USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Piyasalar

19 Nisan 2024 10:31

İsrail'in İran'a misilleme saldırısı küresel piyasaları etkiledi

İsrail'in İran'a gece düzenlediği misilleme saldırı sonrası petrol ve altın fiyatlarında artış görüldü.

İsrail'in İran'a misilleme saldırısı küresel piyasaları etkiledi

Küresel piyasalarda, İsrail ile İran arasındaki gerilimin daha da artabileceği endişesi ve ABD Merkez Bankasının (Fed) gelecek dönem politikalarına ilişkin belirsizliklerle negatif bir seyir izleniyor.

Orta Doğu'daki gerilime ilişkin endişelerin güvenli limanlara talebi artırmasıyla dolar, Japon yeni ve İsviçre frangı yükseldi. Bloomberg Dolar Endeksi bir ara yüzde 0,6 yükselişle 1.271 seviyesine kadar çıktı. Riskten kaçan yatırımcılar ABD tahvillerine de yöneldi. Alımlar ABD 10 yıllık tahvil getirisinin gün içinde bir ara 14 baz puana kadar düşmesine neden oldu. Jeopolitik endişe kendisini petrol, altın ve buğday fiyatlarında da hissettirdi.

Petrol fiyatları bir ara yüzde 3,5'in üzerinde yükseldi. Brent ham petrolü varil başına 90 doların üzerine çıkarken, ABD ham petrolü varil başına 86 doların üzerine tırmandı. Ancak saldırının daha çok sembolik olduğu yönünde bir izlenim oluşmasının ve İran'ın saldırının boyutunu büyütmemeye yönelik açıklamalar yapmasının ardından petrol fiyatları kazançlarının bir kısmını geri verdi.

EN ÇOK OKUNANLAR