TEKNOLOJİ
09 Eylül 2023 09:19

“İnovasyon, adaptasyon kabiliyeti ve esneklik şirket kültürümüzün merkezinde”

“Sektörümüzde liderlik yönetiminde, sürekli değişen teknolojik trendler ve müşteri beklentilerini yakından izlemek ve buna cevap verebilmek olmazsa olmaz” diyen Innovance Kurucu Ortağı ve CEO'su Yusuf Ürey, esneklik, adaptasyon kabiliyeti ve inovasyon kavramlarını şirket kültürünün merkezine koyduklarını vurguluyor

“İnovasyon, adaptasyon kabiliyeti ve esneklik şirket kültürümüzün merkezinde”

Sadece yazılım danışmanlığı sunmakla kalmayıp, müşterilerinin benzersiz ihtiyaçlarını derinlemesine anlama ve onlarla etkili bir iletişim kurma sorumluluğu taşıyan Innovance için her yazılım projesi bir başlangıç. "Kodlama ve teslim yaklaşımının ötesinde, müşterilerimizin çalışanlarını yeni teknolojilere alıştırma ve adaptasyon süreçlerini yönetme sorumluluğumuz var" diyen Innovance Kurucu Ortağı ve CEO'su Yusuf Ürey ile liderlik yönetiminde olmazsa olmaz ilkeleri, şirketin yeni yatırımları ve gelecek stratejileri hakkında konuştuk...

MİSYONUMUZ FİRMALARIN TEKNOLOJİK DÖNÜŞÜMÜNE REHBERLİK ETMEK

> Kısaca kendinizden, şirket olarak iş gündeminizden, hedeflerinizden ve büyüme stratejinizden bahseder misiniz?

Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. 2009 yılında, teknoloji ve yazılımın hızla evrildiği bir dönemde CyberSoft'ta yazılım mühendisi olarak profesyonel hayata atıldım. Yapı Kredi, Makroteknoloji ve Fibabanka gibi Türkiye'nin önde gelen kuruluşlarında finans odaklı yazılım projelerine liderlik ettim. Bu süreçte, sektörün dönüşüm hızını, inovasyon ihtiyaçlarını ve teknolojik gereksinimlerini yakından tecrübe ettim. Bu kapsamlı deneyim ve birikim, 2017 yılında üniversiteden arkadaşım İsmail Sencer Özdemir ile birlikte Innovance'i kurma fikrini doğurdu. Misyonumuz, firmaların teknolojik dönüşüm süreçlerine rehberlik etmek ve onları global rekabet ortamında bir adım öne taşımaktı. Başlangıçta danışmanlık hizmetleriyle sektöre adım attık, kısa sürede bu vizyonu somut projelerle pekiştirdik.

INNOVANCE YENİ NESİL ÇALIŞANLARA DAHA ÇOK HİTAP EDİYOR

> Sektörünüzde liderlik yönetiminde olmazsa olmaz ilkeler sizce neler olmalı? Bu kapsamda insan kaynakları politikanız nasıl şekilleniyor?

Sektörümüzde liderlik yönetiminde, sürekli değişen teknolojik trendler ve müşteri beklentilerini yakından izlemek ve buna cevap verebilmek olmazsa olmazdır. Innovance olarak, esneklik, adaptasyon kabiliyeti ve inovasyonu şirket kültürümüzün merkezine koyuyoruz. Şirketimizin temel taşı olan insan kaynağını bu vizyon çerçevesinde değerlendiriyoruz. Yeni nesil çalışanlara daha çok hitap ediyoruz. Çünkü dört farklı ülkede faaliyet gösteren, 10'dan fazla ülkeye hizmet veren ve birçok farklı teknolojiyle çalışan uluslararası bir şirketiz. Bu geniş perspektif, çalışanlarımıza farklı projelerde, ülkelerde ve teknolojilerde deneyim kazanma fırsatı sunuyor. Yeni nesil çalışanların çeşitli deneyimler arayışında olduğunu ve sürekli bir şeyleri keşfetmek istediğini biliyoruz. İK ekibimizle birlikte bu beklentilere yanıt veriyor, çalışanlarımızın doğru projelerde doğru şekilde konumlandırılmasını sağlıyoruz.

AVRUPA'DAKİ FAALİYETLERİMİZİ DERİNLEŞTİRİYORUZ

> 2023 yılı şirketiniz için nasıl geçiyor? 2023 ikinci yarısı hedefleriniz ve gelecek yıl stratejileriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

2023 için belirlediğimiz vizyon doğrultusunda organizasyonumuzu genişletip yüzde 400 büyüme hedefiyle hareket ediyoruz. Bu büyümeyi gerçekleştirirken, Avrupa pazarındaki faaliyetlerimizi daha da derinleştireceğiz. Avrupa'nın, global hedeflerimize ulaşmamızda kritik bir rol oynayacağına inanıyoruz. EMEA bölgesinin dinamizmi, hizmet ağımızın genişlemesi için stratejik bir avantaj sunuyor. Orta vadede, Avrupa'da olan pozisyonumuzu kuvvetlendirdikten sonra, coğrafi olarak Türkiye'ye yakın diğer bölgelere de açılma planları içerisindeyiz.

