USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Sosyal Fayda

06 Nisan 2023 14:15

“Kanser korkusunun olmadığı bir dünya için çalışıyoruz”

Ülkemizde kansere yönelik toplumsal farkındalık yaratmak üzere, her yıl 1-7 Nisan arası Kanser Haftası olarak kabul ediliyor. 135 yıldır coğrafyamızda faaliyet gösteren Siemens Healthineers Türkiye, insanlığı en çok tehdit eden hastalıklardan biri olan kansere karşı erken teşhisin önemine dikkat çekmek amacıyla, Kanser Haftası'nda sosyal sorumluluk bilinciyle hareket ediyor.

“Kanser korkusunun olmadığı bir dünya için çalışıyoruz”

Tıbbi teknoloji alanında sunduğu çözümlerle sağlık sektörünü geleceğe taşıyan Siemens Healthineers, dijital teknolojiler, veri ve yapay zekâyı kullanarak insanlığı en çok tehdit eden hastalıklara karşı global ölçekte büyük katkı sunuyor. Türkiye'de diagnostik görüntülemeden laboratuvar hizmetlerine, ileri tedavilerden satış sonrası servis ve bakıma kadar sektöre çok geniş bir portföyle hizmet veriyor. Osmanlı Devleti'nden Cumhuriyet'imizin ilk röntgen cihazına kadar, 135 yıldır bu coğrafyada imzası olan şirket, bugün ülkemizde 81 ildeki ürün hizmet ve çözümleriyle, günde bir milyondan fazla insanın sağlıkla yaşamasına katkıda bulunuyor. Kısa bir süre önce kanser tedavisi alanında dünyanın önde gelen şirketlerinden Varian'ı bünyesine dahil eden Siemens Healthineers, global çapta artış gösteren kanser vakalarına karşı veriye dayalı, hassas ve kişiselleştirilmiş bakım faaliyetlerine yönelik artan ihtiyaca yanıt veriyor.

FİLM EVRESİ İLE KANSERE KARŞI TOPLUMSAL FARKINDALIK

Sağlık okuryazarlığı anlamında toplumsal farkındalığı artırmaya yönelik sosyal sorumluluk projeleriyle dikkat çeken Siemens Healthineers Türkiye, ülkemizi yasa boğan Kahramanmaraş merkezli depremlerinin hemen öncesinde, 4 Şubat Dünya Kanser Günü kapsamında hayata geçirdiği Film Evresi ile bu projelerine bir yenisini daha eklemişti. Şirket, kanser hastalığının evreleri ve erken teşhisten esinlenerek Film Evresi adını verdiği ve Grand Pera'da düzenlediği etkinlik kapsamında, 4 ve 5 Şubat tarihlerinde kanser temalı filmleri izleyiciyle buluşturmuştu. Film günleri, kansere karşı savaşta erken teşhisin ve tıbbi tedavilerin yanı sıra farkındalık, moral, sevgi ve kararlılık gerektiği fikrinden hareketle, kansere karşı dimdik duranların durumuna kayıtsız kalmayan güçlü insanların savaşını beyazperdeye yansıtan yapımları sinema salonlarına taşıdı. Şirket, biletlerden elde edilen gelir ile Kanserli Çocuklara Umut Vakfı'nın (KAÇUV) yürüttüğü çalışmalara katkıda sağladı. Türkiye Kanserle Savaş Vakfı ise gösterimler boyunca katılımcılara kanserle ilgili bilgilendirmelerde bulunarak erken teşhisin önemini anlattığı kitapçıklarla Film Evresi'ne destek oldu.

