USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Kültür&Sanat

11 Kasım 2023 10:25

'Jisbar İstanbul'da Sergisi' Kalyon Kültür'de sanatseverlerle buluşuyor

Dünyaca ünlü Fransız Pop Art sanatçısı Jisbar, İstanbul'un ilham kaynağı olduğu toplam 20 eser ve 40 adet orijinal baskı eserden oluşan ‘Jisbar İstanbul'da' sergisi ile Kalyon Kültür'de sanatseverlerle buluşuyor.

'Jisbar İstanbul'da Sergisi' Kalyon Kültür'de sanatseverlerle buluşuyor

Günümüz kültür ve sanat üretiminin geçmişle kurduğu bağlarla beslenen, genç bir toplumsal buluşma mekânı olan Kalyon Kültür; sanatın farklı disiplinlerindeki etkinliklere ev sahipliği yapmayı sürdürüyor. Kalyon Kültür şimdi de klasik sanatın ünlü figürlerini kişiselleştirip, modern pop-art sanatıyla yeniden yorumlamasıyla tanınan Jisbar'ı ağırlıyor.

İstanbul'un eşsiz atmosferinin ve renkli dünyasının yansıtıldığı 'Jisbar İstanbul'da' sergisinin 7 Kasım Salı günü gerçekleşen açılışına sanatseverler yoğun ilgi gösterdi. MotoGP Dünya Şampiyonu olan Fabio Quartararo, WeatherTech SportsCar Racing şampiyonu Pipo Derani ve ünlü Formula 1 sürücüsü Ayrton Senna gibi isimler onuruna yarış arabası ile kask üzerine eserler çalışan Jisbar'ın, sergide yine kask üzerine canlı performans sergilemesi de davetlilerin beğenisini topladı.

"İLK DEFA GELDİĞİM İSTANBUL'DAN ADETA BÜYÜLENDİM"

Jisbar daha önce, Leonardo da Vinci'nin ölümünün 500. yıldönümü anma töreninde yeniden yorumladığı Mona Lisa tablosunun özgün bir versiyonunu uzaya göndererek dikkatleri üzerine çekmişti.

Kalyon Kültür'deki 'Jisbar İstanbul'da' isimli sergisi vesilesiyle Türk sanatseverler ile ilk kez buluşan Jisbar, duygularını dile getirirken; "Bu benim İstanbul'a ilk gelişim. Eserlerimi yaparken İstanbul'u fazlaca araştırdım. İstanbul, baş döndüren güzelliğe ve büyüleyici bir mistik atmosfere sahip. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, her karış toprağında bir hazine saklı bu şehir, beni çok etkiledi. Kendimi bu kentin zengin tarihi ve görkemli atmosferine kaptırdığımda, zihnimde yeni imgeler belirdi. Doğu ve Batı dünyasının birleştiği, eski yeni birçok eserin ihtişamla yükseldiği, nefis manzaraların iç içe geçtiği bu şehirden, paletimin etkilenmemesi imkânsızdı. İstanbul'a olan sevgi ve hayranlığımı ancak bir sergi ile ifade edebilirdim. Umarım eserlerim benim ruhuma işlediği gibi bu sergiyi ziyaret eden herkese de ilham kaynağı olabilir" dedi.

(Sanatçı Jisbar ve Kalyon Holding Sosyal ve Kültürel İşler Komitesi Başkanı Reyhan Kalyoncu

"SERGİMİZE, 7'DEN 70'E TÜM SANATSEVERLERİ BEKLİYORUZ"

Kalyon Holding Sosyal ve Kültürel İşler Komitesi Başkanı Reyhan Kalyoncu ise sergi ile ilgili olarak şöyle konuştu: "Kalyon Kültür olarak kadim tarihimize, kültürümüze ve şehrimize sahip çıkmanın gururunu yaşıyoruz. Şimdiye kadar ulusal ve uluslararası pek çok önemli sergiye ev sahipliği yaptık. Bu çerçevede; günlük yaşamın nesnelerini ve popüler kültürü sanat eserlerinin merkezine yerleştiren bir yaklaşım benimseyen dünyaca ünlü Jisbar'ı Türk sanatseverlerle bir araya getirdiğimiz için çok mutluyuz. Sanatın farklı disiplinlerine ev sahipliği yapan Kalyon Kültür'de, 'sanat herkesin hakkı' idealiyle, ulusal ve uluslararası boyutta sanata ve sanatçıya destek vermeye devam edeceğiz. Dünyada hepimize derin acılar veren savaşlar, çatışmalar sürerken, sanatın birleştirici, kucaklayıcı ve iyileştirici gücüne her zamankinden daha çok ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Pop Art sanatının renkli dünyasında eşsiz bir deneyim sunan 'Jisbar İstanbul'da' sergimize, 7'den 70'e tüm sanatseverleri bekliyoruz."

ŞUBAT AYINA KADAR ZİYARET EDİLEBİLECEK

'Jisbar İstanbul'da' sergisi; Jisbar'ın eserleri, orijinal baskıları ve sürprizleri ile 8 Kasım 2023-14 Şubat 2024 tarihleri arasında, Kalyon Kültür Taş Konak'ta olacak.

EN ÇOK OKUNANLAR