KÜLTÜR&SANAT
09 Eylül 2023 10:39

Grand Art'ın heykel ve cam üzerine yeni sergisi sanatseverlerle buluştu

Grand Hyatt İstanbul, 'Grand Art' kapsamında 5 Eylül – 5 Kasım tarihleri arasında Demir Kardaş ve Gülin Algül Kardaş'ın eserlerine ev sahipliği yapıyor.

Grand Art'ın heykel ve cam üzerine yeni sergisi sanatseverlerle buluştu

Grand Hyatt İstanbul, çağdaş sanatı ve genç sanatçıların eserlerini, Grand Art platformunda sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor. Şehrin sanatından, kültüründen ve mimarisinden ilham alan tasarım detaylarıyla ön plana çıkan Grand Hyatt İstanbul, düzenlediği etkinliklerle sanatın nabzını tutuyor.

Yaratıcılığın sınırlarını zorlayan ve özgün yaklaşımıyla akıllarda kalıcı izler bırakan Demir Kardaş, 'Üst Üste' serisinde kuşe kâğıt üzerine şablon baskı tekniği ile hazırladığı özgün baskıresimler ve 'Su, Hava ve Toprak Serisi' olarak adlandırdığı heykel çalışmaları sanatseverlerle buluşturuyor. Demir Kardaş, Üst Üste isimli serisinde, yaşanan karamsar süreçte sığınılan bir alanı temsil ederek, renklerle bir yolculuk başlatıyor. Kısıtlamalar ve belirsizliklerle dolu bu dönemde sanatçı, mutlu anılarına odaklanarak onları renkler ve kalıplar yardımıyla canlandırıyor. Bu seride ilk defa kullandığı kolaj tekniğiyle anılarını tekrar yorumlayan Kardaş, zihnindeki sahneleri kimi zaman parçalayarak kimi zamansa birleştirerek kâğıt üzerinde yeni hikayeler kurguluyor.

Sergide sıcak cam eserleri ile yer alan Gülin Algül Kardaş, 2002'de Cam Ocağı'nın kurulmasıyla başladığı sıcak cam üfleme sanatında; yaşamın varoluş yansımalarından, oluşum ve işletim kanunlarından, doğada gizli ders almamızı bekleyen değiştirilemez dengelerden, evrenin yaratılmasındaki ve işletilmesindeki zarafetten besleniyor ve çalışmalarını Asanni ismiyle ve birer numarayla imzalıyor. Bir su sanatı olan ebruyu sıcak cam üfleme tekniğiyle uygulayan sanatçı, varoluş temellerinin, tüm dünyayı aslında bir olduğunu bilmeye davet edenin ve bir olduğunu gösterenin de, sıcak cam üfleme ebrularında gerçekleşen su ve camın kardeşliğinin de gözlemlenebileceğinin altını çiziyor.

EN ÇOK OKUNANLAR