USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Şirketler

22 Mart 2024 10:33

Turkcell, 2023 yılında net 12.6 milyar TL kâr elde etti

Turkcell, 2023 yılı finansal ve operasyonel sonuçları ile 2024 yılı stratejik hedeflerini duyurdu.

Turkcell, 2023 yılında net 12.6 milyar TL kâr elde etti

Turkcell, 2023 yılı finansal ve operasyonel sonuçları ile 2024 yılı stratejik hedeflerini ve yeni yatırım alanlarını açıkladı. Açıklanan finansal sonuçlara göre, 2023 yılında 1,6 milyon faturalı net abone kazanan Turkcell, 386 bin haneye daha uçtan uca fiber hizmeti götürerek ulaşılan hane sayısını 5,8 milyona çıkardı. Fiber abone sayısı ise 2,3 milyona ulaştı. Turkcell ekosisteminde yer alan TV+, BiP, fizy, lifebox, GAME+ ve dijital reklamcılık servisleri büyümenin lokomotifleri haline gelirken bu servislerdeki tekil ücretli kullanıcı sayısı yıllık bazda yüzde 9 artarak 5,6 milyona yükseldi. Turkcell Dijital İş Servisleri'nin gelirleri ise yıllık bazda yüzde 23 artarak 10 milyar TL'yi aştı. ARPU ise son çeyrekte yüzde 85 büyüdü. Şirket, 2024 yılı stratejik yatırım alanlarını; veri, enerji, siber güvenlik ve yapay zeka olarak açıkladı. 2024 yılında yatırımların gelire oranı ise yüzde 23 olarak hedefleniyor.

2023 yılında enflasyon muhasebesine göre düzenlenmiş sonuçlarına göre Turkcell Grubu'nun toplam gelirleri yıllık bazda yüzde 14,6 büyüyerek 107.1 milyar TL, FAVÖK yüzde 19,9 oranında artarak 43.9 milyar TL'ye ulaştı. Net kâr, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 82,5 artışla 12.6 milyar TL olarak gerçekleşirken toplam yatırım harcamalarının gelire oranı ise yüzde 21 oldu.

Turkcell Genel Müdürü Dr. Ali Taha Koç: "Turkcell'in DNA'sında teknoloji liderliği, yenilikçilik ve girişimcilik var"

2023 yılını çift haneli reel büyüme ile kapatmanın gururunu yaşadıklarını ifade eden Turkcell Genel Müdürü Dr. Ali Taha Koç, iş alanlarının tamamında enflasyona rağmen güçlü bir performans sergilediklerini söyledi. Turkcell'in, DNA'sında teknoloji liderliğini, yenilikçiliği ve girişimciliği barındırdığını belirten Dr. Koç, gerçekleşen bu yüksek performansın ARPU genişlemesi ve yeni abone kazanımları sayesinde olduğunu vurguladı. 2024 yılı hedeflerini reel rakamlar üzerinden verdiklerini söyleyen Dr. Ali Taha Koç, "Bu yıl FAVÖK marjını %42 oranında hedefliyor; veri merkezleri, yenilenebilir enerji ve altyapı yatırımları ile operasyonel yatırımların gelire oranını ise %23 olarak bekliyoruz. Enflasyon beklentilerimizi de dahil ettiğimiz planlara göre 2024'te yüksek tek haneli reel büyüme öngörüyoruz" dedi. Turkcell Genel Müdürü sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Türkiye Yüzyılını Dijitalin Yüzyılı yapma hedefiyle çalışıyoruz"

"Türkiye'nin dijital dönüşüm yolculuğundaki öncü konumumuzu daha da güçlendirme noktasında 2023 yılında da kararlılıkla ilerledik. Bu süreçte, teknolojik altyapımızı, bilgi birikimimizi ve yetkinliklerimizi; müşterilerimize kesintisiz ve kaliteli bir iletişim deneyimi sunmak için geliştirmeye devam ettik. Turkcell sadece bir ses ve data operatörü değil, Türkiye'nin dijital dönüşümünün lokomotifi, dönüştürücü bir güç. Bu gücü; sadece bağlantıyı sağlayan değil, üstün bir dijital deneyimi her platformda, günün her anında yaşatan bir şirket olmak ve ülkemizin milli menfaatleri için kullanıyoruz. Gelecek dönemde de teknolojik yeteneklerimiz ve inovasyon gücümüz sayesinde pazardaki konumumuzu güçlendirecek ve toplum için daha güçlü bir dijital gelecek ortaya koyacağız. Tüm çalışma arkadaşlarımızla birlikte Türkiye Yüzyılını Dijitalin Yüzyılı yapma hedefiyle çalışıyoruz."

