SEKTÖRLER
26 Mayıs 2023 14:41

Türk mutfak üreticileri, ABD pazarına odaklandı

6.5 milyar dolar ihracat gerçekleştiren Türk mutfak ve mutfak eşyaları sektörü, ihracatta ABD pazarıyla hedef büyüttü.

Türk mutfak üreticileri, ABD pazarına odaklandı

ABD'de düzenlenen NRA Show Restaurant ve Otel Ekipmanları Fuarı'nda açıklamalar yapan Endüstriyel Mutfak, Çamaşırhane, Servis ve İkram Ekipmanları Sanayicileri ve İş adamları Derneği (TUSİD) Yönetim Kurulu Başkanı Güçlü Kaplangı; "İstanbul Maden ve Metaller İhracatçıları Birliği (İMMİB)'nin destekleri ile biz de TUSİD olarak fuar için milli katılım organizasyonu düzenledik. Fuarda; 18'i milli ve 13'ü bireysel olmak üzere, toplam 31 Türk firması yer aldı. Çünkü, sektör olarak ABD'ye ve Amerika kıtasına büyük önem veriyoruz. Dünyanın en büyük beşinci ihracatçı ülkesiyiz. Ancak, Çin'in ABD pazarında etkisi çok büyük. Çin'in payından yüzde 10'luk pay alabilirsek, İhracatımızı bir anda yüzde 150 artırabiliriz. Bunun için yoğun bir şekilde çalışıyoruz." dedi.

"TÜRKİYE, DÜNYANIN 5 EKOL ÜLKESİNDEN BİRİ"

Amerika Birleşik Devletleri'nin dünyanın en önemli tüketim pazarlarından biri olduğunu kaydeden Güçlü Kaplangı, "Türkiye, endüstriyel mutfak ve mutfak eşyaları sektöründe 40 yıllık geçmişiyle şu anda dünyanın 5 ekol ülkesinden biri. İhracat sıralamasında da dünyada beşinci sıradayız. İhracatta ilk sırada Çin geliyor, ikinci sırada ABD, üçüncü sırada Almanya ve dördüncü sırada ise İtalya yer alıyor. Türkiye olarak tüm mutfak eşyaları ihracatımız 6.5 milyar dolar seviyesinde. Ancak, birinci sıradaki Çin'in ihracatı 147 milyar dolar. Çin, ihracatının yüzde 60'ını ABD'ye yapıyor. Biz de sektör olarak ABD pazarına odaklandık. Çin'in ABD'ye yaptığı ihracattan yüzde 10'luk bir pay almayı başarırsak, ihracatımızı yüzde 150 büyütebiliyoruz. İşte, bu yüzden ABD'de düzenlenen fuarlar ve etkinlikler bizim için çok değerli." diye konuştu.

Türkiye'nin dış ticaret açığını kapatma noktasında endüstriyel mutfak sektörünün büyük çaba sarf ettiğini dile getiren Güçlü Kaplangı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şu ana kadar yaptığımız ihracatı her yıl katlayarak, ülkemize daha fazla artı değer katacağımıza inanıyoruz. Ancak, daha gidecek çok yolumuz var. Çok büyük fırsatlar karşımızda. Sektör olarak bu fırsatları yakından takip ediyoruz."
EN ÇOK OKUNANLAR