USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Piyasalar

01 Temmuz 2024 12:50

Küresel piyasalar pozitif seyrediyor

Bu hafta yoğun veri gündemine odaklanan küresel piyasalar, haftaya pozitif başlangıç yaptı.

Küresel piyasalar pozitif seyrediyor

Dünya genelinde enflasyon endişesi fiyatlamalar üzerinde etkili olmaya devam ederken, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) gelecek dönemde atacağı adımlara ilişkin belirsizliklerin sürmesi yatırımcıları temkinli davranmaya yönlendiriyor.

Para piyasalarında, Fed'in bu sene iki kere faiz indireceği fiyatlansa da, hem Fed yetkililerinin temkinli mesajları, hem de ABD'nin makroekonomik verilerinden alınan sinyaller bankanın gelecek dönem politikalarına yönelik soru işaretlerinin gündemde kalmasına neden oluyor.

Bu hafta ABD'de açıklanacak istihdam raporundaki verilerin iş gücü piyasasının sıkılığına ilişkin son durumu ortaya koyması beklenirken, ülkede istihdamın güçlü kalması Fed'in enflasyonla mücadelesini zorlaştırıcı bir etken olarak kabul ediliyor. Fed, işsizliğin tarihi düşük seviyelerden sınırlı da olsa yükselmesini ve sıkı iş gücü piyasasının enflasyonu destekleyici konumunun güç kaybetmesini istiyor.

Söz konusu sebeplerle bu hafta tarım dışı istihdam başta olmak üzere açıklanacak istihdam raporundaki verilerin piyasaların yönü üzerinde etkili olacağı tahmin edilirken, Fed Başkanı Jerome Powell'ın yapacağı sözle yönlendirmeler de yatırımcıların odağında bulunuyor.

Cuma günü ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi yaklaşık 10 baz puan artışla yüzde 4,39'a çıkarken, haftanın ilk işlem gününde yüzde 4,40 seviyesinde bulunuyor.

Dolar endeksi ise yüzde 0,2 azalışla 105,6 seviyesinde seyrederek düşüş eğilimini üst üste üçüncü işlem gününe taşırken, altının ons fiyatı önceki kapanışının yüzde 0,2 altında 2 bin 323 dolardan alıcı buluyor.

Geçen haftanın son işlem gününde yüzde 0,4 azalışla günü 84,9 dolardan tamamlayan Brent petrolün varil fiyatı, şu sıralarda önceki kapanışına göre yüzde 0,4 yükselişle 85,2 dolardan işlem görüyor.

New York borsasında cuma günü Nasdaq endeksi yüzde 0,71, S&P 500 endeksi yüzde 0,41 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,12 azalış kaydetti. ABD'de endeks vadeli kontratları yeni haftaya ise pozitif bir seyirle başladı.

Avrupa borsalarında cuma günü Almanya hariç negatif bir seyir hakim olurken, Fransa'da hafta sonu düzenlenen erken seçimin 1. turunda aşırı sağın oylarını artırarak ilk sıraya yerleşmesine karşın salt çoğunluğu sağlayabilmek için merkez veya sol partilerle ikinci turda işbirliği yapmak zorunda kalabileceğine yönelik beklentiler öne çıkıyor.

Analistler, söz konusu durumun Avrupa'da endeks vadeli kontratların haftaya pozitif bir başlangıç yapmasında etkili olduğunu belirterek, hafta içinde Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde'ın yapacağı açıklamaların piyasalarda oynaklığı artırabileceğini söyledi.

Asya pay piyasalarında da pozitif bir seyir öne çıkarken, söz konusu seyirde Çin'de açıklanan verilerin ekonomik canlılığına işaret etmesi etkili oldu.

EN ÇOK OKUNANLAR