USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

KOBİ

06 Kasım 2023 10:25
DHA

KOBİ destek paketine kısa sürede yoğun ilgi

Depremden etkilenen işletmelere yönelik başlatılan 450 milyon dolarlık destek paketine 11 bini aşkın başvurunun geldiği belirtildi.

KOBİ destek paketine kısa sürede yoğun ilgi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son kabine toplantısında 'Deprem Sonrası Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Canlanması Projesi'ni başlattıklarını açıklamasının ardından KOSGEB Başkanı Ahmet Serdar İbrahimcioğlu, depremden en çok etkilenen iller arasında yer alan Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Malatya'da KOBİ'ler ve esnafla bir araya geldi.

İbrahimcioğlu, KOBİ ve esnafa işletme başına 750 bin liraya kadar olan projenin ayrıntılarını anlattı. İbrahimcioğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı destek paketine kısa sürede 11 bin 700 başvuru aldıklarını belirterek, "Başvurular hızla onaylanıyor. Başvuruların tamamı online olarak alınıyor. Ödemeler taksitsiz bir şekilde hesaplara yatırılacak. Buradaki muradımız, 100 bin işletmeyi bu destek paketinden istifade ettirmek" dedi.

"BAŞVURULAR HIZLA ONAYLANIYOR"

Proje kapsamında Hatay, Kahramanmaraş Adıyaman ve Malatya'da KOBİ'lerle bir araya gelen İbrahimcioğlu, depremin etkilediği 11 ildeki işletmelerin destekten yararlanmaya davet ederek, şöyle konuştu:

"11 ili destekleyecek krediyi ülkemize getirmiş olduk. Sayın Cumhurbaşkanımızın müjdesini verdiği bu desteğe çok kısa sürede 11 bin 700 başvuru aldık. Başvurular hızla onaylanıyor. Hızlı bir şekilde ödemeye dönüşecek bu programda amacımız, adında da olduğu gibi canlanma yani KOBİ'lerimize can suyu vermek. 200 bin TL'den 750 bin TL'ye kadar olacak desteğin hasar durumuna göre belirleneceği, program başvuruları oldukça kolay. Adıyaman, Malatya, Hatay, Kahramanmaraş, Nurdağı ve İslahiye'de hasarsız olmasına rağmen yüzde 30 gelir kaybına uğrayan işletmeler de bu destekten faydalanabilecek. Başvuruların tamamı online olarak alınıyor. Ödemeler taksitsiz bir şekilde hesaplara yatırılacak. Buradaki muradımız, 100 bin işletmeyi bu destek paketinden istifade ettirmek."

EN ÇOK OKUNANLAR