USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Sektörler

04 Nisan 2024 13:57

Doğu Halıları Konferansı ile antika halı koleksiyonerleri İstanbul'da buluşacak

Uluslararası Doğu Halıları Konferansı, bu yıl 15'inci kez İstanbul'da düzenlenecek.

Doğu Halıları Konferansı ile antika halı koleksiyonerleri İstanbul'da buluşacak

İstanbul Halı İhracatçıları Birliği (İHİB)'in organizasyonu, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı'nın destekleriyle 6-9 Haziran tarihleri arasında The Marmara Taksim'de gerçekleşecek konferans ve fuara dünyaca ünlü halı, kilim, dokuma uzmanları, sanat tarihçileri, akademisyenler ve koleksiyonerler katılacak. Konferans kapsamında paha biçilmez değerdeki halı, kilim ve dokumalardan oluşan sergiler de ziyaretçilerle buluşacak.

Diler: "ICOC Istanbul, halı ülkesi Türkiye için önemli bir fırsat"

Türkiye'deki organizasyonu üstlenen İstanbul Halı İhracatçıları Birliği (İHİB)'in Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hayri Diler, ICOC'un pandemiden sonra düzenlediği ilk etkinlik için İstanbul'u seçmesinden büyük mutluluk duyduklarını belirterek "Bu seçimde, Türkiye'nin bir halı ülkesi olması, müze koleksiyonlarının ihtişamı, kültürel ve gastronomik zenginliği de önemli bir rol oynuyor kuşkusuz" dedi.

Türk halı sektörünün şubat ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 98.2'lik bir artış gerçekleştirdiğini belirten Diler, halı ve kilimlerin de tıpkı resim ve heykel gibi birer sanat eseri olduğunun altını çizdi. ICOC organizasyonunun, bu alandaki en önemli etkinliklerden olduğunu belirten Diler, sözlerini şöyle sürdürdü: "ICOC Istanbul, bütün dünyaya halı, kilim ve dokuma sanatının ana yurdunun Anadolu olduğunu bir kez daha göstermemiz ve geleneksel sanatımızı geleceğe aktarmak için büyük bir fırsat."

Oruç: "Bu uluslararası zirvede ilk kez dokuma geleneğinin geleceğini konuşacağız"

İHİB Yönetim Kurulu Üyesi ve ICOC Istanbul Yerel Komite Başkanı Serra Oruç ise, ICOC'un ilk kez geleceğe de bakacağının altını çizerek şunları söyledi: "Dört yılda bir düzenlenen uluslarası konferansın amacı; koleksiyonerlik bilincini geliştirmek, halı ve kilimlerin birer kültür ve sanat eseri olduğunu ortaya koymak. İstanbul'da yapılacak buluşmada ilk kez, geçmişten geleceğe bir zaman çizgisi benimseyerek yeni bir pencere aralamayı hedefliyoruz. Dokuma geleneğinin geleceğini konuşmak istiyoruz. Konferans bildirilerinin temel noktası dokuma geleneğinin geleceği olacak. Bu nedenle iki gün sürecek konferansın temaları, 'Doğu Halıları Etütleri 2024', 'Halı Dokumacılığı ve Koleksiyonculuğun Geçmişi ve Geleceği', 'Tarihi Halılar ve Tekstiller', 'Çağdaş Sanat, Tasarım ve Yeni Üretim' olarak belirlendi. Amaç, bu alanda eğitim gören öğrencilerin de motive edilmesi."

Halı, kilim koleksiyonerlerinin, uzmanların ve akademisyenlerin katılımıyla gerçekleşecek ICOC Istanbul konferansının açılış konuşmasını, İslami Sanatlar ve Ortadoğu Tarihi uzmanı Prof. Walter Denny yapacak. The Marmara Taksim'de gerçekleşecek konferansta, dünyanın pek çok ülkesinden uzmanlar halı, kilim ve dokuma konularındaki özgün araştırmalarını sunacak.

Konferans süresince The Marmara'da gerçekleşecek Antika Halı Fuarı'nda, Kuzey Afrika, Anadolu, Orta Asya, İran, Kafkasya, Hindistan, Tibet ve Uzak Doğu'dan halılar, göçebe, konar göçer ve yerel dokumalar ile düz dokuma örnekleri dahil, geleneksel halılar yer alacak.

EN ÇOK OKUNANLAR