USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Seyahat

24 Kasım 2023 15:40
AA

Bakan Uraloğlu: AJET ülkemizin küresel marka değerini çok daha yukarılara taşıyacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, hem yurt içinde hem de yurt dışında sefer ve uçuş noktası sayılarının, gelecek yıllarda hızla artacağını belirterek "Hiç şüphesiz AJET ülkemizin küresel marka değerini çok daha yukarılara taşıyacaktır" dedi

Bakan Uraloğlu: AJET ülkemizin küresel marka değerini çok daha yukarılara taşıyacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türk Hava Yollarının yüzde 100 iştirakıyla kurulan 'AJET' Hava Taşımacılığı Anonim Şirketinin Sabiha Gökçen Havalimanı'nda yapılan lansmanına katıldı.

Bakan Uraloğlu, buradaki töreninde yaptığı konuşmada, hava yolu ulaşımının mesafeleri kısaltmasının yanında kültürel birliktelik ve toplumlar arasında kurduğu dostluk köprüleriyle dünyanın sosyal ve ekonomik refahının seyrinde stratejik önem taşıdığını ifade etti.

Hava yolunun uluslararası ekonomik iş birliklerinin tesisi ve dış ticaret faaliyetlerinin gelişmesi için de gerekli olan en güvenli, en konforlu ve en hızlı ulaşım türü olduğuna işaret eden Uraloğlu şöyle devam etti:

Sivil havacılık politikası kapsamında, sektörün özel işletmelere açılmasıyla birlikte oluşan rekabet ortamı sayesinde havacılık faaliyetlerinin çok hızlı bir büyüme sürecine girdiğini aktaran Uraloğlu, "İlk önce sektörde çeşitliliğe gidilmesi yönündeki projemiz ile THY'nin yanı sıra yeni firmalar da tarifeli seferlere başladı. Rekabet ortamı sayesinde düşen maliyetler, atıl havaalanlarımızın yenilenerek aktif hale getirilmesi ve yeni yapılan havalimanları ile iç ve dış hat yolcu sayımızda çok önemli artışlar oldu." diye konuştu.

Bakan Uraloğlu, 2002'den bu yana aktif havalimanı sayısının 26'dan 57'ye ve terminal kapasitesinin 55 milyondan 337 milyon 450 bin yolcuya çıkardıklarını ifade ederek şunları kaydetti:

"Dış hatlarda 50 ülkede 60 noktaya uçuş gerçekleştiriliyorken uçuş ağımıza 283 yeni nokta ekleyerek 130 ülkede 343 noktaya yükselttik. Böylelikle son 21 yılda yüzde 472'lik artış gerçekleşmiş oldu. Ayrıca 2002 yılında 489 olan toplam hava aracı sayımızı yüzde 270 artışla 1813'e ulaştırdık."

"AJET HAVAYOLU İŞLETMESİ SÜREKLİ BÜYÜYEN VE GELİŞEN HAVACILIK SEKTÖRÜNÜN EN SOMUT ADIMLARINDAN BİRİ"

Türkiye'nin gökyüzünde kurulan köprülerle havacılık alanında bölgesinde lider, küresel bir havacılık merkezi olduğunu belirten Bakan Uraloğlu, Türkiye'nin geçen yıl Avrupa ve dünya havalimanları toplam yolcu trafiği sıralamasında, Avrupa ülkeleri arasında 3'üncü, dünyada ise 6'ncı sıraya yükseldiğini aktardı.

Bakan Uraloğlu, 2018 yılında hizmete sunulan İstanbul Havalimanı'nda açıldığı günden bu yana 177 milyonu aşkın yolcu trafiğinin gerçekleştiğini ifade ederek "Yapım aşamasındaki Çukurova Bölgesel, Yozgat ve Bayburt – Gümüşhane Havalimanları ile yenilenen Trabzon Havalimanı'nda çalışmalarımız devam etmektedir." ifadelerini kullandı.

EN ÇOK OKUNANLAR