Herkesi birbirine bağlamaktan, her şeyi birbirine bağlamaya...

"Bizim için 30 yıldır her dönem, en başından beri Turkcell = Teknoloji. Biz Türkiye'nin lider teknoloji entegratörüyüz. Tam da bu yüzden, bizim her yatırımımız, aynı zamanda ülkemizin dijital geleceğine de yaptığımız bir yatırım. Herkesi birbirine bağlamaktan, her şeyi birbirine bağlama çağına geçtiğimiz bu dönemde, ülkemizin teknolojiyi sadece kullanan değil, üreten bir konuma gelmesi için var gücümüzle çalışıyoruz. İnsanlarımız artık her yerde, her zaman en yüksek kalitede bağlantı istiyor. Turkcell olarak biz de bağlantı kurabileceğiniz her yerde olmaya devam edeceğiz."

"Dijital ürün ve servisler, sektörümüzün taşıyıcı kolonları"

Dr. Koç, BiP, TV+, lifebox, fizy, GAME+ gibi Turkcell ekosistemindeki markaların faaliyetlerinin başarıyla sürdüğünü vurgulayarak, "Dijital ürün ve servisler, sektörümüzün taşıyıcı kolonları haline gelmeye başladı. Stratejik önemde gördüğümüz dijital servislerimiz de finansallarımızı güçlü bir şekilde destekliyor. Bu başarı, şirket olarak dijital dönüşüm alanındaki liderliğimizi ve büyüme potansiyelimizi güçlendirerek devam ettirme yolunda bizi daha da cesaretlendiriyor" dedi.

4 ana odak alanı: Veri, Enerji, Yapay Zekâ ve Siber Güvenlik

"Yolculuğumuzda 4 ana odağımız var: Veri, Enerji, Yapay Zekâ ve Siber Güvenlik. Bu dört odak, bizim 2024 ve sonrası hedeflerimizin, yatırımlarımızın da belirleyicileri olacak" diyen Dr. Koç, bu odakların birbiriyle iç içe olduğunu, dijitalleşen dünyada insanların ve nesnelerin ürettiği verinin, dünyanın en önemli hammaddesi haline dönüştüğünü ifade etti.

Türkiye'nin en büyük veri işletmecisi Turkcell'den yeni şirket hazırlığı

Türkiye'nin verisini Türkiye'de tutmak amacıyla veri merkezleri pazarındaki lider konumunu devam ettiren Turkcell, veri merkezlerine 330 milyon Avro yatırım gerçekleştirdi. Bu alandaki yatırım odağını bir üst seviyeye taşıyan marka, yeni bir veri merkezi şirketi kurmayı da planlarına dahil etti. Turkcell bu doğrultuda "hyper-scaler" küresel bir markayı Türkiye'ye getirmeyi hedefliyor. Türkiye'nin en büyük veri merkezi işletmecisi konumundaki Turkcell; Gebze, İzmir, Temelli ve Avrupa olmak üzere 4 yeni nesil veri merkezine sahip. Türkiye'deki bireylerin ve kurumların yanı sıra bölge ülkeleri ile birçok global şirket de Turkcell'in veri merkezi hizmetlerini ve bulut çözümlerini kullanıyor. Tier-3 Tasarım, Tesis ve Operasyonel Sürdürülebilirlik alanlarında uluslararası sertifikalara sahip ilk şirket olma özelliğine sahip olduklarını söyleyen Dr. Koç, veri merkezlerini 9 şiddetindeki bir depreme dayanıklı şekilde inşa ettiklerini belirtti ve "Turkcell dışında yerli/yabancı yaklaşık 4 bin şirketin verilerini sadece siber tehditlere karşı değil, doğal afetlere karşı da koruyoruz" dedi.

EN ÇOK OKUNANLAR