OTOMOTİV
13 Ocak 2023 11:17

Mercedes-Benz Türk'ten yeşil enerji atılımı: Hoşdere'de enerji güneşten sağlanacak

Mercedes-Benz Türk, 'çevreye duyarlı üretim' anlayışıyla Hoşdere'deki üretim tesisinde güneş enerjisi santralinin devreye aldı.

Mercedes-Benz Türk'ten yeşil enerji atılımı: Hoşdere'de enerji güneşten sağlanacak

Hoşdere Otobüs Fabrikası ve Aksaray Kamyon Fabrikası'nda ürettiği araçlar ve geliştirdiği teknolojilerle ağır ticari araç endüstrisindeki öncülüğünü uzun yıllardır sürdüren Mercedes-Benz Türk, "çevreye duyarlı üretim" anlayışıyla da sektörde rol model olmaya devam ediyor. Hem yürüttüğü üretim faaliyetleri hem de araçları ile karbon ayak izini azaltmayı hedefleyen şirket, gelecek nesillere daha temiz bir dünya bırakmak için çalışmalarını aralıksız olarak sürdürüyor. Daha önceki yıllarda olduğu gibi 2022 yılında da enerji verimliliği konusunda birçok projeyi hayata geçiren şirket, yeşil enerji alanında da önemli adımlar atmaya devam etti.

HOŞDERE OTOBÜS FABRİKASI, 2022 YILINDA EN DÜŞÜK SPESİFİK ENERJİ DEĞERİNE ULAŞTI

Hoşdere Otobüs Fabrikası'nda hayata geçirdiği enerji verimliliği projelerini geliştirmek için de çalışmalar gerçekleştiren Mercedes-Benz Türk, 2022 yılında Hoşdere Otobüs Fabrikası'nda 2007 yılına göre araç başına yüzde 41'in üzerinde enerji tasarrufu elde etti.

Hoşdere Otobüs Fabrikası'nda 2019 yılında güneş enerjisi santralini kuran şirket, santralin kuruluşundan günümüze kadar 261 ton, sadece 2022 yılında ise 82 ton CO2 salımını engelledi. Fabrika, devreye alınan uygulamalar ile spesifik enerji tüketiminde 2022 yılında en düşük değere ulaştı.

2022 yılında Hoşdere Otobüs Fabrikası'nın klima santrallerine yaklaşık 50 adet frekans konvertörü ilave eden Mercedes-Benz Türk, böylece ilgili sistemlerde yüzde 30'lara varan oranlarda enerji verimliliği sağladı.

MERCEDES-BENZ TÜRK GENEL MÜDÜRLÜK & PAZARLAMA MERKEZİ KENDİ ENERJİSİNİ ÜRETECEK

Mercedes-Benz Türk Genel Müdürlük & Pazarlama Merkezi'ne 3470 kWp gücünde güneş enerjisi santrali kurulumu için de çalışmalara başlayan şirket, 2023 yılında projeyi bitirmeyi planlıyor. Şirket, güneş enerjisi santralinin devreye alınması ile Genel Müdürlük & Pazarlama Merkezi'nin elektrik enerjisi ihtiyacının yaklaşık yüzde 80'ini yeşil enerjiden sağlayacak.

EN ÇOK OKUNANLAR