KÜLTÜR&SANAT
17 Ekim 2022 13:31

10. Boğaziçi Film Festivali'nin ulusal ve uluslararası yarışma filmleri belli oldu

Bu yıl 21-28 Ekim tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşacak olan 10. Boğaziçi Film Festivali'nde 'Altın Yunus' için yarışacak filmler açıklandı.

10. Boğaziçi Film Festivali'nin ulusal ve uluslararası yarışma filmleri belli oldu

Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından bu yıl 10'uncusu düzenlenecek Boğaziçi Film Festivali, 21-28 Ekim tarihleri arasında seyircilerle bir araya gelecek. Türkiye ve dünya sinemasından seçkin örneklerin gösterimleri, ustalık sınıfları ve söyleşileriyle seyircilerini ağırlayacak olan 10. Boğaziçi Film Festivali'nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda "En İyi Film Ödülü" için yarışacak filmler açıklandı.

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI'NDA "ALTIN YUNUS" İÇİN 10 FİLM YARIŞACAK!

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda Ümit Köreken'in sinema oyuncusu olmak isteyen Umut'un yirmi yıldır görmediği MS hastası annesinin gelişiyle kırk iki saatte değişen hayatını anlatan ve dünya prömiyerini 44. Moskova Film Festivali'nde yapan "Bir Umut"; Cüneyt Karakuş'un görme yetisini küçük yaşta yitiren Eflatun'un baba yadigarı bir saat dükkanında tanımadığı ama sesine aşık olduğu bir adamı bekleyişini konu alan "Eflatun"; Atalay Taşdiken'in atlarla birlikte büyüyen Beste'nin, çiftliğin kapatılma kararına karşı dururken en sevdiği atın satılmasını ve aynı dönemde ailesinin de dağılmasıyla giderek zorlaşan hayatını konu edinen "Hara"; Ümran Safter'in yaz tatilini geçirmek için gittiği köyde ilk regli deneyimini yaşayan 13 yaşındaki bir kızın, kendindeki değişime uyum sürecinin yanı sıra toplumun hissettirdiği kötü duygulardan kurtulma çabasını anlatan "Kabahat"; Selcen Ergun'un kışın bitmek bilmediği bir kasabaya atanan genç bir hemşirenin güç ilişkileri, yüzleşmeler ve sırlar arasında kalmasını konu alan, dünya prömiyerini 47. Toronto Film Festivali'nde yapan "Kar ve Ayı"; Özcan Alper'in gezgin bir müzisyen olan İshak'ın yedi yıl sonra döndüğü kasabada geçmişle yüzleşmesini ve yaşadığı suçlulukla mücadelesini anlatan "Karanlık Gece"; Cem Demirer'in adada yaşayan iki balıkçı kuzenin yüzleşemedikleri karakterlerini, saklanan bir sırrı ve kuzenlerden birinin giderek paranoyak bir hal almasını konu alan ve 46. Atlanta Film Festivali'nde dünya prömiyerini yapan "Mendirek"; Olgun Özdemir'in İngiltere'den Türkiye'ye dönen bir kadın ve kendisiyle yüzleşmekten kaçan bir adamın yarım kalan bir kitabı tamamlamak için çabalarını ele alan ve dünya prömiyerini 44. Moskova Film Festivali'nde yapan "Tatlı Süt Köpüğü"; Sezgin Cengiz ve Şiyar Gedik'in asık suratlılığıyla tanınan Mustafa ve babasının kesilen bacağı ile yaşadığı absürt olayları konu alan "Tebessüm"; Hakan Kerim Karademir'in müzayede için İstanbul'dan New York'a giden bir çiftin de bulunduğu uçağın kuşkulu bir ölümle kaderleri değişen yolcularını anlatan, Türkiye'de çekilmiş ve tamamı uçakta geçen ilk film olan "Uçuş 811" filmleri yarışacak.

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI'NDA DÜNYA PRÖMİYERİ

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda yer alan filmlerden "Eflatun", "Tebessüm" ve "Uçuş 811" filmleri dünya prömiyerlerini 10. Boğaziçi Film Festivali'nde gerçekleştirecek.

ULUSAL YARIŞMANIN İLK FİLMLERİ

Yönetmenlik kariyerinin başında olan isimleri desteklemek ve yönetmenlerin yeni filmlerinin önünü açmak amacıyla ulusal yarışmada Akli Film'in destekleriyle verilen "En İyi İlk Film Ödülü" için de yönetmenlerinin ilk uzun metrajları olan "Eflatun", "Kabahat", "Kar ve Ayı", "Mendirek" ve "Uçuş 811" filmleri yarışacak.

ULUSLARARASI YARIŞMADA YER ALACAK FİLMLER

10. Boğaziçi Film Festivali'nin uluslararası yarışmasında yer alan filmler de belli oldu:

A Long Break - Davit Pirtskhalava

Ashkal - Youssef Chebb

Europe - Philip Scheffner

Love Dog - Bianca Lucas

Rodeo - Lola Quivoron

Six Weeks - Noémi Veronika Szakonyi

Sughra's Son - Ilgar Najaf

To The North - Mihai Mincan

Working Class Heroes - Miloš Pušić

Victim - Michal Blaško

EN ÇOK OKUNANLAR