SONEMEL: "ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR"

Kanser Haftası sebebiyle konuya yönelik açıklama yapan Siemens Healthineers Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Enis Sonemel, "Kanser, çağımızın hastalıklarından biri. "Kansersiniz" sözünü duymak, hastalar ve aileleri için yıkıcı etkiler yaratabiliyor fakat biliyoruz ki, kanser korkusunun olmadığı bir dünyanın kapılarını aralayacak yeni keşifler de söz konusu. Bu anlamda Siemens Healthiners olarak başta kanser olmak üzere, önemli hastalıkların teşhis ve tedavisinde kullanılan çözümlerimizle hem hastaların hem de sağlık profesyonellerinin yanındayız. Basit bir kan testine dayanan, yapay zekâ tabanlı klinik karar desteğimiz, hassas ve kişiselleştirilmiş tedavi çözümlerimiz, dijital teknolojiler, veri işleme ve yapay zekâ yeteneklerimiz bizi endüstride öne çıkarıyor. Bu özelliklerimiz aynı zamanda sağlık hizmetlerini daha iyiye dönüştürmemize ve bakıma erişimi artırma hedefimize adım adım ulaşmamıza da yardımcı oluyor. Biz, kanser korkusunun olmadığı bir dünya için çalışıyoruz. Yenilikçi teknolojilerimizi ve çözümlerimizi ülkemizin hizmetine sunuyoruz. Kanserle mücadelede teşhis, tedavi ve bakımı kolaylaştırıp hızlandıran teknolojiler ve bu teknolojilere erişim kadar önem taşıyan bir konu daha var: Farkındalık. Erken teşhis hayat kurtarır. Şirket olarak bu konuda toplumsal farkındalığı artırmak için geçmişten bugüne sorumluluk üstlenmeye devam ediyoruz. Film Evresi'nin de bu yöndeki diğer çalışmalarımız gibi bir fark yaratmasını hedefledik'' dedi.

"ÜLKEMİZDE KANSER TEDAVİLERİNE YÖNELİK FARKINDALIK DÜZEYİ DÜŞÜK"

Siemens Healthineers Türkiye'nin Sağlık Okuryazarlığı Araştırma Raporu'nun kanserle ilgili verilerine de değinen Sonemel, sözlerini şöyle sürdürdü: "2022 yılında gerçekleştirdiğimiz Sağlık Okuryazarlığı Araştırma Raporu, maalesef ülkemizde kansere ve diğer birçok hastalığa karşı farkındalık düzeyinin düşük olduğunu gösteriyor. Araştırmada kanser tedavilerine yönelik farkındalığın değerlendirildiği bölümde, hastalıkla ilgili bilgisi olmadığını belirtenlerin oranı yüzde 56. Bu maalesef çok yüksek bir oran. Bilinçli olmak ve erken teşhis mücadeledeki en önemli güçlerimizden biri. Siemens Healthineers olarak, kanser bakımına yönelik geliştirdiğimiz teknolojilerin yanında, aynı zamanda toplumsal farkındalığı artırmak için de çalışıyoruz."

135 YILLIK TARİHİ İLE TÜRKİYE, ŞİRKETİN EN GÜÇLÜ OLDUĞU ÜLKELERDEN BİRİ

2021 yılında, kanser bakımında dünyanın önde gelen şirketlerinden Varian'ı bünyelerine dahil ettiklerini hatırlatan Sonemel, "Varian ile birlikte tıbbi teknoloji sektörünün en kapsamlı çözümlerini sunan şirketlerinden biri olduk. Şirket olarak yakın gelecek hedeflerimizi New Ambition adını verdiğimiz stratejimiz çerçevesinde çizdik. Büyüme vektörlerimizde üç önemli hastalığa odaklanıyoruz: Nörovasküler, kardiyovasküler ve kanser hastalıkları. Ürün ve hizmetlerimizle bu üç önemli hastalıkla mücadele etmeyi, verimli operasyonlar sağlamayı ve 2025 yılına kadar sağlık hizmetlerine erişimi artırmayı hedefliyoruz" ifadelerini kullandı. 70 ülkede faaliyet gösteren Siemens Healthineers'ın dünyadaki güçlü ülkelerinden birinin Türkiye olduğuna dikkat çeken Sonemel, ''Bu yıl, şirketimizin coğrafyamızdaki 135. yılı. Yüz yılı aşan tecrübemizle, ülkemizdeki sağlık hizmetlerinin gelişimine tarihimiz boyunca katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz. Gelecekte de dünyanın en yenilikçi sağlık teknolojilerini ülkemize kazandırmaya devam edeceğiz.'' dedi.

EN ÇOK OKUNANLAR