TEKNOLOJİ
27 Mart 2023 11:36

Bayraktar TB3 için gün sayılıyor: İlk kez TEKNOFEST'te sergilenecek

Bayraktar TB3 SİHA, bu yıl içinde uçuş testlerine başlayacak. Öte yandan ilk kez TEKNOFEST'te halka açık şekilde sergilenecek.

Bayraktar TB3 için gün sayılıyor: İlk kez TEKNOFEST'te sergilenecek

Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar TB3 SİHA için geri sayıma geçildi. BAYKAR Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, Bayraktar TB-3'ün yeni fotoğraflarını paylaşarak, 'Büyük abisi Kızılelma'dan sonra ilk uçuşuna gün sayıyor. diye yazdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Pazar günü Özdemir Bayraktar Milli Teknoloji Merkezi'ne yaptığı ziyarette çekilen fotoğraflarda üretim hattında görülen Bayraktar TB3 SİHA, bu yıl içinde uçuş testlerine başlayacak. Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar ve Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyaretinde yürütülen milli projelerin son durumlarıyla ilgili bilgi verdi.

Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar TB3 SİHA, katlanabilen kanat yapısıyla TCG Anadolu gibi kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş kabiliyetine sahip dünyadaki ilk silahlı insansız hava aracı olacak. Bayraktar TB3'ün sahip olacağı kabiliyetler bu sınıftaki insansız hava araçları açısından da önemli bir yenilik olacak. Görüş hattı ötesi haberleşme kabiliyetine de sahip olacak Bayraktar TB3, bu sayede çok uzun mesafelerden kumanda edilebilecek. Böylece keşif-gözetleme, istihbarat ve taşıdığı akıllı mühimmatlar ile taarruz görevlerini deniz aşırı hedeflere karşı icra ederek Türkiye'nin caydırıcı gücünde çarpan etkisi yapacak.

TEKNOFEST'TE GÖRÜCÜYE ÇIKACAK

Baykar'ın milli ve özgün olarak geliştirdiği Bayraktar TB3 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA), 27 Nisan -1 Mayıs tarihlerinde İstanbul Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilecek TEKNOFEST 2023'te ilk kez halka açık olarak sergilenecek.

Selçuk Bayraktar'ın paylaşımı şu şekilde:

EN ÇOK OKUNANLAR