KÜLTÜR&SANAT
16 Eylül 2023 10:14

'Yüz Yüze' sergisi Pilot Galeri'de sanatseverlerle buluşuyor

M.K.Perker‘in 'Yüz Yüze' başlıklı galerideki ikinci solo sergisi, 14 Eylül - 4 Kasım tarihleri arasında Pilot Galeri'de sergileniyor.

'Yüz Yüze' sergisi Pilot Galeri'de sanatseverlerle buluşuyor

'Yüz Yüze' sergisi ilhamını yüzlerden alıyor. Perker, tarihi en az 5.000 yıl öncesine uzanan bir sanat formu olan portreyi, kendine özgü yaklaşımıyla yorumluyor. Kimi tanıdık, kimi kurgusal bu portreler, zamanın kaydını tutarken, yüzün ardındaki bilginin peşine düşüyor. Pek çoğu popüler kültürün eşsiz bir parçası olan yüzlerin üzerimizdeki etkisini değerlendirmemize kapı açıyor.

Bir portrenin derinliği, sahibinin kimliğini taşıyan detaylarda gizlidir. Alışılmış bir simanın portresine baktığımızda, o kişinin dünyasına bir pencere aralarız. Eğer bu yüz kendi alanında nam salmış birine aitse, bu kez hikaye katmanlanır; başka karakterler ve çağrışımlar dahil olur. Frida Kahlo'nun portresine baktığımızda Diego Rivera'nın izleri belirir.

M.K. Perker'in 'Yüz Yüze' başlıklı kişisel sergisi 14 Eylül – 4 Kasım 2023 tarihleri arasında Pilot Galeri'de ziyaret edilebilir.

EN ÇOK OKUNANLAR