USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Teknoloji Haberleri

14 Nisan 2023 19:08

İTÜ ZES Güneş Arabası İstanbul'dan yola çıktı

İstanbul Teknik Üniversitesi ZES Güneş Arabası, hazırlığında olduğu uluslararası yarışlar için bu sabah Bantboru Race Simulation kapsamında İTÜ Ayazağa'dan yola çıktı. Araba önce İzmir'e varacak, ardından yarın sabah Çanakkale için yeniden yollara koyulacak. Güneş arabası Çanakkale'nin ardından ise yeniden İstanbul için yola çıkacak.

İTÜ ZES Güneş Arabası İstanbul'dan yola çıktı

Çevre, ekonomi, toplumsal eşitlik üçgeninde sürdürülebilirlik odağını, işinin ayrılmaz bir parçası olarak gören, UN Global Compact katılımcısı BANTBORU, İstanbul Teknik Üniversitesi ZES Güneş Arabası Ekibi'ne (İTÜ ZES GAE) Elmas Sponsor olarak destek oluyor. BANTBORU'nun İTÜ ZES GAE'ye verdiği destek, ekibin aracıyla katılacağı ve güneş enerjili araçlar kategorisinde en prestijli ve en büyük organizasyon olan Bridgestone World Solar Challenge 2023 hazırlıklarının yanı sıra, ekibin bir diğer projesi olan ve her türlü yolda otonom sürüş özelliğine sahip ARIBA Autonomous II'yi kapsıyor.

BANTBORU'DAN EKİBE STAJ İMKANI

Dünyada üretilen her 100 araçtan 4'ünün kritik sistemlerinde ürünleriyle yer alan ve önümüzdeki 3 yıllık süreçte küresel otomotiv pazarındaki payını ikiye katlamaya hazırlanan BANTBORU, Türkiye'nin en köklü üniversitelerinden İstanbul Teknik Üniversitesi'nin başarılı girişimlerinden İTÜ ZES Güneş Arabası Ekibi'ne (İTÜ ZES GAE) Elmas Sponsor olarak destek oluyor. Otomotiv ve soğutma ürünleri endüstrilerinin global öncülerinin güvenilir iş ortağı olarak kendi alanında dünyanın önde gelen markalarıyla ölçek bağımsız rekabet eden ve küresel ayak izine sahip bir Türk markası olarak gelişimini sürdüren BANTBORU, İTÜ ZES GAE'ye sponsorluğunun yanı sıra deneyimli mühendislik ve üretim ekipleriyle ile ekibin projelendirdiği güneş otomobilleri için Ar-Ge ve parça üretim desteği de sağlayacak; ayrıca ekip üyelerine şirket bünyesinde staj imkanları da sunacak.

ARABA İLK 3'E GİRDİ

Zorlu Enerji'nin yeni nesil teknoloji markası ZES'in (Zorlu Energy Solutions) Ana Sponsor olarak desteklediği İTÜ ZES Güneş Arabası Ekibi, 2022 yılında Belçika'daki eski F1 pisti Circuit Zolder'da katıldığı Avrupa Güneş Arabaları Yarışması'nda (iLumen European Solar Challenge) ilk üçe girdi.

EN ÇOK OKUNANLAR