SADECE BİR DANIŞMAN DEĞİL, AYNI ZAMANDA UZUN VADELİ BİR İŞ ORTAĞIYIZ

> Markanız sektörünüzde Türkiye'ye ne gibi ilkleri kazandırdı, gelecekte neleri kazandırmayı hedefliyor?

Teknolojinin hızla evrildiği bu çağda, en son yenilikleri yakından izlemek ve müşterilerimize en güncel çözümleri sunmak bizim için bir zorunluluk. Biz müşterilerimiz için sadece bir danışman değil, aynı zamanda stratejik ve uzun vadeli bir iş ortağıyız. Yazılım ve servis sektöründe birçok şirket belirli kalıplar içerisinde hareket ederken, biz bu sınırlamaları aşarak farklı ürün ve hizmet yelpazesi sunmayı başardık. Şirketimizin kuruluşundan itibaren uluslararası arenada yer alma hedefimiz vardı ve bu vizyonumuzu ilk yılımızda yurt dışı projelerimizle taçlandırdık. Şu anda birçok ülkede başarılı projelere imza atıyoruz. Türkiye'nin önde gelen bir portföy yönetimi şirketinin yatırımıyla sektörde liderlik pozisyonumuzu pekiştirdik. Ayrıca, 2023 yaz staj programımıza aldığımız 9 bin başvuru ile genç yetenekler tarafından en çok tercih edilen şirketlerden biri olduğumuzu gururla söyleyebilirim.

BLOCKCHAıN VE YAPAY ZEKA ÜZERİNE AR-GE ÇALIŞMALARIMIZI YOĞUNLAŞTIRDIK

> Şirketin yeni ürün yatırımları, iş ortaklıkları ve öne çıkan ürünleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Innovance olarak kurumların yazılım alanındaki tüm teknolojik ihtiyaçlarını karşılayan bir çözüm ortağıyız. Global arenada etkili bir yayılım hedefliyoruz ve bu vizyonla, Dijital Bankacılık, Açık Bankacılık, Dijital Cüzdan ve 'Buy Now Pay Later' gibi finans sektöründe lider olan ürünlerimizi sürekli geliştiriyoruz. Ürünlerimizin sadece teknolojik kapasitesi değil, kullanıcı deneyimi ve tasarım yönüyle de sektör standartlarını belirleyen nitelikte. Bunun yanında, web ve mobil uygulama projeleri, ATM modernizasyonu gibi hizmetlerle de portföyümüzü genişletiyoruz. Özellikle dijital cüzdan ve Açık Bankacılık konularında Türkiye'de öncü bir konumdayız. Ayrıca, sunduğumuz 'Buy Now Pay Later' çözümlerimize gösterilen ilgi, bu alandaki uzmanlığımızın bir göstergesidir. Teknolojik evrimin getirdiği yeniliklere hızla adapte olma anlayışıyla, blockchain ve yapay zeka üzerine Ar-Ge çalışmalarımızı yoğunlaştırdık ve bu alanda önemli yatırımlar gerçekleştiriyoruz. Gelecekte, kripto çözümümüzle piyasada daha da güçlü bir konumda olmayı hedefliyoruz.

> Eklemek istedikleriniz...

Türkiye'de yazılımcı geliştirmek üzere faaliyet gösteren sosyal girişim platformu Kodluyoruz'un Strateji Danışmanı'yım. Burası, yazılım alanında ilerlemek isteyen gençlere kapılarını açan ve aynı zamanda işverenlerin yazılımcı ihtiyaçlarını karşılayan bir köprü oluşturuyor.

Genç yeteneklere doğru sektörde ve pozisyonda iş fırsatları sunabilmek açısından Kodluyoruz'u çok değerli buluyorum. Bu noktada şunu da belirtmek istiyorum: Yazılım, inanılmaz geniş bir yelpazeye sahip bir alan, her bireyin bu evrende kendi yerini bulabileceğine inanıyorum. Sanatsal yönleri ağırlıklı olanlar için tasarım; analiz ve dokümantasyon konularında yetenekli olanlar için iş analistliği gibi çeşitli yollar mevcut. Gençlerin gerçek ilgi ve tutkularını keşfetmeleri ve bu yolda ilerlemeleri son derece önemli. Bu noktada tavsiyem; gençler sevdikleri işe odaklansınlar, maddi kaygılar arka planda kalsın. Çünkü tutkuyla yapılan işte başarı ve beraberinde getirdiği kazanç kaçınılmaz olur.

EN ÇOK OKUNANLAR