KÜLTÜR&SANAT
18 Kasım 2022 14:51

"Saya'nın Sesi" İGA İstanbul Havalimanı'ndan tüm dünyaya ulaşacak

Dünyanın en önemli küresel aktarma merkezlerinden biri olan İGA İstanbul Havalimanı, İGART ile birlikte evrensel sanat için de bir merkez olma yolunda çok önemli bir eşiği daha geride bıraktı. Genç sanatçılara alan açan, gençleri sanatın ve üretimin merkezine koyan İGART Sanat Projeleri Yarışması'nın birincisi Betül Kotil'e ait “Saya'nın Sesi” eseri, Türkiye'nin kültür ve sanatta vitrini olmaya hazırlanan İGA İstanbul Havalimanı'nda ziyaretçileriyle buluştu.

"Saya'nın Sesi" İGA İstanbul Havalimanı'ndan tüm dünyaya ulaşacak

Prof. Hüsamettin KOÇAN başkanlığında, her biri alanlarında ülkemizin önemli isimleri olan, yürütme kurulu üyeleri Prof. Gülveli KAYA, Prof. Marcus GRAF, Nazlı PEKTAŞ, Murat TABANLIOĞLU, Deniz ODABAŞ, Mehmet Ali GÜVELİ, jüri üyesi olarak Heykeltıraş Seyhun TOPUZ ve Seçkin PİRİM' in ve Türkiye Tasarım Vakfı'nın titiz çalışmaları sonucu, kendisi bir proje olarak tasarlanan İGART Sanat Projelerinin ilki uygulanarak sonuçlandırılmış oldu.

CUMHURİYET'İN 100'ÜNCÜ YILINA İTHAFEN 1923 ZİL KULLANILDI

İstanbul'un kültür ve sanatla harmanlanmış kimliğiyle Anadolu coğrafyasının kültürel hafızasını, farklı kültürlerle buluşturmayı amaçlayan İGART Sanat Projeleri Yarışmaları serisinin ilkine, 221 proje katılım sağladı. Türkiye'de bugüne kadar verilen en büyük meblağ olan 1 milyon TL ödüllü İGART Sanat Projeleri Yarışması, aynı zamanda ülkemizde kamusal alanda yapılacak diğer projelere de önemli bir referans olacak. Cumhuriyet'in 100'üncü yılına ithafen 1923 adet zili bünyesinde barındıran "Saya'nın Sesi", İGA İstanbul Havalimanı metro çıkış alanındaki Viyadük Altında ziyaretçilerini bekliyor.

"KÜLTÜR, SANAT VE TURİZM BİRBİRİNİ TAMAMLAYAN ÖGELER"

Törene katılım gösteren ve bir de konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye'nin bu yıl 50 milyondan fazla turist hedefi olduğunu belirterek bu sayının 15 milyondan fazlasının ise İstanbul'da ağırlanacağını söyledi. İstanbul'a direkt gelen ve transit olarak başka ülkelere giden yolcularla birlikte 25 milyon turistin bir şekilde İGA İstanbul Havalimanı'na ayak bastığının altını çizen Ersoy, kültür ve sanatın turizmle birbirini tamamlayan ayrılmaz ögeler olduğunu vurguladı.

Bakan Ersoy "Beyoğlu Kültür Yolu Festivali ile başlattığımız bir süreç var. Festivallerin ana vizyonu vatandaşlarımızın kültür ve sanata kolay ve etkili erişimini sağlamak. Vizyonlarımız örtüşmesi açısından bu projeyi çok değerli buluyorum. Size rakip olan diğer ülkelerden kültür ve sanatınızdaki değerlerinizle ayrışıyorsunuz. Bizim açımızdan çok önemli. Otomatikman daha nitelikli turisti ülkenize çekmiş oluyorsunuz. Vizyonlarımızdan biri bu" dedi.

(Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy)

16 FARKLI ALANDA DAHA YENİ ESERLER SERGİLENECEK

Bölgenin en önemli küresel aktarma merkezi olarak; ülkeler, toplumlar ve kültürlerarası köprü kurma misyonu doğrultusunda İGART'ı hayata geçirerek kültür sanat faaliyetleri bakımından önemli bir adım attıklarını dile getiren İGA CEO'su Kadri Samsunlu, İGART'la birlikte, bu yarışmanın ardından 16 farklı lokasyonda daha proje yarışması hayata geçirerek bu yarışmaları sürdürülebilir kılacaklarını aktardı. Samsunlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Havalimanımızda her gün binlerce kişiyi ağırlıyoruz ve bu ziyaretlerin bir deneyime dönüşmesini önemsiyoruz. İGART ile bu deneyimi, yazıyla, fotoğrafla, videoyla misafirlerimize birer hediye olarak sunabilmenin mutluluğu içerisindeyiz. İGA İstanbul Havalimanı'nın Türkiye'nin dünyaya açılan kapısı olduğunu her zaman vurguluyoruz. Bugün şunu da diyebiliyoruz ki, İGA İstanbul Havalimanı artık, Türkiye'nin kültür ve sanatta da dünyaya açılan kapısı... Saya'nın Sesi bugünden itibaren, İstanbul'dan tüm dünyaya ulaşacak."

(İGA CEO'su Kadri Samsunlu)

İGART, TÜRK ÇAĞDAŞ SANATI SAHNESİNDE YERİNİ ALDI

İGART Sanat Projeleri Yarışmalarının şartnamesi, değerlendirme kriterleri, uygulaması ve ödülünün miktarı ile gençlere bir alan açma projesi olduğunu söyleyen İGART Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Hüsamettin KOÇAN da böylesi bir yarışmanın, Türk çağdaş sanat tarihinde yer alacak; içeriği paralelinde yıllar içinde de bulunduğu çağa ışık tutacak bir etkinlik olduğuna dikkat çekti. "İGART Sanat Projeleri Yarışması'nın gençlere alan açan, katılımcı ve çeşitliliğe vurgu yapan bir yapısı var. Yarışmamıza gönderilen projeler arasından yapılan seçimler, herkese eşit mesafeli olan bir yapıda, sanat alanında deneyimli ve uzman kişiler tarafından oluşturulan kurulumuzca gerçekleşti. Yarışma modelinin sanatçının önerme biçimlerini önemseyen yapıda olduğunun altını çizmek gerek. Bize iletilen ve çeşitliliğin baskın olduğu projeler içerisinde jürimiz, oy birliğiyle Saya'nın Sesi'ne kulak verdi. Saya'nın Sesi'nin kararlaştırılmasının nedenlerinden biri, projenin mekânın hacmi ile kurduğu estetik ilişki ve mimarinin bir parçası olarak ortaya koyduğu ilişkiydi" diyen Koçan, Anadolu'daki kültürel hafızayla kurduğu ilişkiyle beraber; bu hafızanın genç bir arkadaş aracılığıyla kurulmuş olmasının da seçimlerindeki en önemli nedenlerinden biri olduğunu söyledi.

(İGART Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Hüsamettin Koçan)

"ÇOK MUTLUYUM"

Eserin sahibi Betül Kotil ise heyecanını, "Saya'nın Sesi, uzun zamandır aklımda olan ama mekânını arayan bir projeydi. İGA İstanbul Havalimanı ve İGART sayesinde aradığı mekânı buldu. Yarışmanın kazandığımı öğrendiğimde Saya'nın bizden bir ses olduğunu söylemiştim. Bugün bu alanda Saya'nın Sesi'ni ziyaretçilerimize duyurabildiğimiz için çok mutluyum" cümleleriyle özetledi.

EN ÇOK OKUNANLAR