ŞİRKETLER
08 Mart 2023 10:33

Akiş GYO, 2022 yılında rekor düzeyde kâr açıkladı: Cirosu yüzde 112 arttı

Akkök Holding'in stratejik iş alanları arasında konumlandırdığı gayrimenkul sektöründeki iştiraki Akiş GYO, 2022 yılı finansal sonuçlarını açıkladı.

Akiş GYO, 2022 yılında rekor düzeyde kâr açıkladı: Cirosu yüzde 112 arttı

Akiş GYO Genel Müdürü Levent Çanakçılı, "Zorlu geçen iki yılın ardından, faaliyet gösterdiğimiz ticari gayrimenkul ve perakende sektörü 2022 yılında her geçen gün ivmelenen alışveriş hacmi ile eski dinamizmine geri döndü. Pandemi etkilerinden iyice uzaklaştığımız 2022 yılı, doluluk seviyeleri ve maliyet yönetimi dinamikleri açısından 2019 yılını yakaladığımız, hatta üzerine koyduğumuz bir yıl olarak geride kaldı. Yüksek doluluk oranıyla öne çıkan AVM'lerimizdeki güçlü operasyonel performans neticesinde, konsolide gelirlerimizi yıllık bazda yüzde 112 mertebesinde artırırken, aktiflerimizi de yüzde 79 oranında büyütebildik. Yatırım amaçlı gayrimenkullerin değer artış kazançlarının da katkısıyla yılı 5.56 milyar TL gibi rekor düzeyde bir kâr ile tamamlarken, borçluluk düzeyimizde oldukça anlamlı iyileşme sağladık" dedi.

880 MİLYON TL'LİK CİRO

Pandemi sonrasında devam eden rövanş alışverişi (revenge shopping) olgusu ile 2022 yılında metrekare başına cirolarda ortalamada yüzde 160 seviyelerine varan bir artış gözlemlendiğini belirten Çanakçılı, "Ayrıca şirketin yüzde 100 sahibi olduğu Akbatı ve Akasya alışveriş merkezlerinde yüzde 98 ve yüzde 99 gibi geçmiş yılları aşan doluluk oranları, her geçen gün ivmelenen ziyaretçi sayıları da performansımıza olumlu katkıda bulundu. Böylece, Akiş GYO 2022 yılını yüzde 112 artışla 880 milyon TL'ye ulaşan ciro ile kapatmış oldu" şeklinde konuştu.

Şirketin 2022 yılı finansal sonuçlarını değerlendiren Akiş GYO Genel Müdürü Levent Çanakçılı, "Özellikle ana iş kolumuz olan ticari gayrimenkullerimizdeki kiracılarımızın içinde bulunduğu perakende sektöründe yapısal değişikliklerin yaşandığı bir ortamda, şirket olarak güçlü kurumsal yapımız ve stratejik planlamamızla yılı finansal, operasyonel ve sürdürülebilirlik anlamında başarılı bir şekilde tamamladık" dedi.

Çanakçılı, sözlerine şöyle devam etti: "AVM'lerimizde vizyoner bakış açısıyla, global trendleri de göz önüne alarak yenilikçi çalışmaları hayata geçirmeye devam ediyoruz. Alışveriş merkezlerimizin çekim ve deneyim merkezi olması, oldukça yüksek doluluk oranlarıyla birleşince hem kiracılarımız hem de ziyaretçilerimiz tarafından olumlu geri dönüşler alıyoruz."

EN ÇOK OKUNANLAR