USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Sektörler

22 Mayıs 2023 15:30

Borusan Grup şirketi Supsan, Sıfır Atık Belgesi'ne layık görüldü

Supsan, bünyesinde kurduğu Sıfır Atık Yönetim Sistemi ile Sıfır Atık Belgesi'ni almaya hak kazandı.

Borusan Grup şirketi Supsan, Sıfır Atık Belgesi'ne layık görüldü

Borusan Grup şirketlerinden Supsan, Sıfır Atık Yönetmeliği'ne uygun olarak, 2022 yılında hazırlıklarına başladığı Sıfır Atık Yönetim Sistemi'ni Ocak 2023'te tamamlayarak, Sıfır Atık Belgesi almaya layık görüldü. Ofis binalarında ve yerleşkelerde atık yönetim sistemini hayata geçiren şirket, atıklarını her sene azaltmayı, geri ve ileri dönüşümü artırmayı hedefliyor.

GERİ DÖNÜŞÜMDE BÜYÜK ARTIŞ

Supsan'ın atık yönetim stratejisini yeniden ele aldıklarını ve önümüzdeki süreçte her sene önemli oranda atık azaltımını amaçladıklarını belirten Supsan Genel Müdürü Atınç Ocak, "Sürdürülebilirlik çalışmalarımızı iklim, insan, inovasyon stratejisine bağlı bir şekilde sürdürüyoruz. Bu doğrultuda faaliyetlerimiz sonucu ortaya çıkan atıklarımızı geri ve ileri dönüşüm ile değerlendiriyoruz. Sıfır atık uygulamamız kapsamında ise ofis faaliyetlerimizde ortaya çıkan atıklarımızı sınıflandırarak geri dönüşüme iletiyoruz" dedi.

Sıfır Atık Yönetimi'nin ilk aşamasında ofis binalarına ve çalışanlarına odaklandıklarını belirten Ocak: "Çalışanlarımız, Çevre Yönetim Danışmanımız tarafından çok kapsamlı bir eğitime tabi tutuldu. Kâğıt, plastik, cam, metal gibi materyallere yönelik ayrı ayrı atık alanları oluşturduk. Supsan içerisinde tek kullanımlık plastik malzemelerin alımını durdurduk. Oluşturduğumuz bilinç ile yine, kâğıt kullanımını sürekli olarak azaltmaya devam ediyoruz.

"YAĞMUR SUYU TOPLAMA SİSTEMİ KURDUK"

Önümüzdeki süreçte su azaltımına yönelik çalışmalarımıza devam edeceğiz. 2023 itibarıyla da yağmur suyu toplama sistemini kurduk, toplanan yağmur suyunu farklı alanlarda kullanacağız. Fabrikamızdaki muhtelif su arıtma sistemlerinden çıkan atık suyu tesislerimiz içerisinde farklı süreçlerde kullanmak adına da projelerimiz söz konusu" değerlendirmesine bulundu.

Supsan'ın karbonsuzlaşmaya yönelik üretim için de çalışmalar sürdürdüğünü söyleyen Ocak, "Enerji tasarrufu sağlarken verimliliği artıracak ve karbon azaltımına katkıda bulunacak yeni projelerimiz planlanmıştır. Teknoloji merkezimizde de sene içerisinde makinelerimizi yenilemeye devam ederek döngüsel ekonomiye katkımızı arttırmaktayız" dedi.

EN ÇOK OKUNANLAR