Platin
PİYASALAR

Plastik işleme makineleri sektörüne ilk tescilli Ar-Ge merkezi dopingi

Platin

Türkiye’nin lider vida ve kovan üreticisi Şenmak, İstanbul Hadımköy’de sürdürdüğü üretim faaliyetlerine Ar-Ge merkezini de dahil ederek büyümesine ivme katıyor. İlgili mevzuat gereğince uygun nitelik ve kriterlere sahip olan Şenmak Ar-Ge Merkezi, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından tescillenerek plastik makineleri sektöründe tescilli ilk Ar-Ge merkezi oldu.

T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na yapılan başvuru neticesinde Ar-Ge merkezi belgesi almaya hak kazanan Şenmak, plastikleştirme ekipmanlarında inovatif ürün ve know-how geliştirmeye yönelik çalışmalarını Ar-Ge merkezinde sürdürerek plastik sektörü ile buluşturacak. 

AR-GE FAALİYETLERİ SEKTÖRE VİZYON KATACAK 

Uzun yıllardır araştırma-geliştirme faaliyetlerinin ihtiyaca bağlı olarak yapılmakta olduğunu ifade eden Şenmak Genel Müdürü Hüseyin Semerci, “Günümüz rekabetçiliğinin getirdiği şartlar, şirketimizin büyüme stratejisi ve küresel piyasalarda markalaşma ihtiyacı ile Ar-Ge’nin kalıcı bir firma kültürü haline gelmesi gerekliliğini gördük. Ar-Ge faaliyetlerimizde önceliğimiz ithalatı engellemek, ihracatımızı artırmak ve tabii ki olmazsa olmaz daha katma değeri yüksek ürünler üretmek. Yoğun rekabetin yaşandığı geleneksel ürünler ligine alternatif katma değeri yüksek ürünler geliştirmek. Proje havuzumuzda 20’nin üzerinde proje var, bunların içinden başlangıç projesi olarak bakanlığımıza sunduğumuz dört proje ise onaylandı. Bakanlığımızın verdiği destek sayesinde yeni Ar-Ge merkezimizle birlikte daha uzun ömürlü, daha kapasiteli, plastikleştirme kabiliyeti yüksek ürünleri plastik sektörü ile buluşturacağız” şeklinde konuştu. 

4 MİLYON TL’LİK AR-GE HARCAMASI

Halihazırda dört Ar-Ge projesi yürütüldüğünü ifade eden Şenmak Ar-Ge Direktörü Mehmet Satılmış, “TÜBİTAK, TEYDEB, KOBİGEL gibi projelerimiz ile iki yıllık süreçte yaklaşık 4 milyon TL’lik Ar-Ge harcaması öngörüyoruz. KOBİGEL projesinde sona gelindi. TÜBİTAK projesinde de sonuç raporları hazırlanıyor” açıklamasında bulundu. Ar-Ge personelinin işe teşviki anlamında mesleki eğitimlerini de desteklediklerini belirten Satılmış, “İlgili personelin son mezuniyeti lisans ise lisansüstü, lisansüstü ise doktora eğitimlerine devamı anlamında destek olmaktayız. Öte yandan Ar-Ge merkezi bir kuluçka merkezi görevi de üstleneceği gibi Ar-Ge merkezinde yetişen personelin şirketin farklı birimlerinde de pozisyonlandırılması mümkün olacak” dedi.

İstanbul Hadımköy’deki üretim tesislerinin içerisinde faaliyet gösteren Şenmak Ar-Ge Merkezi, 21 kişiden oluşan profesyonel kadrosu ile çalışmalar yürütecek.