksek nitelikli mühendis ihtiyacını en aza indirmek ve saha ayak izlerini azaltmak için tasarlanmıştır. Paralel Kablosuz Open RAN çözümünün Türk Telekom'un beklentilerini karşılayacağından ve ağlarında daha fazla Open RAN kurulumlarına zemin hazırlayacağından eminiz." Son olarak ABD'nin Türkiye Büyükelçisi Jeffry L. Flake, iş birliği ile ilgili şöyle konuştu: "ABD Türkiye Büyükelçiliği olarak ABD Ticaret ve Kalkınma Ajansı ile Türk Telekom'un Türkiye'deki Open RAN çalışmalarını desteklemek adına gerçekleştirdiği iş birliğinden memnuniyet duymaktayız. Amerikan şirketleri ve Türk Telekom arasında yükselen bu iş birliğinin yeni fırsatları beraberinde getireceğini umuyoruz."

TÜRK TELEKOM, PARALLEL WIRELESS ÇÖZÜMÜ İÇİN PİLOT BİR UYGULAMA YAPACAK

Anlaşma ile Türk Telekom, Parallel Wireless çözümü için pilot bir uygulama gerçekleştirecek. Proje kapsamında Open RAN Alliance uyumlu; 2G, 3G, 4G, 5G şebeke teknolojileri tüm yazılım ve donanım kabiliyetlerinin şebeke uyumluluğu ve performansı açısından test edilecek. Erişim şebekelerine akıllı yönetim sağlayan RIC modülünün proje kapsamında kurulan Türk Telekom şebekesine entegrasyonu sağlanacak.

EN ÇOK OKUNANLAR