SEKTÖRLER
23 Ocak 2023 16:08

Koza Home, globalde mağaza sayısını 30'a çıkarmaya odaklandı

2022 yılında yüzde 9'luk bir büyüme kaydeden Koza Halı, Ekim ayında açılan Koza Home mağazasıyla 5 yıl içinde Türkiye'de 20, 10 yıl içinde global pazarda 30 mağaza açmayı hedefliyor.

Koza Home, globalde mağaza sayısını 30'a çıkarmaya odaklandı

Tüm dünya adına zorlu bir dönem olan 2020 yılı sonrasında yaşanan olumsuz gelişmelere rağmen, Koza Grup 2022 yılı sonunda bir önceki yıla oranla yüzde 9'luk bir büyüme gerçekleştirdi. Toplam üretiminin yüzde 75'ini ihracat, yüzde 25'ini ise iç piyasa satışı şeklinde gerçekleştiren Koza Halı'nın 2023 yeni hedef pazarları arasında Orta ve Güney Amerika ile Güney Afrika bulunuyor. Bu yeni yatırım hedefiyle birlikte yüzde 15'lik bir pay artırımı hedefleniyor.

Türkiye genelinde kuvvetli bayilik ağı ile istikrarlı büyümesine devam eden Koza Halı, "Koza Halı Gallery" programı ile tabelalaşma adına da büyük bir yatırımda bulunuyor. 2024 yılı sonuna kadar 100 adet franchise hedefiyle devam eden çalışmalar, uzman ekipler tarafından yürütülüyor. Sürdürülebilir ve uzun vadeli iş modellerini hayat geçirmeyi hedefleyen "Koza Halı Gallery" programı ile Koza Halı tüm yatırımcılara özel destekler de sağlayacak.

KOLEKSİYONLARININ %20'Sİ GERİ DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞ ÜRÜNLERDEN

Her yıl cirosunun belli bir oranını ürün araştırma ve geliştirme projelerine aktaran Koza Grup, dönemsel olarak durgunluk yaşayan halı sektörüne ivme kazandırırken, tüm paydaşlarla birlikte daha sürdürülebilir ve yenilikçi bir kalkınma hedefiyle ilerliyor. İyi bir gelecek için dünya ve çevre farkındalığıyla yatırımlarına devam eden Koza Halı, küresel ısınmanın etkilerini minimize etmek adına kısıtlı enerji kaynaklarını daha verimli kullanmak ve kendi enerjisini yine kendi bünyesinde üretmek için 2021 yılında hayata geçen 2.64 Megawattlık "Güneş Enerjisi" yatırımını 5 Megawatt olarak artırma kararı aldı. Sürdürülebilirlik adına yatırımlarına da devam eden markanın bugün tüm koleksiyonlarının yaklaşık yüzde 20'si geri dönüştürülmüş ürünlerden oluşuyor. Markanın bu alandaki bir sonraki hedefi ise bugün sadece 1 modelde uygulanan "geri dönüştürülmüş malzemeden üretilen ve tamamen geri dönüştürülebilir" tasarımlara imza atmak.

YENİ BAYİLİK AĞIYLA, TÜRKİYE GENELİNDE HIZLI BÜYÜME

Bunun yanı sıra 07-09 Mart 2023 tarihleri arasında Antalya Belek Susesi Luxury Otel'de gerçekleşecek "Kozanın Liderleri 2023" lansmanına beklediklerinden çok daha fazla talep aldıklarını belirten Koza Halı Genel Müdürü İbrahim Cingisiz yaptığı açıklamada: "Lansman süresince firmamızın destekleri doğrultusunda tüm iş ortaklarımız ile verimli görüşmeler yapacak ve yeni yol haritalarımızı oluşturacağız. Ayrıca profesyonel dizayn ekiplerimizin tasarladığı yeni desen ve ürünlerimizin sektörümüzde yenilikçi fikirlere kapılar açacağını düşünüyoruz." şeklinde konuştu.

İbrahim Cingisiz, önümüzdeki dönemde iplik üretimi için de yatırım planladıklarını kaydetti. Gaziantep OSB 6'ncı bölgede kısa süre içinde yer tahsislerine başlanacağını kaydeden Cingisiz, "Bu bölgede 200 dönümlük bir arazi almak için müracaatlarımızı yaptık. Eğer bu gerçekleşirse, iplik fabrikası kurma hedefimiz var. Böylece Koza Halı olarak hammaddemiz olan ipliği de kendimiz üreteceğiz" ifadesini kullandı.

(Koza Halı Genel Müdürü İbrahim Cingisiz)

KOZA HOME İLE HEDEF 5 YIL İÇİNDE TÜRKİYE'DE 20 MAĞAZA

"2022 yılının başından itibaren Akdeniz ve İskandinav çizgileri ile harmanladıkları yenilikçi ve sade yaşam tarzı konseptleri üzerinde sürdürdükleri çalışmaların bir sonucu; Koza Home. Bu yepyeni yatırımın çatısı altında halının yanı sıra, mobilya, ev tekstili, iç dekorasyon ve aydınlatma ürünleri de yer alıyor" diyen Cingisiz, transparan ve iyi üretim süreçleri ile dünyaya, doğaya ve insana saygı çerçevesinde yaratılan ürünlerin yer aldığı Koza Home koleksiyonlarının, yaşam alanlarına değer katma hedefiyle tasarlandığını vurguladı.

İlk konsept mağazası Koza Halı'nın evi Gaziantep'in en prestijli lokasyonlarından birinde yer alan ve 1200 metrekare genişliğinde bir showroom ile hayata geçirildi. "Evde Olmanın Mutluluğu" mottosu ile yola çıkılan "Koza Home" markası için hedef; kısa vadede 10, orta ve uzun vadede ise 50 mağazayı faaliyete geçirmek. Koza Home koleksiyonları Koza Home mağazasının yanı sıra kozahome.com.tr adresinde de kişilerin beğenisine sunuluyor.

EN ÇOK OKUNANLAR