USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN ONS

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

TEKNOLOJİ

21 Kasım 2023 15:31

Bakan Kacır: Türkiye, kritik teknolojileri üretebilen bir ülke konumuna geldi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye'nin bugün gelinen noktada kritik teknolojilerin pazarı değil, bu teknolojileri üretebilen bir ülke konumuna geldiğine dikkat çekti.

Bakan Kacır: Türkiye, kritik teknolojileri üretebilen bir ülke konumuna geldi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Ortahisar ilçesinde inşa edilen "Özdemir Bayraktar Planetaryum ve Bilim Merkezi"nin açılışında yaptığı konuşmada, Trabzon'da olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Özdemir Bayraktar'ı rahmetle anan Kacır, şöyle devam etti:

"Kendisi ülkemizin kritik teknolojilerde, tam bağımsızlık idealine ulaşmasında öncü bir mühendis ve sanayici olarak, büyük bir görev ve sorumluluk yüklenmiştir. Bilgisi, birikimi, gayreti ve ortaya koyduğu mücadeleyle milli SİHA'larımız savunma sanayisinde paradigmaları alt üst eden bir atılımın önünü açmıştır. 'Yapılamaz' denileni başarmış, gençlerimize, girişimcilerimize vazgeçmemeyi, hayallerinin peşinden koşmayı, bir fikrin bir milletin kaderini değiştirebileceğini göstermiştir. Bugün, 'milli teknoloji hamlesi' vizyonundan bahsediyorsak, kıymetli büyüğümüz merhum Özdemir Bayraktar amcaya çok şey borçluyuz. Rabb'im mekanını cennet eylesin. Daha nice Özdemir Bayraktar'lar yetiştirecek bilim merkezimiz vatanımıza, milletimize hayırlı, uğurlu olsun."

"GELECEĞİN TÜRKİYE'SİNDE, GENÇLERİMİZDEN BEKLENTİMİZ ÇOK BÜYÜK"

Bakan Kacır, Türkiye'nin bugün kritik teknolojilerin pazarı değil, bu teknolojileri üretebilen bir ülke konumuna geldiğini vurgulayarak, "Geçtiğimiz 21 yılda, 100 yıllık projelere Sayın Cumhurbaşkanı'mız liderliğinde imza attık. Bunu, Sayın Cumhurbaşkanı'mızın liderliğindeki milli teknoloji hamlemizle, kendi fırsatlarımızı, güçlü yanlarımızı dikkate aldığımız, karşı karşıya olduğumuz sınamaları hesaba kattığımız bir yaklaşımla başardık." diye konuştu.

Bu noktaya kolay gelinmediğini, türlü engellemelerle karşılaştıklarını dile getiren Kacır, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Tabiri caizse, yolumuza takoz koymaya çalışanlar oldu ancak biz içimizdeki saklı cevheri ortaya çıkarmamız gerektiğini biliyorduk. Bir zihniyet devrimi oluşturmamız gerektiğinin farkındaydık. Milli teknoloji hamlesi hedeflerimiz doğrultusunda adeta küllerimizden doğduk. Vecihi Hürkuş'un, Nuri Demirağ'ın, Şakir Zümre'nin, Nuri Killigil'in yaşadığı hayal kırıklığını Türk gençleri bir kez daha yaşamasın diye, gençlerimizin yanında yer aldık."

Kacır, bugün İHA'ları hayata geçiren ekiplerin yaş ortalamasının 30'un altında olduğuna dikkati çekerek, "Türkiye Yüzyılı'nı inşa ederken de merkezinde yenilikçi teknolojilerin yer alacağı tüm projelerde gençlerimizin imzasının olacağını biliyoruz. Çünkü gençlerimiz bizim en değerli varlığımız. Geleceğin Türkiye'sinde, gençlerimizden beklentimiz çok büyük. Ülkemiz adım adım bir küresel üretim üssüne dönüşürken, teknoloji yolculuğumuzda gençlerimizin en önde rol üstlenmesini sağlıyoruz." ifadelerini kullandı.

"TEKNOFEST'LERDE 4.5 MİLYONDAN FAZLA ZİYARETÇİMİZİ AĞIRLADIK"

Bakan Kacır, dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST ile gençlere hayallerinin peşinden koşma imkanı sunduklarını söyledi.

Geçen yıl TEKNOFEST Karadeniz ile bu heyecanın tüm Karadeniz'i sardığını anımsatan Kacır, şunları kaydetti:

"Cumhuriyetimizin 100. yılında ise İstanbul'da, Ankara'da ve İzmir'de gerçekleştirdiğimiz TEKNOFEST'lerde 4,5 milyondan fazla ziyaretçimizi ağırladık. 44 teknoloji yarışmasına 337 bin takımda 1 milyon genç katıldı. 7'den 70'e her yaştan vatandaşımızın yoğun ilgi ve teveccühü ile mutlu olduk ve gurur duyduk. Milli teknoloji hamlesi yolundaki atılımlarımızı büyük bir gururla sahnelerken, milli öz güvenimizi de yükseltiyoruz. Atak'ı, Anka'yı, Gökbey'i, Bayraktar TB-2'yi, Kızılelma'yı gören gençlerimiz, 'Türk'ün yüzyılında ben de varım' diyor."
EN ÇOK OKUNANLAR