PİYASALAR

Türkiye'nin rolü artacak

Dünya Gıda Örgütü (FAO), geçtiğimiz günlerde çok değil, bundan sadece 30 yıl sonra dünya gıda ihtiyacının 60 kat daha fazla olacağına dikkat çekti. Ve küresel ısınmada kritik seviye olan 2 derecenin aşılması halinde, 2030 yılında 122 milyon insanın açlıkla yüz yüze geleceğini açıkladı.

Oya Yalıman / [email protected]

Ve küresel ısınmada kritik seviye olan 2 derecenin aşılması halinde, 2030 yılında 122 milyon insanın açlıkla yüz yüze geleceğini açıkladı. Bu beklentiler doğrultusunda bugün bulunması gereken yere henüz ulaşamasa da Türkiye’nin çok önemli bir tarım ülkesi olarak üstleneceği  farklı roller olacak. En geç 10 yıl içerisinde telafi etmesi ve uyum sağlaması gereken önemli süreçler bulunuyor. Tarım 2.0’dan Tarım 4.0’a atlayabilmek için öncelikle kapsamlı bir Ar-Ge stratejisine ve teknolojinin tarımla entegre olduğu ‘connected agriculture’ yaklaşımını uygulamaya ihtiyaç duyuluyor. İşte bu ihtiyaçlar doğrultusunda ekim sayımızda, tarım sektöründe atılmaya başlanan küçük, büyük somut adımları araştırmaya karar verdik. 

T.C. Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli’den, yazarlarımızdan, tarıma yatırım yapan holdinglerimizden ve yeni nesil tarım modellerine geçiş yapan çiftçilerimizden sektöre yön verecek değerlendirmeler aldık. Alanında uzman isimler; yeni fikirleri, uygulamaları, yatırımları, finansman modellerini, trendleri, atılması gereken öncelikli adımları aktardı ve inovatif fırsatlara dikkat çekti.

Fırsat demişken; T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ekim ayının üçüncü haftası düzenleyeceği 3. Tarım Orman Şurası da sektörün geleceği için önemli bir buluşma. Bitkisel üretimden hayvancılığa, sulamadan kırsal kalkınma ve istihdama kadar 21 farklı çalışma grubunun oluşturulduğu bu şura ile Türkiye’nin 25 yıllık yol haritasının belirlenmesi hedefleniyor. Bu alanda herhangi bir öneride bulunmak isterseniz, www.tarimormasurasi.gov.tr adresinden ‘Görüşünü Bildir Platformu’ aracılığıyla önerilerinizi paylaşabilirsiniz.

Güzel bir ay geçirmeniz dileğiyle,