USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Seyahat

16 Ekim 2023 13:03

Yeni Ercan Havalimanı, KKTC'nin ekonomisine doğrudan etki edecek

Yeni Ercan Havalimanı, Kıbrıs'a gerçekleştirilecek uluslararası uçuşlar için gün sayıyor. Yeni merkez, Kıbrıs'ın dünyaya açılmasında önemli rol oynayacak.

Yeni Ercan Havalimanı, KKTC'nin ekonomisine doğrudan etki edecek

Dünya standartlarında 2 adet pist ve son teknoloji ile donatılmış terminal binasıyla son dönemde Kıbrıs'ı tekrar dünya gündemine sokan Yeni Ercan Havalimanı, uluslararası uçuşlara hazırlanıyor. Taşyapı Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı, havalimanının başta Kıbrıs'ın turizm potansiyeli olmak üzere Kıbrıs'a olan ilgiyi artıracağını, barış için önemli bir fırsat olduğunu ve yabancı yatırımcının çeşitli sektörlere daha fazla ilgi duymasına olanak sağlayacağını belirtirken, Kıbrıs meselesinin 60. yıldönümünde uluslararası toplumu KKTC'nin bağımsızlığını tanımaya, diplomatik, siyasi ve ekonomik bağlar kurmaya davet etti.

Avrupa'nın çeşitli yerlerinde de direkt uçuş için hukuki mücadele vermeye kararlı olduklarını belirten Turanlı. "Ercan Havalimanı'nın sadece uluslararası bağlantıyı güçlendirmekle kalmayıp, aynı zamanda küresel iş birliği ve barışın simgesi olacağına inanıyoruz, yaptığımız bu yatırım ile 7 milyon 800 bin metrekareye inşa edilen havalimanı, 2755 metre uzunluğundaki mevcut piste kıyasla 3100 metre uzunluğunda her model uçuşun kullanımına uygun hale getirildi. Yeni terminal eskisine kıyasla 6 kat büyütüldü, havalimanın yolcu kapasitesi 10 milyon yolcunun üzerine çıktı bu çok değerli bir adım" dedi.

Siyasal engeller ve provokasyonlar bir tarafa bırakılırsa Ada'da kalıcı bir barışın bu yatırımla birlikte gökyüzünden geleceğini ifade eden Emrullah Turanlı, barış adımlarında Türkiye'nin ve KKTC yönetiminin önemli görevler üstlendiğini hatırlattı ve aynı zamanda yeni havalimanının Kıbrıs için dünya çapında güçlü bir ekonomik yapılanmaya kapı araladığını söyledi.

"ULUSLARARASI UÇUŞLARA HUKUKEN ENGEL YOK"

Emrullah Turanlı, Bonn Üniversitesi Uluslararası Hukuk Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Stefan Talmon, LL.M. M.A. başta olmak üzere pek çok uzmanın hukuki görüşünü aldıklarını belirterek "Yeni Ercan Havalimanı'nın uluslararası alanda diğer ülkelerden uçuşların yapılmaması için herhangi bir hukuki engel olmamasına rağmen siyasi nedenlerden dolayı alınan kararlar etkili oluyor. Biz de bu haksızlıkları tüm dünyaya duyurmak için çalışmalar hazırlayarak uluslararası kamuoyu nezdinde Kuzey Kıbrıs'ın tanınma sürecine önemli katkı sunuyoruz" ifadelerini kullandı.

KIBRIS ADASI KALKINACAK

Aynı zamanda Avrupa Birliği üyesi olan Güney Kıbrıs Rus Kesimi'nin bu büyük ölçekli yatırıma karşı pek sıcak olmayan çekimser bir tutumu olsa da orta ve uzun vadede Ada'ya katkı sunacağını belirten Turanlı "Ada'nın neredeyse 50 yıldır izole edilmiş kuzey kesiminin ekonomik kalkınması Ada'nın ortak geleceği için büyük önem taşıyor" diyerek açıklamalarına devam etti.

EN ÇOK OKUNANLAR